Nikon D5200 избор на објектив

Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.267
Поени од реакции
643
На Ауто проверено дава најлоши слики и најбрзо ја црпи батеријата.Со мануелното подесување се добива максимумот но за да го научи треба да оди на часови кај човек искусен фотограг или да си посети курс.:)
 
Член од
7 март 2013
Мислења
15
Поени од реакции
13
Се зависи од афинитети, луѓе има кои цел живот ќе сликаат со 18-55 на ауто наместено и ќе биудат среќни. Мене ми требаа години да самиот видам која фотографија мене ме привлекува и што ми треба за тоа. На некој то се пејсажи и архитектура сликани со 10ки, 12ки, на некој спортски настани со 300, портрети со 50ски.... се ето за почит и секоја од нив си има своја вредност. Али додека не се оформиш како фотограф најубо почни со нешто универзално
Конечно да се најдеме некаде. Пак ќе кажам, далеку од тоа дека чинат или не.
околу оформувањето пак ке напоменам мое мислење да си земе 18 - 105 па на крај краева би му препорачал да отиде да праша да земе да послика барем македонијава наша се никонџии се лесно ке најде ленс за проба па макар бил на 2-3 саата и да види сам која е разлика па да си донесе одлука. За тие пари и некој избор голем нема.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.200
Другар ... отиде полека не прабиме муабет за тебе и твоето CV ,
Правиме муабет за почетник и прилики кај ке му се најдат објективите во широка примена.
Јас не реков дека ти не си во право до некаде али имај на ум дека човекот сега почнува.
мегудругото RAW + Light Room и вињетинг и десторсион се поправа солидно.
Ја верувам и ти користиш добра опрема да не нецепкаш по тие опции ???
Пост постпроцесинг е побитен од сликањето така да
сепак моето мислење е тоа да си земе за поцеток широко наменска опрема
а здравје како ке се усовршува така ке се обновува
коинциденција, вчера имавме разговор околу “добра фотографија“ во клубот заедно со неколку фотографи и секој имаше различно мислење, то е се под знак прашање, еве на пример како изгледа награден фотограф на алексија : http://www.alexiafoundation.org/stories/JustinMaxon многумина од “фотографите“ ваквите слики би ги избришале од компјутер како темни, зрнести, матни нефокусиррани... но овие слики допираат до душата и кажуваат прикаска без постпроцесинг. Постпроцесинг е за сликање на модели и календари каде се треба да е јасно и мазно дури и вештачки мазно и јасно. постои цела категорија на фотографии сликани со хелга апарати, најлоши од најлоши пластични ѓубриња кои секоја слика ја вадат со поинакво изобличување и “грешка“ но кој се баш ради тоа предизвик за уметничка фотографија.
Е сега да се вратиме на мравката, велиш нека земи појќе зум ако е полош оптички за да фати некогаш нешто подалеку шо е. Зум јас користам на аеромитинг и мотокрос. Ни за улична фотографија, ни за пејсаж ни за портрет ни за концерт не ми треба толкав зум. Ширина да. Тоа 18 ќе му треба, али 105.... реетко. Па дури и 18 на тој објектив е со екстремно изобличување така да за архитектура па и луќе од поблиску сликање - нема да му чини. Ти тврдиш да батали оптички квалитет, големина ради то шо ќе добие малце појќе зум??
Јас не би се сложил со тоа. Секогаш може да се доближи до то шо слика (освен ако не слика лавови во природа но и 105 тогаш нема да му биди безбеден)
 
Член од
7 март 2013
Мислења
15
Поени од реакции
13
коинциденција, вчера имавме разговор околу “добра фотографија“ во клубот заедно со неколку фотографи и секој имаше различно мислење, то е се под знак прашање, еве на пример како изгледа награден фотограф на алексија : http://www.alexiafoundation.org/stories/JustinMaxon многумина од “фотографите“ ваквите слики би ги избришале од компјутер како темни, зрнести, матни нефокусиррани... но овие слики допираат до душата и кажуваат прикаска без постпроцесинг. Постпроцесинг е за сликање на модели и календари каде се треба да е јасно и мазно дури и вештачки мазно и јасно. постои цела категорија на фотографии сликани со хелга апарати, најлоши од најлоши пластични ѓубриња кои секоја слика ја вадат со поинакво изобличување и “грешка“ но кој се баш ради тоа предизвик за уметничка фотографија.
Е сега да се вратиме на мравката, велиш нека земи појќе зум ако е полош оптички за да фати некогаш нешто подалеку шо е. Зум јас користам на аеромитинг и мотокрос. Ни за улична фотографија, ни за пејсаж ни за портрет ни за концерт не ми треба толкав зум. Ширина да. Тоа 18 ќе му треба, али 105.... реетко. Па дури и 18 на тој објектив е со екстремно изобличување така да за архитектура па и луќе од поблиску сликање - нема да му чини. Ти тврдиш да батали оптички квалитет, големина ради то шо ќе добие малце појќе зум??
Јас не би се сложил со тоа. Секогаш може да се доближи до то шо слика (освен ако не слика лавови во природа но и 105 тогаш нема да му биди безбеден)
Пак ке кажам имај на ум дека правиме муабет за кит и 18 - 105 каде од фотографска гледна точка знаеш и сам какви се.
Ние може до утре да се убедуваме вака е така е ама нека иде до кај некој еве ја сум од скопје нека ми пише нека проба со моите ленсови нека види нека страка 200 - 500 фотки и нека се проба. сепак не купуваш орбит мастики па и да згрешиш здравје !
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
579
Што би кажале за изборот на фото апарат, јас мислам дека тоа е еден просечен па дури малце и над просекот модел.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.200
Што би кажале за изборот на фото апарат, јас мислам дека тоа е еден просечен па дури малце и над просекот модел.
Aпаратот е супер, дали имаш искуство со сликање?
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
579
Aпаратот е супер, дали имаш искуство со сликање?
Имам направено некои слики со мојот апарат Nikon P5100 и мислам дека сликите испаднаа и повеќе од добри а ќе беа уште подобри да имав подобар апарат.

Sent from my HTC One X using Tapatalk 2
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.200
The photos are nice and sharp most of the time, but if you're looking closely, the 18-105mm is Nikon's fuzziest lens in the corners at 18mm. Even the $100 18-55mm is better.
For $400, you could buy either of the excellent 18-55mm kit lenses which are sharper at 18mm (VR or non-VR, your choice), and with the money left over, buy the professional 50mm f/1.4 AF-D or 50mm f/1.8 AF-D for use in low light, all for the same price or less than the 18-105mm.

http://www.kenrockwell.com/nikon/18-105mm.htm

http://www.photozone.de/reviews/410-nikkor_18105_3556vr?start=2

http://simplybetterphotos.blogspot.com/2012/01/nikon-18-55-vr-compared-to-nikon-18-105.html

Пак ќе речам разликата во зумот која е небитна во дигитален свет (разлика од 55-105) ја ставаш над големина тежина и оптички квалитет.
--- надополнето: 7 март 2013 во 20:09 ---
Имам направено некои слики со мојот апарат Nikon P5100 и мислам дека сликите испаднаа и повеќе од добри а ќе беа уште подобри да имав подобар апарат.

Sent from my HTC One X using Tapatalk 2
е то не се слагам. Најбитно е окото на фотографот.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
579
Го купив апаратот со објектив 18-55 VR, ќе извршам денес тестирање и ќе видам како ќе се покаже.

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
 
На врв Bottom