Nikon D300 + ? објектив

Член од
3 март 2008
Мислења
69
Поени од реакции
37
Благодарам :), поубав да си купите :).

Иначе, некоја убава книга да не знаете? Прочитав нешто од Келби, ја најдов и Understanding Exposure од Брајан Питерсон, али скеновите се матни и тешко се чита, изгледа ќе треба да ја порачам :).
Ќе се дрзнам да бидам критична . Имаш предобра опрема за крајниот резултат што овде го покажа . Ми се допаѓа тоа што сакаш да научиш и имаш желба да читаш . Само така ќе бидеш подобар . Пред да почнеш да ги читаш овие автори што ги спомна , би ти препорачала да се позанимаваш малку со основите . Мој придонес кон тоа е следнава фото школа .
http://www.jarac.net/foto/Default.aspx?nid=140

Фајлот што ќе го симнеш ги содржи основите на светлото , фотоапаратот и композицијата .

Слободно прашувај . Поздрав
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Ќе се дрзнам да бидам критична . Имаш предобра опрема за крајниот резултат што овде го покажа . Ми се допаѓа тоа што сакаш да научиш и имаш желба да читаш . Само така ќе бидеш подобар . Пред да почнеш да ги читаш овие автори што ги спомна , би ти препорачала да се позанимаваш малку со основите . Мој придонес кон тоа е следнава фото школа .
http://www.jarac.net/foto/Default.aspx?nid=140

Фајлот што ќе го симнеш ги содржи основите на светлото , фотоапаратот и композицијата .

Слободно прашувај . Поздрав
:), фала за фајлот. Хехе, знам :) има уште доста да се научи :).
 
Член од
3 март 2008
Мислења
69
Поени од реакции
37
Неодамна симнав исто така добра книга Photography The Art of Composition од Bert Krages , еве го торентот .

едит: тргнат торент

Ако не успеете на овој линк , приватна порака па на мејл .
 

TinyGiant

што сакам
Член од
9 април 2008
Мислења
236
Поени од реакции
3
:aplauz:nikon d300 е љубовта на мојот живот. браво што можеш да си го дозволиш. ме интересира, од поискусните (знам дека ги има), кој објектив за МАКРО би ми го препорачале за D90-ka. не сакам да сликам конструкција на молекули :) aма да може да се прават солидни макро фотки на покрупни објекти, како лист од дрво или не знам што. бај да веј...за D300 разбрав дека не баш лесен за користење, да сликаш со "ауто" и сл. туку дека треба баш да го подесиш како што треба за да му го извадиш максимумот...

Фала унапред:smir:
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
:aplauz:nikon d300 е љубовта на мојот живот. браво што можеш да си го дозволиш. ме интересира, од поискусните (знам дека ги има), кој објектив за МАКРО би ми го препорачале за D90-ka. не сакам да сликам конструкција на молекули :) aма да може да се прават солидни макро фотки на покрупни објекти, како лист од дрво или не знам што. бај да веј...за D300 разбрав дека не баш лесен за користење, да сликаш со "ауто" и сл. туку дека треба баш да го подесиш како што треба за да му го извадиш максимумот...

Фала унапред:smir:
бај да веј ..... секој ДСЛР треба да го подесиш за да извадиш максимум..... исто важи и за д40 и за д3.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
:aplauz:nikon d300 е љубовта на мојот живот. браво што можеш да си го дозволиш. ме интересира, од поискусните (знам дека ги има), кој објектив за МАКРО би ми го препорачале за D90-ka. не сакам да сликам конструкција на молекули :) aма да може да се прават солидни макро фотки на покрупни објекти, како лист од дрво или не знам што. бај да веј...за D300 разбрав дека не баш лесен за користење, да сликаш со "ауто" и сл. туку дека треба баш да го подесиш како што треба за да му го извадиш максимумот...

Фала унапред:smir:
Фала :). Поубав (Д400) да си купиш :). Иначе Д300 нема фулл ауто мод, има програм мод, кој е доста солиден. Значи, се ваѓаат супер фотки ако немаш време да идеш во Аперчр приорити или шатер спид приорити и да го подесиш. Иначе за макро објектив, мислам дека http://www.amazon.co.uk/Nikon-60MM-F2-8G-Micro-Nikkor/dp/B0013A1XDY/ref=sr_1_3?ie=UTF8&s=electronics&qid=1257946935&sr=8-3 е доста солиден (ако не можеш да си го дозволиш Nikkor Micro 105mm VR).
 

DzULA

Nikonian
Член од
31 мај 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
Mnogu go falat SIGMA 70mm f/2.8 MACRO, a za NIKKOR 105mmVR MACRO ti TVRDAM deka e MNOOOGU dobar, mnoooogu brz AF i strasna ostrina (go imam isprobano na 5 min. na mojot D200)
 
Член од
1 април 2012
Мислења
8
Поени од реакции
1
Ќе се дрзнам да бидам критична . Имаш предобра опрема за крајниот резултат што овде го покажа . Ми се допаѓа тоа што сакаш да научиш и имаш желба да читаш . Само така ќе бидеш подобар . Пред да почнеш да ги читаш овие автори што ги спомна , би ти препорачала да се позанимаваш малку со основите . Мој придонес кон тоа е следнава фото школа .
http://www.jarac.net/foto/Default.aspx?nid=140

Фајлот што ќе го симнеш ги содржи основите на светлото , фотоапаратот и композицијата .

Слободно прашувај . Поздрав
Nekoja literatura na makedonski ili srpski....??? za neznajkovci...:))))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom