(Nikon d5100) 18-55mm VS 18-105mm

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.195
true that, се прља сензор, ама пошо сам си го чистам и пошо не е некоја филозофија, не ми е толку проблем. :)
чистење сензор е филозофија и ти никогаш не си чистел сензор, си го чистел филтерот (стакленцето над сензорот. За да исчистиш сензор ти треба диплома, мирна ракка, добри нерви и опрема. Е сега околу чистење на филтерот (сакленцето над сензорот) , јас освен издувување со воздух не користам ништо друго, имено иако филтрите се направени од цврст материјал доста отпорен на гребење (но сепак можеш да го изгребеш при чистење) филтерите се исто така пресвлечени со тенок слој или слоеви (во зависност од производителот) на материјали кои имаат функција при блокирање на инфрацрвени зраци или подобро засенчување на сензорот... е тие можеш да ги оштетиш. Прво ретко кој производител открива со каков материјал се пресвлечени филтерите, на пазарот се нудат секакви производи за чистење на “сензор“ (читај филтерот) но никој не може да ти гарантира дали тој производ (најчесто течност) нема да го оштети и слојот.Така да кога открив на фотките точки и дамки, си го пратив на сервис не оти ми беше мака или не знаев како да си порачам средство, четкичка, крпчиња... туку затоа што не сакав да испадне дека таа течност го оштетува тој слој (а не другиот) .
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.652
Поени од реакции
584
чистење сензор е филозофија и ти никогаш не си чистел сензор, си го чистел филтерот (стакленцето над сензорот. За да исчистиш сензор ти треба диплома, мирна ракка, добри нерви и опрема. Е сега околу чистење на филтерот (сакленцето над сензорот) , јас освен издувување со воздух не користам ништо друго, имено иако филтрите се направени од цврст материјал доста отпорен на гребење (но сепак можеш да го изгребеш при чистење) филтерите се исто така пресвлечени со тенок слој или слоеви (во зависност од производителот) на материјали кои имаат функција при блокирање на инфрацрвени зраци или подобро засенчување на сензорот... е тие можеш да ги оштетиш. Прво ретко кој производител открива со каков материјал се пресвлечени филтерите, на пазарот се нудат секакви производаи за чистење на “сензор“ (читај филтерот) но никој не може да ти гарантира дали тој производ (најчесто течност) нема да го оштети и слојот.Така да кога открив на фотките точки и дамки, си го пратив на сервис не оти ми беше мака или не знаев како да си порачам средство, четкичка, крпчиња... туку затоа што не сакав да испадне дека таа течност го оштетува тој слој (а не другиот) .
На тоа и мислев бе чоек, нема шанси да го испрљаш сензорот под филтерот, пошо ко шо знам треа да е херметички затворен. Сеа за да го испрљаш филтерот до толку да не може да се исчисти со дување, треа шознам апарато да го џитнеш у септичка јама. Ја го дувам со шо ќе стигнам дома, пошо знам дека е доста цврст, а и коунтинзите на мојов не се нишо посебно, сепак е најефтиниот дслр. У секој случај за обична прашина шо се чисти со дување/тресење, нема потреба од сервис или течности.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.195
На тоа и мислев бе чоек, нема шанси да го испрљаш сензорот под филтерот, пошо ко шо знам треа да е херметички затворен. Сеа за да го испрљаш филтерот до толку да не може да се исчисти со дување, треа шознам апарато да го џитнеш у септичка јама. Ја го дувам со шо ќе стигнам дома, пошо знам дека е доста цврст, а и коунтинзите на мојов не се нишо посебно, сепак е најефтиниот дслр. У секој случај за обична прашина шо се чисти со дување/тресење, нема потреба од сервис или течности.
Може и то како може, малце влага, зрнце две прашина и лепит, имам видено дслр кои на огледлото имаа валкани капки, значи ко е менуван објективот дали од него дали од надвор влетала капка. Значи пак идиме на она дека чистење на “сензор“ освен со издувување - не е препорачливо во домашни услови. Мојот “сензор“ беше катастрофа нарочно од ф 8 п анагоре на ф 16 беше хорор од црни точки низ цела фотографија и тоа се од еден ден (Велигден со доста ветер кога со семејството прошетав низ широк сокак и паркот и по пат сменав 3-4 пати објектив де за макро де зум де универзален... 1 излегување....
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.652
Поени од реакции
584
Може и то како може, малце влага, зрнце две прашина и лепит, имам видено дслр кои на огледлото имаа валкани капки, значи ко е менуван објективот дали од него дали од надвор влетала капка. Значи пак идиме на она дека чистење на “сензор“ освен со издувување - не е препорачливо во домашни услови. Мојот “сензор“ беше катастрофа нарочно од ф 8 п анагоре на ф 16 беше хорор од црни точки низ цела фотографија и тоа се од еден ден (Велигден со доста ветер кога со семејството прошетав низ широк сокак и паркот и по пат сменав 3-4 пати објектив де за макро де зум де универзален... 1 излегување....
Абе се се дешава, не дека не, мада и голема улога игра колку пазиш дур го мењаш објективот. Многу фаци глеам шо ќе го извадат објективот од апаратот, апаратот со отворот нагоре остаен на клупа, дур он копа низ ташна да го најде другиот објектив, а објективите му се шуњаат без капачиња без нишо. Ако пазиш доволно, ќе немаш мука со прљавштини од тешка категорија. :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.195
Абе се се дешава, не дека не, мада и голема улога игра колку пазиш дур го мењаш објективот. Многу фаци глеам шо ќе го извадат објективот од апаратот, апаратот со отворот нагоре остаен на клупа, дур он копа низ ташна да го најде другиот објектив, а објективите му се шуњаат без капачиња без нишо. Ако пазиш доволно, ќе немаш мука со прљавштини од тешка категорија. :)
колку сакаш пази колку сакаш врти на долу апарат за 2-3 години менување објективи - ќе заврши на сервис. Ти ги гледаш честичките прашина кои лебдеат во воздух?? ќе ги приметиш во полутемен кафиќ каде трешти музика а ти покрај звучници (каде има виор од невидлива прашинка) менуваш објектив ??? еднаш двапати трипати четрипати... таа прашинка ќе ја издуваш но ќе се случи некоја да заглави да не мрда... па за месец дена ќе и се придружи уште една, две.... Јас имам до сега направено приближно 100.000 фотки дигитално (аналогно не знам колку) и тоа без сликања свадби крштевки и забави (не го работам тоа) и верувај, се што пишам овде е од лично искуство.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.652
Поени од реакции
584
колку сакаш пази колку сакаш врти на долу апарат за 2-3 години менување објективи - ќе заврши на сервис. Ти ги гледаш честичките прашина кои лебдеат во воздух?? ќе ги приметиш во полутемен кафиќ каде трешти музика а ти покрај звучници (каде има виор од невидлива прашинка) менуваш објектив ??? еднаш двапати трипати четрипати... таа прашинка ќе ја издуваш но ќе се случи некоја да заглави да не мрда... па за месец дена ќе и се придружи уште една, две.... Јас имам до сега направено приближно 100.000 фотки дигитално (аналогно не знам колку) и тоа без сликања свадби крштевки и забави (не го работам тоа) и верувај, се што пишам овде е од лично искуство.
Мене апаратов ми е со 40к окинувања до сеа, не викам дека не се дешава, само шознам, не е толку страшен проблем според мене :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.195
Мене апаратов ми е со 40к окинувања до сеа, не викам дека не се дешава, само шознам, не е толку страшен проблем според мене :)
сликањето е до кај ф8 , ако не сликаш светла еднобојна позадина и со ф околу 5,6 нема ни да приметиш дека имаш прашинка, најубо пробај да сликаш бела чиста позадина (зид или лист хартија) со ф 16 и види дали имаш дамки и точки
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.652
Поени од реакции
584
сликањето е до кај ф8 , ако не сликаш светла еднобојна позадина и со ф околу 5,6 нема ни да приметиш дека имаш прашинка, најубо пробај да сликаш бела чиста позадина (зид или лист хартија) со ф 16 и види дали имаш дамки и точки
Да де, увек има тачка две, ама не ми се проблем, 2 клика у фотошоп ако се познава, језда најчесто не се познава. Предходно имав многу, дувнав двапути, и сеа има само една тачка, шо не ми смета.
 
На врв Bottom