My Macedonian Ordeal - Македонска царина, лицето на корупцијата

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
Партискиве говеда у царина се најголемите идиоти. Обично, најголемите криминалци се вработуваа во полиција, но денес у царина се.
Има некои сумњиви моменти у причава, затоа и ја постувал сторијата, овој од јужното халкидики-крило.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Во голем број случаи новинари,хуманитарни,невладини организации,амбасадори користат привилегии па ја злоупотребуваат професијата,организацијата,имунитетот,.... па прават незаконски активности
.
Нема да ме зачуди чичево кое тврди дека дроновите во МК достигнувале 8к евра на блек маркет да имал некој дил со изродиве вработени во царина па да се премислил и сам да прави бизнис па овие да го насетиле и сакале да го дисциплинираат.

Патем чичево изгледа доста паметно и информирано а во исто време да е толку глупо и неинформиранио дека во такви ситуации се бара било каква помош и контакт со матичната амбасада

Како и да е случкава не треба да помине неказнето како опомена за други кои планитаат слично или исто да постапуваат
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.154
Поени од реакции
107.579
Стек :facepalm:

СТЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕк:facepalm:

Отвори му го профилот на фб бро, таа слика му е паблик, бро, сТЕК:facepalm:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100013823701700
Не видов брат, али сеедно, и сам си свесен дека има доста нелогични работи. Мене најнелогично од се ми е што не се обратил во американската амбасада. Нема жива сила што ќе ме убеди дека странец, нарочито Амер, нема да се обрати прво во својата амбасада.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Дека има вакви работи во царина кај нас има, факт е тоа. Е сега чичово си има други мотиви за да го направи ова.

Оние на аеродром се најголеми лопови. Одвај чекаат да дојде септември месец за да си ги тријат рацете од студентите што идат на work and travel.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Двете страни не се чисти.
Ама цариниците го ставале во притвор :facepalm: Кај имаш полиција во цело видео брате?
И кај се видело во кеш да плаќаш казни?
И дронот од 8000 евра!:cool:
Убо е објаснато.И да, Боки истата вечер заглавил за фалш роба.Пренесувано со возило од трето лице, вестите дојдоа од четврто.

Боки 13 ?? Да не чека процес за фалсификати на брендирана роба :D :D :D

Еден коментар од YouTube на место..
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Мртви цариници, ми го дудлаа курот на Македонско-Бугарска граница за два биг мек-а од МекДоналдс.


„Абееее, МекДоналдс, а? Па нема кај нас, што убаво ќе си јадете. Баш би сакале и ние да си земеме, баш ми се јадеше еден сендвич од МекДоналдс ама кај нас ги затворија...ај друг пат. Среќа немате многу роба за внесување иначе ќе ви ги земевме сендвичите heheheeeeeee“

Хк, ПУ!
девојче од Америка што зело бонбони да почасти дома и ги одземаа, ти за сендвичи се жалиш. :pos:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Dosta be vece so niv i tie imaat familii
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Нццц неможам да поверувам дека некои ставиле лајкови на видеово со шпиунов... Изгледа нафта пијат тие на царина па ние треба да им кажеме како треба да работат...
 
Последно уредено:

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.058
Поени од реакции
19.749
Не видов брат, али сеедно, и сам си свесен дека има доста нелогични работи. Мене најнелогично од се ми е што не се обратил во американската амбасада. Нема жива сила што ќе ме убеди дека странец, нарочито Амер, нема да се обрати прво во својата амбасада.
Не е тоа толку нелогично, колку што е неговиот ноншалантен и наивен однос при влез во друга држава, притоа изигравајќи жртва.

Влегува во друга држава, не пријавува ништо на царина, му прават рутинска проверка на џипот и му наоѓаат два дронови од $1500 и две професионални камери, непријавени. И после видно изненаден плаче зошто му шибнале казна.

Не знам со кој памет мислел дека ќе влезе во друга држава без да му направат проверка и без да пријави опрема со голема вредност. Овде сендвич да носиш ќе проверат колку грама има плескавицата, а камо ли црн џип на странски државјанин. :LOL:

Па уште снимил и странци кои поминувале граница со адвокати. :pos:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
Нццц неможам да поверувам дека некои ставиле лајкови на видеово со шпиунов... Изгледа нафта пијат тие на царина па ние треба да им кажеме како треба да работат...

Gesendet von meinem LIFETAB_S1033X mit Tapatalk
TIE SETIESPIUNI NASOSROS I KURVATA VAVILONSKA EVROPA STO SAKAT DA NIJA UNISTAT NASAMILAMAKEDONIA IBAS SEGA KOGA GOSPODINIOT GRUEVSKI NE ODNESE VO NAPREDOK
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
TIE SETIESPIUNI NASOSROS I KURVATA VAVILONSKA EVROPA STO SAKAT DA NIJA UNISTAT NASAMILAMAKEDONIA IBAS SEGA KOGA GOSPODINIOT GRUEVSKI NE ODNESE VO NAPREDOK
Остај тоа него бараат алтернативни рути за новиот 6ран 6егалци.. два дрона и камери да може да го сними теренот од птичја шерспектива да не е нешто ископано доградено... Така беше и претходно, знаат од а до ш на царина што прават
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.188
Поени од реакции
21.330
Се запнавте за тие 8.000 Евра, и милион да рече ја лично му верувам имаќе солидно искуство со Македонската царина. Не се сите можеби така и не сум имал секојпат лошо искуство ама доволно многу. Секојпат сум бил чист па малце да се противиш на глупостите односно изнудување пари, поќето те оставаат.

Тоа со бомбоните можам да потврдам. На Аеродром Скопје еднаш еден цариник не знаеше кој куфер побрзо да отвори и да бара по куфериве чиниш злато бара. Па ко не најде ништо една чоколада зеде и вика да ја почастиш колешката онаму. Пошто ми се брзаше и ја носам а таа се чуди прашува што е ја викам колегата ви ја праќа. А таа очигледно срам ја фата при толкава глупост.

Иначе кој патувал со автобус знае 5ЕУР од човек иначе претрес следува на цел автобус. Пошто сакавме да избегнуваме чекање со саати, скоро сите даваа. Абе тенк можеше да внесеш.

За изгубени пакети да не правиме муабет, отворени кутии цигари Марлборо пола испразнети. Ѓупштана. Бетер од србите а тие за лименка сок те пуштаат.
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
поалчен човек од македонски цариник не постои на светов
 

Kajgana Shop

На врв Bottom