Nokia Lumia 1520

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Nokia неодамна претстави својот најнов модел, Lumia 1520, па со оглед на тоа што станува збор за интересно 6-инчно чудовиште и првиот фаблет (phone + tablet) кој ми го привлекол вниманието, решив да отворам посебна тема за него.За што станува збор?

Nokia Lumia 1520 е телефон со 6 инчен FullHD (1080p) екран, quad-core Snapdragon 800 процесор кој работи на 2,2Ghz (најмоќниот на светот и првиот што е интегриран во Windows Phone), како и 2GB RAM. Дополнително, добивате 32GB вградена меморија во стандардниот модел, како и слот за MicroSD картичка доколку ви е потребен поголем простор за складирање на податоци.


Сепак, главната ѕвезда овде, и покрај импресивните перформанси е камерата.

Nokia вгради 20 мегапикселна OIS камера со 26mm леќа, која дополнително вклучува голем број на хардверски и софтверски трикови за разубавување на вашите слики (пр. oversampling). Видеото се снима со 30 фрејма во секунда и FullHD (1080p) резолуција. Единствената негативност е што не постои Xenon блиц, туку имаме двоен LED блиц.

Телефонот ќе започне да се продава оваа есен по цена од 749 долари во Франција, Германија, Велика Британија и останатите европски земји...

Текстот е преземен од GSM.mk
Споредба со Samsung Note 3 (германски јазик)

Би користеле вакво чудовиште од 6 инчи за секојдневна употреба? Со оглед на тоа колку доцна пристигнуваат новите модели на Nokia во Македонија, можеби додека Lumia 1520 стигне на нашиот пазар, ние веќе ќе се навикнеме на другите модели од слична категорија...
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.266
Поени од реакции
5.372
Новите телефони од Нокиа навистина се добри но за жал никој не ги купува :(
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Новите телефони од Нокиа навистина се добри но за жал никој не ги купува :(
Може кога ќе ги донесат кај нас, некој ќе почне да ги купува...
Кога-тогаш ќе здосади Apple vs. Android биткава, па ќе се свртат и кон нешто друго луѓево.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.266
Поени од реакции
5.372
Може кога ќе ги донесат кај нас, некој ќе почне да ги купува...
Кога-тогаш ќе здосади Apple vs. Android биткава, па ќе се свртат и кон нешто друго луѓево.
Те сметам како за бог на форумот :D фала што ми го цитираше мислењето
Само да е побрзо
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.724
Поени од реакции
18.473
Квалитет на изработка 9/10, камера 10/10, перформанси 10/10, OS - 5/10.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.724
Поени од реакции
18.473
Мое субјективно мислење, за едно година дена ќе биде ок, сега не..
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
imeto da bese samsung galaxy do sea ke svrsavaa site i ke go imaa ispostirano nasekade da ne zboram pa ako imase jabolko za logo...
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Мое субјективно мислење, за едно година дена ќе биде ок, сега не..
И сега е добро е инаку сум користел и искусив кратко време ден-два и доволно е да знам дека О.С не е лош и побрза е дури и од андроид и ќе се доближи до iOS да го гази ;)


Sent from my iPad 3 using Tapatalk - now Free
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Телефонов мислам дека е премногууу голем за 80% од народов. Чекам истото да биде спаковано во 5 инчи и ќе биде мое веднаш. 6 инчи некако е премногу.
_____________________________________________________________________________________

Лошото е тоа што љуѓето не сакаат промени. Како да купуваат кола или незнам што кога станува збор за телефон. Што се се уплашиле не сваќам искрено.

Функционалноста е тука
Апликациите се тука
Брзината и стабилноста се тука

Се што ви треба од еден паметен телефон е тука.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.724
Поени од реакции
18.473
Апликациите не се баш тука.

Иначе 6 инчи е идеално, таблет/телефон, одлично. Наместо да мкнеш 2.
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Windows е супер OS, го користев 7 месеци и презадоволен сум од системот. Без разлика на каков телефон го користиш, никаде нема лагирања и такви глупости. Мал минус се апликациите но тоа со тек на време ќе се покрие :)
 
Член од
13 март 2012
Мислења
477
Поени од реакции
128
Новиве модели на нокиа се многу јаки.Особено 1520:)
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Мое субјективно мислење, за едно година дена ќе биде ок, сега не..
Класичен капиталистички домино ефект што го одржува нивото на пазарната коњуктура.
ОС-от и хардверот никогаш нема да се гз и гашти.. Мора да егзистира континуирана потреба од нов хардвер или апдејт на софтвер.

Ако успее Мајкрософт да направи добра оптимизација на ос-от и хардверот, тогаш дефинитивно ќе влезе во трио со епл и андроид.
Тука се бара иновативност од една страна, и алтернативна иновативност на веќе постоечките патентирани модули кои работат доста солидно.

Те сметам како за бог на форумот :D фала што ми го цитираше мислењето
Само да е побрзо
:pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom