Neobicni stepenici za sprat

Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
http://www.divianarts.com/130264

Imam mal prostor za gradba 25 kvadrati ( mozam da gradam prv i drug sprat )mi trebat stepenici za drugioy sprat slucajno pronajdov vakvo resenie bi skal da se informiram dali e ova vozmozno da se napravi i da funkcionira ..
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Добро смислен концепт а да го реализираш самостојно треба време
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Ma toa nema problem ama ovie stepenici na izvlekuvanje mnogu se mi cudni dali bi funkcioniralo ova
 

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
957
Поени од реакции
1.290
Би функционирало, зошто да не.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Многу незгодно за правење.....доле ламинатот партал ќе го направиш, или евентуално ќе треба некој механизам како шина со тркалца да се постави. На ѕид тоа клизачот ќе треба да се најде исто некој добар механизам, треба да држи преку 200 Кг.
Ќе треба тиквата на тој што ќе го прави многу да му фаќа :D
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Може да се направи, скалите ќе бидат направени од метал за да ја издржи тежината, но рачунај дека со тек на времето подот ќе ти биде оштетен. Без разлика дали контактот со подот ќе биде на тркалца или на мека подлога, самото триење ќе го оштети подот.

Потоа естетиката на скали - шкаф, можеби нема да биде како на сликата од страната, зошто кај нас ретко кој мајстор би можел така прецизно да ги вгради скалите.

Јас како што те разбрав станува збор за куќиче кое ќе го градиш и ќе има големина од 25м2. Мој предлог ти е да направиш куќа на еден спрат од 25м2, чиј ѕидови ќе бидат високи 3,5 - 4 метри. Во самиот простор на греди ќе се поткрене соба во соба или т.н. галерија, а скалите ќе ти бидат монтажни, во Леснина се продаваат. Тие се прикачени на самиот таван, естетски задоволуваат, само ги повлекуваш и се качуваш.

:)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Може да се направи, скалите ќе бидат направени од метал за да ја издржи тежината, но рачунај дека со тек на времето подот ќе ти биде оштетен.

:)
Затоа пред да го става ламинатот прво ќе се монтира шина за да не се отсопне некој случајно
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Интересен концепт ама незнам дали му брка работа.
1, На демото скалите служат за да го однесат до некој полуспрат (1-1.2 м проценка), а реален спрат е 2.8м. значи 2-3 пати повеќе простор ти треба за нормална висина.
2. Се сложвам со сите констатации дека со тек на време ќе почни да се уништува подот па и да чкрипи.
3. И покрај тоа што се клизачки скали нив сепак им треба простор за да се отворат. Што значи и фиксни да се и клизачи пак мораш да резервираш простор за нив. Бонус за клизачи ти треба простор во две состојби а не во една.

Ако навистина сакаш да спасиш простор направи фиксни скали. Со оглед на големината на куќата 25 квадрати (ваљда 5x5m) можеш да остстапиш некој нецел метар за нив и под нив да вградиш фиоки плакари и слични работи што ти требаат.
п.с. немој да правиш кружни скали бидејќи ќе ти летнат некои 3-4квадрати само во нив и пак ќе бидат и комплицирани и непрактични.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom