Nikon Coolpix P510

Член од
25 јуни 2012
Мислења
1.863
Поени од реакции
1.014
Ме интересира ваше мислење за апаратов. Ќе отворам нова тема зашто гледам дека никаде нема општа тема, плус нов сум во овој дел на форумот. Па кажете ваши мислење и искуства со овој апарат? http://www.photographyblog.com/reviews/nikon_coolpix_p510_review/ nikon_coolpix_p510_review-275x255.jpg
 
Член од
8 февруари 2008
Мислења
175
Поени од реакции
53
Значи јас го гледав апаратов исто спаѓа во оние bridge суперзум апарати, меѓутоа има многу подобар од него т.е 2 во таа категорија panasonic fz200 (не знам каде го има кај нас тешко се наоѓа) и canon sx50 (околу 500е кај нас). Значи овие се топ во таа класа заедно со sony hx200 и новиот hx300 меѓутоа уште не сум прочитал за нив ништо.
Се молат поискусните фотографи на форумов да дадат некое мислење дали би било добро да се инвестира во ваков апарат или подобро во некој DSLR од пониската класа. Секако кој за што му треба ама сепак некој со поише искуство ако може да образложи, гледам некој профи фотографи низ светот викаат дека е добро да се има ваков апарат а некои викаат не фала не е тоа тоа.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.376
Поени од реакции
738
Ме интересира ваше мислење за апаратов. Ќе отворам нова тема зашто гледам дека никаде нема општа тема, плус нов сум во овој дел на форумот. Па кажете ваши мислење и искуства со овој апарат? http://www.photographyblog.com/reviews/nikon_coolpix_p510_review/Прегледај го приврзокот 61237
Бадијала фрлени пари.Ако ти е потребен ваков тип на апарaт со голем оптички зум оди на Canon Powershot SX50 кој има 50x зум.Како најквалитетна опција е Panasonic FZ200 кој има дупло помал зум но дава поквалитетна слика од Canon SX50 и подобро видео.Ако бараш исклучиво квалитет на слика за истите пари а не ти е битен големиот зумот оди на Nikon DSLR 3100 или 5100.И запамти се што е Nikon апарат а не е DSLR тури му пепелот.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.946
Не сум воопшто про....и јас барав апарат во истиот фазон....
Мислам дека овој dslr-like апарат е најлошата варијанта. Не се воопшто ефтини, имаат многу мал сензор како кај идиотите и набилдан зум со фиксен објектив кој не може да се надградува.

http://www.dpreview.com/products/compare/cameras - еве алатка за споредба....барем во денешно време почетничките dslr апарати се со поприфатливи цени.....
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
102
Поени од реакции
28
И запамти се што е Nikon апарат а не е DSLR тури му пепелот.
зарем не е добар Nikon p310 кога зборуваме за компактни апарати? овој апарат би можел да го купам од Грција после враќање на ддв-то за точно 12.000ден што е премија за цената. а е во иста класа на olympus xz-1, canon s95,s100, s110, panasonic lx5 итн. кои што се далеку поскапи.

во план сум да го купам апаратчево па мислење и од други постручни лица добро би ми дошле. :)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.376
Поени од реакции
738
За тие пари многу подобар квалитет на слика ке добиеш со Canon или Panasonic макар и да додадеш некој денар плус од таа цена.Еве ти споредба со тој што сакаш да го купиш во однос на сите останати.
http://www.dpreview.com/reviews/nikon-coolpix-p310/5
Во останатите три квадрати можеш да менуваш слики од други апарати како најлесно би ја видел разликата а со влечење на сликата можеш да ги видиш сите детали.Јас кога купував компактен за кој ми беше битно да користи обични батерии пред да земам Nikon D5100 ги прегледав сите тестирани апарати и во останатите како споредба ги ставив најскапите Nikon D4 и Canon 1DX за да ми бидат репер и спрема нив видов дека во класа до 12000 денари најблиску беше Canon Powershot SX150is.Изборот е твој и ти ке си одлучиш кој ке си го земеш а јас ти дадов само упатства како на правилен начин да го земеш најдобриот за тие пари што сакаш да ги дадеш.
 
На врв Bottom