NeoTV IPTV (Neotel) - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Kontaktirav so nivnata korisnicka podrska i mi istaknaa deka ova LTE e so antena vo mesta kade sto ima podrska t.e. ne za cela teritorija na R.M.

Tie anteni bi trebalo da se kako Vip Lite ili poranesen OnNet koi zemaa (i zemaat) signal od repetitorite na radiodifuznata mreza.
Jas mislam deka nemaat Lte odnosno 4G ,a wi-max ot porano koga izleze kako standart na bezicno povrzuvajne go narekuvaa 4g ali nee ona 4g koe go koristime na vip i tlekom na 800/1800mhz. bidejki niz grad koga skeniras nikade nema neotel 4g mreza ....
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Еве Neotel што вика за нивната мрежа:
нашата WiMax мрежа ја заменуваме со напредна ЛТЕ мрежа преку која ги обезбедуваме новите услуги. Засега замената е во Скопје но промената ќе се прави и во останатите градови од државата.
Извор: fb.com
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
702
Поени од реакции
156
kako I da e jas mislam deka ke bide super bidejki optikata kako sto se instalira sporo ke se iznacekame za pobrz internet vaka barem 20mb ke imame so LTE sepak respekt za potegot na neotel
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.011
Поени од реакции
1.267
Zato spomnav deka verojatno se kako antenite od OnNet bodejki se raboti za mesta kade ima moznost t.e. ne bese dostapna vo crla teritorija (gradovi) kako mobilnite LTE. I jas na pocetok mislev deka e kako VIP LTE koja mozes segde da koristis!
Им се јавив дефинитивно било ЛТЕ и прво Скопје ќе го покриеле целосно. За уред давале нешто слично како што има ВИП. Другите градови во Скопје ќе ги покриеле етапно.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Можеби се работи за ЛТЕ на друга френкфенција од стандардната 3/20 што се користи во земјава и Европа општо. Според мене логично е да одат со сопствена инфраструктура, од што реално нема шанси да им дозволат да користат од Вип на пример, 1ТБ месечно, ќе ја преоптоварат мрежата за оние кои се на поспејд/комбобокс/лајка.
 
S

Sukhoi

Гостин
1000 GB imas za koristenje
Или пакетот со 5 терабајти но без телевизија.
Еј што ми е драго што дојдовме на нивото да LTE е подобар од DSL, и да го достигнува пополека кабелскиот интернет. Досега најдобра понуда за сите луѓе што се надвор од домет на кабелска/оптика и сакаат поголема брзина и плус сообраќај.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Или пакетот со 5 терабајти но без телевизија.
Еј што ми е драго што дојдовме на нивото да LTE е подобар од DSL, и да го достигнува пополека кабелскиот интернет. Досега најдобра понуда за сите луѓе што се надвор од домет на кабелска/оптика и сакаат поголема брзина и плус сообраќај.
За жал овие услуги се надвор од домет за жителите на руралните места (селата) каде што луѓето би имале највеќе корист, пошто немаат пристап до каблски/оптички интернет и се оставени на АДСЛ мрежата. Така да доколку сакат поголем успех би било паметно од нивна страна да понудат покриеност и надвор од градовите, каде што веќе има задоволителна покриеност од кабелските оператори и оптика.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.011
Поени од реакции
1.267
Можеби се работи за ЛТЕ на друга френкфенција од стандардната 3/20 што се користи во земјава и Европа општо. Според мене логично е да одат со сопствена инфраструктура, од што реално нема шанси да им дозволат да користат од Вип на пример, 1ТБ месечно, ќе ја преоптоварат мрежата за оние кои се на поспејд/комбобокс/лајка.
Неможе Неотел да користи друга фреквенција, тоа го контролира АЕК. Мрежата сеуште е достапна само на некои локации што значи некој нека ѕирка на телефон од време на време да не се појави
 
S

Sukhoi

Гостин
Па од спортски сите ги има што можат да се стават, другите се океј не гледам проблем. Некој филмски фалат апсолутно, и некој HD канал повеќе. Плус добиваш и андроид уред со куп можности, го имам пробувамо и доста солиден уред.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.091
Поени од реакции
315
Да ама тие се iptv и имаат можност за многу повеќе канали. Помина можи поќе од година од ко се на пазарот а ми се чини не мрднаа со канали од почетокот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom