Na prvo mesto

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Некоја дискусија настана пред некое време па јас како hard core патриот тврдам дека на прво место е државата па после се друго. Ме интересира за вас што е на прво место религија, држава, поединецот(т. е. самите вие) или нешто друго. Може е малку глупо поставено прашањето и не е на соодветно место ама се надевам дека ќе сватите што мислам.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Најбитна е иднината,се друго е споредна работа.:)
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Абе кога сум у ваква држава не велам баш дека таа е на прво место
 
Член од
26 јули 2007
Мислења
230
Поени од реакции
0
Најбитна е иднината,се друго е споредна работа.:)
Така викаше и Бранко Црвенковски во времето минато, па затоа иднината, т.е. сегашноста ни е ваква каква што е. Космополити големи сме ние Македонците :toe:
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
najbitna mi e segasnosta , jas i mojata familija

potoa ide pravdata i vistinata

pa se drugo mi e sekundarno zatoa sto sum pameten covek
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
interesno.predhodno imase nekolku temi slicnivo vrska so makedonija.Vakvite izjavi neme cudat nitu malku, neka neocekuva nekoj da kaze tuka deka na prvo mesto od se drugo e drzavata bezuslovna ljubov kon nacijata narodot i se drugo stoe povrzano so nacijata.Od 2 mil.Makedonci edvaj 10% nema ni tolkav procent da kaze deka bezuslovno ja saka makedonija i deka taaa e na rpvo mesto.Na ova prasanje povce bi sakal dami odgovarat sociolozi, i psiholozi kompetentni lugje sto e toa stose slucuva so nas?Totalno skarani ne obedineti ,povece go sakame komsijata odkolku bratot,na sekoj uspeh na makedonec nie gledame so zavist i ljubomora.Ako se zeme predvid deka drzavata ja socinuva narodot kojs to zivee vo neja takva ke bide i drzavata .Kakov narod takva drzava , kakov narod takva vlast.Da nekoj ke kaze sto midala mene drzavata, sto ima dami ponudi koj se uslovite i mn dr.Togas kontra na takvite prsanja pa imame sto nie imame da i ponudime na svojata drzava sto nie ke dademe za nejzin prosperitet i napredok .Samo taka mozem da imame napredok i prosperitet.Se sto mozeme da napravime dobro za svojata drzava , davame i za nacijata a se toa se reflektira vrz samite nas, sekako so poubav zivot.Slobodno mozam da kazam deka sekoj Makedonec bezuslovno treba da ja saka svojata drzava ,sekogas treba da na prvo mesto vo sekoja sfera od zivotot , dali toa stanuva zbor za sport ekonomija politika kultura i sl.Za zal odnost na Makedoncite kon svojata drzava e katastrofalen los , se odnesuvaat kako da imaat rezervna drzava, edvaj kako da ceka sekoj makedonec da ja napusti drzavata ,pod izgovor za poubav zivot pari.i samo za potsetuvanje nekoi podatoci ,makedonija e prva zemja vo svetoto so najgolem broj na traktori po glava na zitel.a zemjodelieto nie katastrofalno.golem del od plodno zemjiste vece i nese obrabotuva.Makedonija ima od 50000 do 1000000 prazni stanbeni objekti bilo da stne zbor za stanovi kukji viknedici :). mise cini kako da sekoj vtor makedonec ima po dva stanbeni objekti .I tokmu toa STO MI DALA MAKEDONIJA, za daja sakam zarem nesto treba da mi dade?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom