Nokia [HMD] телефони - Генерална дискусија

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Мислам дека треба да имаме посебна тема, по повод враќањето на Nokia во светот на смартфоните, преку фирмата што ја има лиценцата за производство на Nokia телефони - HMD. На овогодинешниот MWC - Mobile World Congress преставија 3 нови телефони, Nokia 3, Nokia 5, и римејк на легендарниот Nokia 3310, кој според мене е fail, ама пак продажбата вика друго. Да не го заборавиме и Nokia 6 кој во Кина се продава ко алва. Би купиле ли пак Nokia, ве удира ли носталгија? :)

Nokia 3



Nokia 5



Nokia 6



Nokia 3310 (2017)

 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Фактот што уште користам Нокиа доволно кажува и мислам дека е редно време да го надоградам. :D
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
698
За Nokia имам највисоко мислење. Дизајнот, истрајноста, изработката и квалитетот на мобилните уреди се неверојатни.
Би ја додал и камерата. Тоа е докажано низ сите овие години наназад.

Nokia 3310, Nokia N95, N98, E75 беа едни од моите омилени телефони порано. Би рекол дека беа „машини“ за тоа време.
3310....зарем може да се каже нешто негативно за тој телефон?
Ми падна од 2 спрат од тараса и кога се симнав си работеше без проблем....ЦИГЛА! :D
N95- ката ги газеше сите телефони во тоа време (особено со камерата).
Lumia 1020, 930, Lumia 950XL се телефони кои се од поновото време, но се исто така фантастични.
Lumia 1020 ја поседува една од најдобрите камери кои сум ги видел на смартфон. Му доаѓа како еден вид на "professional pocket camera".

Единствената грешка (како компанија) им е тоа што требаше многу порано да почнат со Android. Штета што се определија за договор со Microsoft и изгубија еден куп корисници.
Иако на мене воопшто не ми пречи Windows OS, 95% од луѓето кукаат како не чинел и бил ограничен
(што е и до некаде оправдано).
На мене во глобала се ми е топ. Во ништо не ми смета, но понекогаш навистина сум знаел да се осетам „ограничен“ од аспект на недостаток на апликации.

Што се однесува на иднината на Nokia, се надевам дека ќе понудат некој добар flagship телефон во блиска иднина со кој ќе станат директен конкурент на Samsung и Apple.
Иако слушнав дека HMD Global биле сеуште ограничени со буџетот....баш ме интересира што ќе се случи и дали ќе објават некој добар flagship телефон од Nokia во наредниве 3 месеци.

На мене лично, многу би ми се допаднало ова....иако сега за сега се е шпекулација и една добра идеја за тоа како би требало да изгледа новиот flagship телефон од Nokia...
Кога би било вистина....одма би го земал па макар и 1000 евра бил....:ROFLMAO:


 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Nz koj bi daval tolku pari za Nokia 5-6 koga za isti ili malku poveke moze da si kupi zver Xiaomi Mi 5s so Sd821 ili Mi5 so Sd820 za uste pomalku, pa tuka se i odlicnite i mnogu faleni Honor 8 i ZTE Axon 7, edinstveno sto mu odi vo prilog e imeto Nokia da se vikaa HMD bi bilo drugo, so Sd 430.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Исто, зашто да купувам нокиа кога за исти пари може да купам подобар телефон Шаоми или Хувеи.
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Скоро купив Нокиа 6.1 (2018) и одма забележав проблем со батеријата: се троши за 5-6 часа при нормално работење, премногу загрева исто при нормална работа, го пратив на сервис и го ми го вратија со образложение дека не е пронајден дефект. Дали некој друг го има овој модел да споредиме искуство бидејќи мислам дека мојот е дефектен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom