NBA Фантази I сезона 2017/18

Која екипа ќе биде победник оваа сезона?


  • Вкупно гласачи
    12
  • Гласањето е завршено на .
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Мала забелешка, иако верувам дека ќе се средеше и тоа подоцна, ставено е 6 луѓе наместо 8 за во плејоф :)
Ќе ги средам сетинзите до крајот на неделата. Да се екипираме прво.

Ако заприметиш било што друго што треба да смениме кажувај.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Пратени се покани до сите 18мина. Списокот тука мислам го затвораме. Уште 4ца треба да се логираат и да ја прифатат поканата.

Мислам дека можеме да отвориме дискусија за евентуални измени во правилата.

Прво би го ставил за размислување бројот на плејоф тимови. Имаше доста забелешки дека 8 е премалку и има премала мотивација за пола лига бидејќи брзо губат шанса за плејоф. Има решение!

Не знам дали беше така и во минатото но од оваа сезона сигурно може да се постави било каков број на плејоф тимови со одредени едноставни модификации како ќе оди вкрстувањето.

Наједноставни (и најлогични) варијатни за плејофот се:

- 8 екипи (17 кола регуларна сезона, 3 двонеделни кола плејоф)
- 10 екипи плејоф (17 регуларна сезона, 4 еднонеделни кола плејоф, топ2 слободни во прво коло)
- 12 екипи плејоф (17 регуларна сезона, 4 еднонеделни кола плејоф, топ4 слободни во прво коло)
- 14 екипи плејоф (17 регуларна сезона, 4 еднонеделни кола плејоф, топ6 слободни во прво коло)

Има шанси да играме и повеќе од 17 регуларна сезона ама тогаш ќе треба по 2 пат со некои екипи да се среќаваме.

Засега не можам да најдам, но за 10-14 ако е можно може да се размисли евентуално финалето да се игра 2 недели.

Во секој случај најмалку последната недела (освен ако немаме избор) би ја оставил настрана бидејќи пола лига одмара и играат рандом играчи кои не играле цела сезона што го нарушува интегритетот на лигата непотребно.

За дивизии јас лично сум против. Мислам дека ќе креираат повеќе проблеми од добивки. За проширување на интересот многу подобро решение е проширување на бројот на тимови во плејоф отколку дивизии.

Кажете што мислите па да сетираме со некое компромисно решение.

П.С. Има уште две-три работи што може да ги продискутираме деновиве пред да се договориме за драфтот кога да биде.
 
Член од
26 август 2013
Мислења
168
Поени од реакции
167
Пратени се покани до сите 18мина. Списокот тука мислам го затвораме. Уште 4ца треба да се логираат и да ја прифатат поканата.

Мислам дека можеме да отвориме дискусија за евентуални измени во правилата.

Прво би го ставил за размислување бројот на плејоф тимови. Имаше доста забелешки дека 8 е премалку и има премала мотивација за пола лига бидејќи брзо губат шанса за плејоф. Има решение!

Не знам дали беше така и во минатото но од оваа сезона сигурно може да се постави било каков број на плејоф тимови со одредени едноставни модификации како ќе оди вкрстувањето.

Наједноставни (и најлогични) варијатни за плејофот се:

- 8 екипи (17 кола регуларна сезона, 3 двонеделни кола плејоф)
- 10 екипи плејоф (17 регуларна сезона, 4 еднонеделни кола плејоф, топ2 слободни во прво коло)
- 12 екипи плејоф (17 регуларна сезона, 4 еднонеделни кола плејоф, топ4 слободни во прво коло)
- 14 екипи плејоф (17 регуларна сезона, 4 еднонеделни кола плејоф, топ6 слободни во прво коло)

Има шанси да играме и повеќе од 17 регуларна сезона ама тогаш ќе треба по 2 пат со некои екипи да се среќаваме.

Засега не можам да најдам, но за 10-14 ако е можно може да се размисли евентуално финалето да се игра 2 недели.

Во секој случај најмалку последната недела (освен ако немаме избор) би ја оставил настрана бидејќи пола лига одмара и играат рандом играчи кои не играле цела сезона што го нарушува интегритетот на лигата непотребно.

За дивизии јас лично сум против. Мислам дека ќе креираат повеќе проблеми од добивки. За проширување на интересот многу подобро решение е проширување на бројот на тимови во плејоф отколку дивизии.

Кажете што мислите па да сетираме со некое компромисно решение.

П.С. Има уште две-три работи што може да ги продискутираме деновиве пред да се договориме за драфтот кога да биде.
Ако веќе мењаме, јас би за болдираното
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Ако веќе мењаме, јас би за болдираното
Второто само под услов да е можно само за финалето а не за цел плејоф (оти така немаме доволно недели), а засега не можам да најдам начин како да го изведиме.[DOUBLEPOST=1537546573][/DOUBLEPOST]Направив неколку ситни измени во сетинзите за да добие некаков логичен лик лигата од типот Trade deadline пред плејоф, tiebreaker, waiver limit и сл. Разгледајте и кажете ако има забелешки.

Што викате да направиме мала измена на правилата на бодување.
Предлагам
+1 поен за "team wins"
+1 поен за "3 pointers made"

Ова со тројките фактички ни ги комплетира правилата бидејќи веќе имаме сетинг за минус поени за field goal attempts во кој влегуваат и тројките, а тројките иако носат 3 поени наспроти 2ките и соодветно имаат помал процент на реализација се исто "пенализирани" како и промашени положувања пример.

