NeoTV IPTV (Neotel) - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.711
Поени од реакции
1.292
Неотел си отворил дигитална IP телевизија, односно телевизија на ист начин како дигиталната MaxTV на Телеком.
Гледам на сајтот на АААВМУ е од поодамна, но немаше многу канали во понудата, а денес е ажурирана листата и има доста добар избор како за почеток: http://avmu.mk/images/skopje_-_neotel_-_digitalen.pdf

Знае некој(а) нешто повеќе за овој нов ТВ оператор? Да не ги користи некој(а) услугите?
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
2.679
Поени од реакции
1.027
Можно ли е да почнат да нудат и телевизија? Некако не ми е логично а и плус гледај регистрирана е Тера ТВ од Битола што значи тоа нешто во тој регион се работи...
 
Последно уредено:

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.711
Поени од реакции
1.292
Можно ли е да почнат да нудат и телевизија? Некако не ми е логично а и плус гледај регистрирана е Тера ТВ од Битола што значи тоа нешто во тој регион се работи...
Штом се регистирани кај АААВМУ како оператор на IPTV, значи или ќе нудат или веќе нудат. Плус еве на списокот погоре имаат склучено договори за ТВ каналите. Им пишав на fb по порака, чекам да видам што ќе ми одговорат.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
2.679
Поени од реакции
1.027
Јас им пишав маил чим добијам одговор ќе пишам ако ти вратат сподели и ти
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.975
Поени од реакции
5.098
Ако понудат како Макс тв со видеотека, со снимање, со радио и се друго би било добро како конкуренција. Се надевам ќе биде достапен низ цела Македонија.

Aко понудат добри тв канали кој досега никој ги нема регистрирано тоа би било добар потег да другите оператори поработаат на понудата на канали.
 
Последно уредено:

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.711
Поени од реакции
1.292
Искрено и вреди и крајно време да се понуди нов IPTV оператор. Додека во соседството има по неколку, во Македонија само еден, на Телекомот.

Иначе со дополнителните опции, можеби нема да почнат веднаш, но штом се IPTV штета би било воопшто да не се искористи можноста.А за каналите, горе-доле тие се тие, нема што друго да понудат.[DOUBLEPOST=1449063133][/DOUBLEPOST]
Јас им пишав маил чим добијам одговор ќе пишам ако ти вратат сподели и ти
Иначе господата веднаш ја видела пораката на facebook, но сеуште ми немаат вратено.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.975
Поени од реакции
5.098
Искрено и вреди и крајно време да се понуди нов IPTV оператор. Додека во соседството има по неколку, во Македонија само еден, на Телекомот.

Иначе со дополнителните опции, можеби нема да почнат веднаш, но штом се IPTV штета би било воопшто да не се искористи можноста.А за каналите, горе-доле тие се тие, нема што друго да понудат..
Да тие се тие канали но ако направат како Макс тв што ги земаше Арена спорт и не даваат да ги регистрира друг тоа би било интересно за другите оператори нешто да поработаат на понудата.

Јас се надевам дека ќе понудат доста баклански, спортски и филмски канали зато што тоа тука во Македонија народот највеќе бара кај операториве.

На сајтот на Неотел нема сеуште ништо околу IPTV телевизија. Сигурно ова ќе го почнат некаде после 2015 година т,е во 2016 а сега само регистрираат тв канали. Исто така тука на документов од АВМУ гледам има уште една фирма тв оператор IPTV со име Сонце
http://avmu.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=88&Itemid=345&lang=mk
 
Последно уредено:

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.711
Поени од реакции
1.292
Да тие се тие канали но ако направат како Макс тв што ги земаше Арена спорт и не даваат да ги регистрира друг тоа би било интересно за другите оператори нешто да поработаат на понудата.

Јас се надевам дека ќе понудат доста баклански, спортски и филмски канали зато што тоа тука во Македонија народот највеќе бара кај операториве.

На сајтот на Неотел нема сеуште ништо околу IPTV телевизија. Сигурно ова ќе го почнат некаде после 2015 година т,е во 2016 а сега само регистрираат тв канали. Исто така тука на документов од АВМУ гледам има уште една фирма тв оператор IPTV со име Сонце
http://avmu.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=88&Itemid=345&lang=mk
Да, ама нема кои канали да ги понудат ексклузивно :unsure:
Па спортски доста им се, еве им ги SK и Eurosport каналите. Плус - минус уште некој понеатрактивен канал и тоа е. Секако народот наш ќе бара Arena Sport, но никако на некои да им всадиш во глава дека ексклузивно право има Телеком :)
Од балканските зависи што, белким нема тие „високобуџетните“ од типот на DMSat, Kopernikus и слично, туку еве како RTL Хртватските и слично. Секако, они ќе бараат и Nova, HRT2 и слично, но исто пак никако да се всади во главите дека тие канали немаат права во Македонија :)
А интересно е што се има регистирано уште една IPTV компанија, конечно и нашиот телеком пазар (во однос на телевизијата зборам) да мрдне од мртва точка.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
224
Поени од реакции
44
Mene vaka mi odgovorija'' Почитувани моментално сме во подготовка на тој продукт и може да нѐ контактирате за повеќе информаци од понеделник, на следниот телефонски број: 02/55 11 155.''
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.711
Поени од реакции
1.292
Mene vaka mi odgovorija'' Почитувани моментално сме во подготовка на тој продукт и може да нѐ контактирате за повеќе информаци од понеделник, на следниот телефонски број: 02/55 11 155.''
Истата порака ја добив и јас денес:
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.975
Поени од реакции
5.098
А ги има ли низ цела Македонија ? Каков интернет имаат ?
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
2.679
Поени од реакции
1.027
Безжичен интернет имаат, би требало да ги има низ цела Македонија.
WiMax е достапен само во поголемите градови...ова смешно малку зар нема да има објава на веб страната туку само телефонски
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.711
Поени од реакции
1.292
WiMax е достапен само во поголемите градови...ова смешно малку зар нема да има објава на веб страната туку само телефонски
Па не знам. Според мене би требало да имаат проширување на мрежата. А најверојатно наскоро ќе има нешто и за ТВ услугата.[DOUBLEPOST=1449165866][/DOUBLEPOST]
WiMax е достапен само во поголемите градови...ова смешно малку зар нема да има објава на веб страната туку само телефонски
Па не знам. Според мене би требало да имаат проширување на мрежата. А најверојатно наскоро ќе има нешто и за ТВ услугата.
 
На врв Bottom