Neotel интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
9 јануари 2021
Мислења
705
Поени од реакции
722
Квалитетот на ADSL сигналот најверојатно ќе зависи од Македонски Телеком бидејќи најверојатно Неотел преку нивната бакарна телекомуникациска мрежа би нудел Интернет во оддалечено место, шансите Неотел или А1 да влечкале сопствени доводни бакарни кабли до такво место се многу мали.

Така да, бидејќи најверојатно ќе бидеш поврзан преку бакарната телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком, било какви проблеми со сигналот ќе бидат проблем на Македонски Телеком, а не на Неотел, чисто информативно за да знаеш за кога ќе им се јавуваш да им се жалиш поради техничките проблеми - доколку ги има, а на бакарна телекомуникациска мрежа во оддалечено место речиси секогаш ги има.

За секој случај пополни им го прашалникот на Неотел за достапност на оптичка телекомуникациска мрежа на нивната официјална Интернет страница, можеби ќе откријат нешто што ти не го знаеш, па да испадне дека ќе можат да се поврзат преку оптичка телекомуникациска мрежа наместо преку бакарна.
Шипки варени ќе влечат Неотел и А1 бакарни жици, сиот бакар што е поставен во државава е поставен од тоа што плаќале народот тогаш кога се поставувале телефонските жици за да комуникацираат со тие телефоните на кои што со вртење ги избираш бројчињата, а сега тој бакар е во одржување и во сопственост на Телеком.
А1 и Неотел го изнајмуваат бакарот за нудење на нивните интернет услуги. Најдобро и решение на подолг рок кој го воведе Телеком е ВДСЛ каде што на бакарот човек има нормална брзина, ама стабилноста малце може од време на време да зафркава зависно како е поставен бакарот на бандерата.
Go koristi li nekoj ovoj paket od neotel, dobiv informacija od nivnite vraboteni deka seutse e dostapen i planiram da sklucam dogovor na toj paket bidejki vo moeto selo nema druga moznost za internet od toj operator
Друга технологија која е достапна кај вас в село? Има села ко што знам кај што има пак колку толку жители да има еден кабловски оператор. Прашај во телекабел дали можат да ви донесат во селото оптика, поради то што тие имаат скоро иста/поголема покриеност од телеком. Од бакарот доколку сакаш во исто време да играш игрици на компјутер, да има телевизија и некој да седи на телефон од време на време знае да се загуши врската - ова го кажувам од тоа што сум видел со сопствени очи.
 
Последно уредено:

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Dali e dobar od Neotel internet gledam popust imaat sega?
Добар е само нудат ниски брзини споредено со другите. Причекај најверојатно за брзо ќе се спојат со Мтел и ќе има ваљда нови понуди
 
Член од
14 август 2022
Мислења
673
Поени од реакции
695
Користи некој ВДСЛ Неотел??? Како е со стабилност?
 
Член од
28 јануари 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
sakam da prasam edno prasanje na ruterot od neotel samo user i pass user imam a nemam full admin privilegii na ruterot F670L Zte se javiv vo neotel ne go kazuvaat passwordot dali nekoj znae kako da vlezam go resetirav celosno ali povtorno isto
Isto baram
Gi imam probano tie, user i user dava samo basic access i edvaj nesto mozes da napravis.
Isto moze da se proba admin i web@0063, ama za mene ne raboti - zosto samo ne dadat admin pristap ne znam
 

Kajgana Shop

На врв Bottom