Ова нема да направи некоја драстична промена, но ми личи дека може да ни го направи бодувањето пореално, со оглед дека role players во јаки екипи кои се реално значајни се потценети од нашето бодување, а потценети се и шутерите кои придонесуваат дури со самото свое присуство на теренот и притисокот што го прават на противничката одбрана, а не само со поените што ги даваат. Реално и искуството од минатите сезони ова ни го кажува.
 
Последно уредено:
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.825
Поени од реакции
23.031
И ја сум за 10 екипи у плеј оф.
за сум за +1 поен за тим винс, за 3 поинтер сум против.
Ќе ни стане фантазито педерско, со педерски тимови со играчи што шутираат тројки само.
Тимовите на фантази кога би биле на ТВ би биле за женскиот и хомосексуалниот аудиториум, нешто ко Голден Стејт Вориорс што се моментално :icon_mrgr:
 
Член од
7 јули 2010
Мислења
1.695
Поени од реакции
828
10 екипи со првите две автоматски пролаз во следна рунда е добар формат ама видете да не навлага ептен во последните две недели од сезоната кога одмараат и си пробуваат нови играчи.Што е до мене првите 8 и тоа е тоа чиста работа.

Инаку за тројките не ми се свиѓа тоа правило ни мене фг си е фг нема тројка или двојка,а за тим винс ми е сеедно како сакате.
 
Член од
6 април 2011
Мислења
16
Поени од реакции
5
Јас сум да си остане плејофот со 8 тимови. Team wins (+1) и 3 pointers (+1) како сакате.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Јас за 10 во плејоф, исто и за тројки и победи +1


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Мислам дека преовладува 10 тима во плејоф, па така ќе тераме.

Моменталниот сетап е следниот:

- 10 тима во плејоф
- првите 2 од регуларен дел се слободни во првата рунда од плејофот
- 17 натпревари (секој со секој по еднаш) регуларен дел
- 4 плејоф серии од по 1 недела
- ако во меѓувреме се изнајде начин како финалето да биде 2 недели ќе го направам така ако не ќе мораме да тераме со 1 недела (можеби со промена на сетинг додека трае самиот плејоф, ама тоа е преризично а не знам ни дали е можно) - ако нема замерки и не би чепкал тука една недела една тоа е за оваа сезона, од идната ќе смислиме попаметно
- Регуларниот дел завршува на 10ти Февруари
- Првата плејоф недела се 2те недели околу олстарот кога има 5-6 дена пауза
- Финалето е 11-17 Март

Завршуваме 3 и пол недели пред крајот на сезоната. Последната 1-2 недели јас секако би ги избегавал заради хаос во ростерите на екипите (во превод Април), но имаме простор за уште 1-2 недели регуларен дел, па да завршиме со последната недела од Март (нормално зависно дали ќе имаме финале 2 недели) со тоа што ќе треба само со уште 1 или 2 екипи сите да играат по втор пат по случаен избор (како ќе ги даде системот -така). И минатите сезони имавме повторување на по 3 противници (иако немам поим зошто со оглед дека бевме 20 - таман за 19 различни противници).

Ако не сте против ќе зголемам на 19 недели регуларен дел (да "поиграме" уште 2 недели плус).

П.С. Последниот член (мислам дека е @Хефест ) уште не се логирал на поканата. Побрзај оти ќе замини возот :)[DOUBLEPOST=1537893136][/DOUBLEPOST]И време е да дефинираме кога ќе биде драфтот.

Предлагам да биде во текот на идната недела (меѓу 01.10 и 07.10) во 20:00 или 21:00 навечер, само да не е петок или сабота. Меѓу понеделник, вторник, среда, четврток или недела имаме можност да бираме.
 
Член од
26 август 2013
Мислења
168
Поени од реакции
167
Веројатно најголемиот дел од нас се послободни во недела на 07.10. Времето нека е 20:00, да не заглавиме многу пошто сепак сме 18 тима. Него што стана со Team Wins и тројките, ќе бидат во бодување ?

EDIT: Мада може и на 14.10 драфтот, таман ќе биде завршена претсезоната и ќе знаеме на што се некои тимови
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Веројатно најголемиот дел од нас се послободни во недела на 07.10. Времето нека е 20:00, да не заглавиме многу пошто сепак сме 18 тима. Него што стана со Team Wins и тројките, ќе бидат во бодување ?

EDIT: Мада може и на 14.10 драфтот, таман ќе биде завршена претсезоната и ќе знаеме на што се некои тимови
На 14ти е касно сепак да оставиме одреден период за трејдови. Плус тоа за претсезоната може во двете насоки да оди - според некој е добро според друг е лошо.

А за бодувањето, според забелешките од погоре, Team Wins го додадов со +1 поен, a тројките не ги додадов бидејќи имаше негативни мислења.
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.472
Поени од реакции
7.273
Јас сум што покасно за драфтот, сепак се глеа нешто и од претсезоната..
 
Член од
6 април 2011
Мислења
16
Поени од реакции
5
Јас не можам после 9ти за драфт. Исто така веќе имам закажано драфтови на 4ти (20:00) и 8ми (21:30). 7ми одговара.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom