Nexus 5x

Член од
29 март 2013
Мислења
162
Поени од реакции
24
Dali nekoj znae kade moze da se kupi vo Makedonijava nasa nexus 5x ili one+two?
 
Член од
16 јуни 2013
Мислења
418
Поени од реакции
344
Тешко дека ќе го најдеш nexus 5x... само да прашаш по мобилариве дали ќе го носат... btw телефончето е fail (мое мислење)
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Dali nekoj znae kade moze da se kupi vo Makedonijava nasa nexus 5x ili one+two?
Од декември ќе го донесат сигурно. Зборам за Нексус сериите. За One+ незнам.
Инаку Нексус 6п моментално е најдоброто телефонче со најдобра камера. А истата камера ја носи и 5x. Така да ако овој погоре кловнов мисли дека телефон со најдобра камера на пазарот е fail, тогаш не го купувај. :pos:
 
Член од
16 јуни 2013
Мислења
418
Поени од реакции
344
Од декември ќе го донесат сигурно. Зборам за Нексус сериите. За One+ незнам.
Инаку Нексус 6п моментално е најдоброто телефонче со најдобра камера. А истата камера ја носи и 5x. Така да ако овој погоре кловнов мисли дека телефон со најдобра камера на пазарот е fail, тогаш не го купувај. :pos:
Зависи дали купуваш телефон или камера ;) како што пишав погоре мое мислење е тоа... гледај го телефонот во целина.. инаку да, ако сакаш Нексус иди со Нексус 6п само цената е преку небо...:)
 
S

StormRage

Гостин
Донекаде би се согласил со @Kris_GT
За тие пари, 16 гб меморија со 2 гб рам е срамота... Не сумњам во нексус и дефинитивно сакав да го купам ама ова ме кочи. Реално за исти пари ќе најдам телефон со 32гб/3гб и плус сд картица на страна. Во овој поглед е тежок фејл. Камерата реално не ме интересира воопшто.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Донекаде би се согласил со @Kris_GT
За тие пари, 16 гб меморија со 2 гб рам е срамота... Не сумњам во нексус и дефинитивно сакав да го купам ама ова ме кочи. Реално за исти пари ќе најдам телефон со 32гб/3гб и плус сд картица на страна. Во овој поглед е тежок фејл. Камерата реално не ме интересира воопшто.
Ако гледаш така, најскапиот телефонт моментално iPhone 6s Plus , има 2GB рам и процесор dual core на 1.8Ghz ? Тоа значи ли дека телефонот е фаил?

Слабо ви оди технологијава изгледа.
 
S

StormRage

Гостин
Ако гледаш така, најскапиот телефонт моментално iPhone 6s Plus , има 2GB рам и процесор dual core на 1.8Ghz ? Тоа значи ли дека телефонот е фаил?

Слабо ви оди технологијава изгледа.
Дуд за инает муабет правиш?
iPhone функционира на IOS кој патем е оптимизиран за одреден хардвер, што значи 2gb ram и dual core 1.8. И нормално дека побрзо работи од андроид на било што 10 пати помоќно. на raw power benchmark ајфонот ќе ти извади ништо за разлика од другите.
Поентата е што, Android не е специфично оптимизиран за било кој телефон, туку се вади серија која би требало да функционира на „сите“, barebone софтвер кој со додаток на дравјери се прилагодува на било кој телефон.

Значи, прочитај за оптимизација за одреден хардвер и cross hardware adaptation, па ќе прајме муабет.
Нексусот со тие перформанси не се исплати.
 

pacienat

Лабав надуен
Член од
7 септември 2010
Мислења
524
Поени од реакции
718
Ако ја чита некој темата, дали сте имале проблем со бутлупинг или сл?
Мене денес ми се исклучи моб на сред фејсбук, прво закочи па црн екран и толку не пушта никако...гледав на нет наводно матичната некој дел се греел па било проблем..под гаранција ми е уште преку вип, ќе му го носам утре ама си реков некој овде да не има слично искуство??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom