netcetera, endava или musala soft?

Член од
28 јуни 2009
Мислења
284
Поени од реакции
261
Дали знае некој колку се платите кај тие фирми за јуниори и за сениори?
 
Член од
25 март 2022
Мислења
6
Поени од реакции
0
Мислам дека е најдобро да почнеш од Министерство за информатичко општество.
Веќе пробано... Еден сум од поранешните министри, во доверба .. ова меѓу мене и тебе,,фала на препорака:rolleyes:
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.925
Веќе пробано... Еден сум од поранешните министри, во доверба .. ова меѓу мене и тебе,,фала на препорака:rolleyes:
Одлично значи не те бива.
Ај сега меѓу мене и тебе во доверба. Да прифатиш ако воопшто ти понуди, или те викне било која од овие 3 компании, затоа што во моментов кај juniori/graduate е шестар систем, т.е голем дел никогаш не ни стигаат до интервју, а не пак до понуда.
Автоматски споено мислење:

Дали знае некој колку се платите кај тие фирми за јуниори и за сениори?
Чекај, дај прво да дефинираме што се џуниори и сениори, и на кој левел бараат, па да видиме колку се реално платите.

Оти неколку членови тука ќе ти кажат дека во овиие фирми за џуниор давале по 900 евра, ама пред скоро време имав многу близок човек на интервју во 2 од 3 што се пишани тука + уште во неколку други големи кои исто се фалат за плати, и за тие 900 евра треба да: имаш веќе работено некаде и да ги разбираш работите прилично добро, да си некој што подработувал на реални проекти за време на студии и е апла гик. Вакви луѓе земаат пари и во помалите фирми, ама ваков кадар не излегува од факултет и реално треба некој друг да го обучи, па овие да го земат на готово.

Graduate инаку уште имаш еден куп фирми каде се почнува со 200-250 евра, junior 400-450 евра, а кај сениори е слободен маркет и за колку се испазариш (има со 1500 евра, а има и со 3500 евра).
 
Последно уредено:

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.361
Поени од реакции
3.519
Gledas @jamajka , namesto jas da te pobivam me pretrka ovoj dudukov i indirektno te pobi vo poim. Neznam od kakvo kurchenje se plashish, ovoj i takvite kako nego sigurno ja molat majka si da im go prochita motivaciskoto pismo pred da go ispratat na "najrespektabilnite" IT firmi vo Skopje.

Da me poslusha mene moze mnogu lesno da si skrati nekolku godini na trial and error. Sekoj sekako ke ukapira porano ili podocna kako stojat rabotite na pazarot, duri i torkovcite sto se lozat na najeftiniot corporate koolaid, ama kako shto gledam so inka pamet ne se sipuva.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.656
Поени од реакции
4.144
Graduate инаку уште имаш еден куп фирми каде се почнува со 200-250 евра, junior 400-450 евра, а кај сениори е слободен маркет и за колку се испазариш (има со 1500 евра, а има и со 3500 евра).
Ова Graduate е студент со завршен факс и без ден работно искуство во фирма на реален проект, односно спремен за пракса?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.925
Ова Graduate е студент со завршен факс и без ден работно искуство во фирма на реален проект, односно спремен за пракса?
Да, или при крај со студии.
Проблемот иди кај џуниори, теоретски џуниор ќе му дојде и некој што се вработил веднаш после пракса, а и некој што работи веќе 1-2 години.
Овој првиот во 99% од случаеви е изгубен во простор и време, а вториот веќе почнува да ги разбира работите и можеш да очекуваш дека ќе се прилагоди прилично брзо. Е тука иди финтата со платите и муабетот околу нив, неколку од овие големите фирми ќе слушнеш дека даваат и по 900-1000 евра на џуниори, ама никој нема да ти дообјасни какви се џуниорите што ги бараат во реалност.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.656
Поени од реакции
4.144
Да, или при крај со студии.
Проблемот иди кај џуниори, теоретски џуниор ќе му дојде и некој што се вработил веднаш после пракса, а и некој што работи веќе 1-2 години.
Овој првиот во 99% од случаеви е изгубен во простор и време, а вториот веќе почнува да ги разбира работите и можеш да очекуваш дека ќе се прилагоди прилично брзо. Е тука иди финтата со платите и муабетот околу нив, неколку од овие големите фирми ќе слушнеш дека даваат и по 900-1000 евра на џуниори, ама никој нема да ти дообјасни какви се џуниорите што ги бараат во реалност.
Малце ме збуни со платите па затоа те прашав да видам дали точно разбрав.
Тие се платите отприлика како што кажа.

Тазе јуниор (после пракса ако го вработат) 400-500е плата, јуниор со година искуство ~700е и со две години накај ~900е.

Како што знам за пракса различно се плаќа од 4000 денари до 15000 денари зависи од фирмата и колку саати се иде на пракса. Не е исто 3-4дена по 6 саати наспрема 5 дена по 8 саати. :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Gledas @jamajka , namesto jas da te pobivam me pretrka ovoj dudukov i indirektno te pobi vo poim. Neznam od kakvo kurchenje se plashish, ovoj i takvite kako nego sigurno ja molat majka si da im go prochita motivaciskoto pismo pred da go ispratat na "najrespektabilnite" IT firmi vo Skopje.

Da me poslusha mene moze mnogu lesno da si skrati nekolku godini na trial and error. Sekoj sekako ke ukapira porano ili podocna kako stojat rabotite na pazarot, duri i torkovcite sto se lozat na najeftiniot corporate koolaid, ama kako shto gledam so inka pamet ne se sipuva.
Обично во реалноста се плашат од мене. :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.925
Малце ме збуни со платите па затоа те прашав да видам дали точно разбрав.
Тие се платите отприлика како што кажа.

Тазе јуниор (после пракса ако го вработат) 400-500е плата, јуниор со година искуство ~700е и со две години накај ~900е.

Како што знам за пракса различно се плаќа од 4000 денари до 15000 денари зависи од фирмата и колку саати се иде на пракса. Не е исто 3-4дена по 6 саати наспрема 5 дена по 8 саати. :D
Зависи од фирмата, познавам луѓе што одеа за 8000 денари цел месец фул тајм :toe:
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.486
Поени од реакции
2.551
Graduate инаку уште имаш еден куп фирми каде се почнува со 200-250 евра, junior 400-450 евра, а кај сениори е слободен маркет и за колку се испазариш (има со 1500 евра, а има и со 3500 евра).
Минималец плата за девелопер? o_O
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Малце ме збуни со платите па затоа те прашав да видам дали точно разбрав.
Тие се платите отприлика како што кажа.

Тазе јуниор (после пракса ако го вработат) 400-500е плата, јуниор со година искуство ~700е и со две години накај ~900е.

Како што знам за пракса различно се плаќа од 4000 денари до 15000 денари зависи од фирмата и колку саати се иде на пракса. Не е исто 3-4дена по 6 саати наспрема 5 дена по 8 саати. :D
Батка, ако за пракса се понашаш ко принцеза, нема далеку да стигнеш во занаетов. Праксата рачунај ја како дадена шанса, па ти треба да ораш и да копаш за да се докажеш. Треба да покажеш желба за работа, желба за учење и на крај да се прикажеш вреден да се вложи во тебе време да те научат. Ако стварно вредиш и ако не те платат, секогаш платата можеш да ја извадиш на друго место.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.656
Поени од реакции
4.144
Батка, ако за пракса се понашаш ко принцеза, нема далеку да стигнеш во занаетов. Праксата рачунај ја како дадена шанса, па ти треба да ораш и да копаш за да се докажеш. Треба да покажеш желба за работа, желба за учење и на крај да се прикажеш вреден да се вложи во тебе време да те научат. Ако стварно вредиш и ако не те платат, секогаш платата можеш да ја извадиш на друго место.
Мене ми е ова сосем јасно, нигде не кажав дека не треба да се труди на пракса и дека онака платата ќе му ја дадат.
На членот што ја отворил темава би му кажал дека знаењето и шансата да работи е многу побитно одколку самата плата на почеток
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
За една од првите 2 секој втор програмер ќе каже дека се меѓу најдобрите. Но, имај во предвид дека за Нетцетера и Ендава се пријавуваат по 100-тина души за пракса, а примаат по неколку. Јас за во една Германска фирма аплицирав, каде што примаа 2 и го прашувам колку души аплицирале на тој што ме интервјуираше, ми вика досега околу 60-тина, но има уште 5 дена така што ќе бидат накај 70-80. :pos: А рачунај ова беше во лето на сред одмори. Така што и да не бидне не обесхрабрувај се.
Моментално на годишно ниво излегуваат 500 души дипломирани, 1000 студенти кои не дипломирале(или се со диплома од други сродни факултети) но аплицираат и веројатно уште 2-3 илјади од академии. Од друга страна повеќе од 500 практиканти да се бараат на годишно ниво не верувам, што значи има сериозен несразмер на релација понуда-побарувачка.
Ако не си вундер кид аплицирај за све и сешто, нешто ќе упали, па после би требало да е полесно.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2020
Мислења
496
Поени од реакции
1.553
За една од првите 2 секој втор програмер ќе каже дека се меѓу најдобрите. Но, имај во предвид дека за Нетцетера и Ендава се пријавуваат по 100-тина души за пракса, а примаат по неколку. Јас за во една Германска фирма аплицирав, каде што примаа 2 и го прашувам колку души аплицирале на тој што ме интервјуираше, ми вика досега околу 60-тина, но има уште 5 дена така што ќе бидат на кај 70-80. :pos: А рачунај ова беше во лето на сред одмори. Така што и да не бидне не обесхрабрувај се.
Моментално на годишно ниво излегуваат 500 души дипломирани, 1000 студенти кои не дипломирале(или се со диплома од други сродни факултети) но аплицираат и веројатно уште 2-3 илјади од академии. Од друга страна повеќе од 500 практиканти да се бараат на годишно ниво не верувам, што значи има сериозен несразмер на релација понуда-побарувачка.
Ако не си вундер кид аплицирај за све и сешто, нешто ќе упали, па после би требало да е полесно.
Огромна лага, просек на финки дипломираат годишно 60 до 80 студенти. Некои 10тина од феит, а другите факултети не вредат да бидат спомнати во било каква позитивна конотација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom