NBA 2023/24

Koи тимови ке изборат плеј оф? (покрај фаворитите за титула)


  • Вкупно гласачи
    72
Член од
23 август 2010
Мислења
38.567
Поени од реакции
110.084
Јас па ја поддржувам одлуката за Редик, човекот е паметен и разбира кошарка, е сеа како ќе се снајде во менаџирањето на егото на ѕвездите останува да видиме. Мада, ја мислам дека ќе се снајде затоа што е другар со Леброн и ќе остави работите да си течат како до сеа, а тоа е све да зависи од Леброн. Кај Лејкерс мислам дека Редик нема да е проблемот ако не напраат нешо позначајно, туку ростерот и играчите околу Леброн. Ако и даље не му носат шутери и упорно форсаат некои копачи и циглари тогаш ни Фил Џексон у прај тајмот нема да помогне, јебига.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.366
Поени од реакции
31.252
Ми се чини дека јавноста, особено во САД, има еден нереален и нездрав наратив околу Лејкерс. Факт е дека сите, цело време за нив зборат, независно од тоа дали губат, дали победуваат, дали останале во игра или не. Изгубиле у плеј-оф пред месец дена, они по сите емисии само зборат за тоа што понатаму, како Лејкерс ќе ќе се снајдат у следеча сезона и сл. Си имаат свои причини за тоа и сето ова не е ништо ново.

Од друга страна, забележувам еден друг паралелен наратив, исто нерационален. А тоа се очекувањата на јавноста и барањата кои сите си ги имаат околу Лејкерс. Сите нешто цело време се незадоволни и бараат промени. Па еве и постот над мене ги става у ист кош со Пистонс и Булс. Ја не би ги ставил у тој кош на пропаднати франшизи. Не можам. Освоија 2020, лани играа у финале, оваа година земаа тој турнир (знам дека е безначаен, а и самиот мислам дека е, ама што не го зема некој друг, што не го земаа Пистонс или Булс). Задњи две години беа елиминирани од тимот кој го има најдобриот играч и кој освои титула. Лејкерс уопште не се толку утепани, според севкупните резултати овие задњи години.
Навивач кога се жали за неуспех и глупоштии од својот клуб, тоа е нормално за било кој клуб. А општо медиумите и јавноста што имаат големи очекувања од Лејкерс, тоа одувек било така. Заедно со Њу Јорк тоа се најголеми пазари и таму се вртат најмногу пари. Играчите заработуваат додатни пари надвор од договорите со клубовите: настани, реклами, итн. Сето тоа го има и во помалите пазари, ама помалку е... Следствено разбирливи се и очекувањата за успех. Најтрофејни клубови се заедно со Бостон (иако нивните титули во најголем број се на почеток на лигата).
Автоматски споено мислење:

Јас па ја поддржувам одлуката за Редик, човекот е паметен и разбира кошарка, е сеа како ќе се снајде во менаџирањето на егото на ѕвездите останува да видиме. Мада, ја мислам дека ќе се снајде затоа што е другар со Леброн и ќе остави работите да си течат како до сеа, а тоа е све да зависи од Леброн. Кај Лејкерс мислам дека Редик нема да е проблемот ако не напраат нешо позначајно, туку ростерот и играчите околу Леброн. Ако и даље не му носат шутери и упорно форсаат некои копачи и циглари тогаш ни Фил Џексон у прај тајмот нема да помогне, јебига.
Дајбоже да си во право. Од друга страна праксата покажува дека и најпаметен да е, и најголем стратег на сите времиња, пак треба време за градење искуство во НБА. Тоа време нема да го добие во ЛА, во најдобар случај ќе го шутнат втората година.
Не за џабе се почнува како асистент.

Појма немаат кај тераат копиљаците на Џери Бас, за разлика од него појма немаат како се води клуб. Газдите треба да остават професионалци да си ја работат работата... Горниот ешалон во Лејкерс појма немаат што прават. 5 години не можат да донесат шутери окулу АД и Леброн. Не е тоа квантна механика, пар добри шутери и еден просечен шутер, плус АД и Леброн, плус одбрамбени шеми и ротации за што треба добар тренер. Еднакво шампионат.

Ги имаа како на тацна достапни тренери како Нурс, Шнајдер, итн, кои се кошаркашки гении во споредба со овој компироглавиот v2.0 што го отпуштија. Прошлава недела на тренерот од колеџ не му понудија доволно пари, се исциганчија за да заштедат а сега 4 годишен договор му фукнаа на целосен почетник без еден ден работа како тренер. Подобро плати ко колеџ тренерот колку бара, колку и да е скап барем не ги фрлаш парите а ова со Редик ај што се фрлени пари, туку се потрошени години каде клубот има релативно добар ростер... А јас уште тврдам дека со добар тренер овие последниве две сезони ќе беа две титули за Лејкерс.
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2014
Мислења
7.140
Поени од реакции
11.222
Далас има 2 центри шо не планира да ги мрда во догледно време, особено шо едниот му е за без пари со руки договор, да сум Далас би го бркал Пол Џорџ.
Овај полека ми станува новиот Рас Весбрук. Кај и да појде бел ден неможат да видат. Се сере во битни моменти. Подалеку од него ако сака да виде титула Лука.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.604
Овај полека ми станува новиот Рас Весбрук. Кај и да појде бел ден неможат да видат. Се сере во битни моменти. Подалеку од него ако сака да виде титула Лука.
На еден начин е, али помеѓу него и Каваи овај го бирам ко помалку склон кон повреди - иако и двата имаат лимити во кариерата заради повредите (Каваи барем титула лапаше 2 пати).
 

Magic Mike

Blessings and Love
Член од
20 септември 2023
Мислења
1.087
Поени од реакции
2.918
Среда спрема Четврток ќе биде драфтот.
Не се знае точно кои играчи и како ќе бидат драфтувани,како што читам цело време се менува редоследот,драфтот не е слаб само нема "супер стар" играчи.Затоа се очекува да биде еден од највозбудливите драфтови во последната деценија.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.604
Opasno pretplatile 4 e mnogu plus pikot na Milvoki, Anunobi baral 35/40m so bas mnogu za role player.


Roketsi go brkaat Durant

И со Бриџис, шо ми стига до курот шо ќе прат?

Го има ОЏ, наместо да гледа да го исплати и да види шо ќе прај ги зема двата и ќе биди заебано кој ќе игра тројка.
Следно, ги поеба сите пикој скоро, а во игра е ФАКИНГ ДЈУРАНТ да го земи кога веќе го дава Хартештајн (а изгледа ќе мора да го дај него или Мич за да го напрај трејдот).

На крај, уште ОЏ да им избега (пошто способни се за глупости) има да им пцујам мајка 40 дена, помен ќе им напрам мамицата нивна.

Едино шо е млад и можи да шутира колку толку подобро од ОЏ моментално.
Ебате Виланова тим ебате.
Се знаеше дека за него трејд ќе спремаат.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.604
Таман да го игра Тибодо по 50 минути и да се повреди и да не биде Iron веќе.
Кој и да дојди ќе го игра по 50 минути, болен си е „малце“ чоекот.

Харт ќе оди на клупа ваљда, а можи да биди и Ди Виченцо, ќе има шо да свича Тибодо и шутер во екипа - пошто Харт океан не можи да погоди (иако годинава подобар беше од лани).

Сепак, играч без ПО искуство, без титула, без некое поголемо резиме. Добар играч е за во сезона, за после тоа ќе видиме. Доколку имаат здрав центар и ОЏ да е во тим немаат изговор да не стигнат до финале вгодина. Само, според мене, сега ги измешаа малку лончињата.

Од друга страна, ко шо имаше шанси да го бркаат Џорџ (шо не знајш кога ќе се повреди), па и КАТ - овај барем не е толку ровит и ќе трпи изживљавање шо го чека од страна на Тибодо. Другите двајца би се повредиле сигурно.
 

Magic Mike

Blessings and Love
Член од
20 септември 2023
Мислења
1.087
Поени од реакции
2.918
OG ќе остане во Никси или некој друг ќе му плати повеќе?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.604
OG ќе остане во Никси или некој друг ќе му плати повеќе?
Не се знае уште, сакаа прво да го платат макс до кај 40 милки, а овај мислам дека 60 бара... мада го сметаат за „сигурица“ и тие 40 мислам шо беа и ги ослободија од Боги, ќе ги спојат со уште 8-9 колку шо земаше Хартештајн (а него планираат да го пуштат по вода) - така да околу 50 некаде (маскимум) треба да му понудат по сезона и да прифати.

Доколку не, го ебаа пиперот, цацко ќе им игра одбрана.
Бриџис не е некој шо можи да изигра на негово ниво одбрана, а Рендал најверојатно се со намера засега да го чуваат пошто еден куп пикови испукаа на Бриџис (видеќемо околу ова како ќе се одвива работата), но со заминување на Хартештајн мора некој да бараат под кош или Рендал да остани - шо никако не ми се свиѓа, ровит е, многу време му треба за да влези во форма (некои 20-30 наптревари) и во ПО се губи.

Бркаја некој бек-ап центар само не можам да се сетам дали Битадзе беше од Орландо или некој друг...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom