My Macedonian Ordeal - Македонска царина, лицето на корупцијата

Дискусија во форумот 'Македонија' започната од мкд владе, 24 ноември 2016.

 1. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  8.902
  Допаѓања:
  5.184
  Добро бе дежурни душегрижници многу се опуштивте. Јас ли да ви отворам вакви теми во предизборие каде секој глас се број а?
  Има тука материјал за плукање по државата и режимот едно добри неколку месеци или барем до избори ако ништо друго.
  Било како било еве ви го видеото.

  Во духот на диктатурата и режимот еве ви линк и од царината што би рекле и од другата страна па бујрум .
  Јас лично ќе се оградам од коментирање пошто само му правам услуга на овие заспаните. Искрено се изненадив и малце се разочарав кога невидов дека некој веќе ја има отворено( можи и не ја забележав, а ако постои админите си знаат како оди процедурата).
   
 2. Coca Cola

  Coca Cola Смени тајтл

  Член од:
  4 јануари 2009
  Мислења:
  53
  Допаѓања:
  21
  Зошто никој не е изненаден, ете затоа никој не отвора тема. После сите слушнати срања ова е мачкина кашлица, ништо спектакуларно.
  Од пред месец дена царина отвора секакви пакети од интернет нарачки, од најмали пакетчиња купени 1 долар до големи. За сето тоа наплаќа по 102 денари од пакетче. Коинциденција пред избори? Не би рекол.
   
  VardarVoSrceto, langelina, TITTANIK и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Peja989

  Peja989 Супер модератор

  Член од:
  22 јули 2010
  Мислења:
  24.206
  Допаѓања:
  56.098
  Мртви цариници, ми го дудлаа курот на Македонско-Бугарска граница за два биг мек-а од МекДоналдс.


  „Абееее, МекДоналдс, а? Па нема кај нас, што убаво ќе си јадете. Баш би сакале и ние да си земеме, баш ми се јадеше еден сендвич од МекДоналдс ама кај нас ги затворија...ај друг пат. Среќа немате многу роба за внесување иначе ќе ви ги земевме сендвичите heheheeeeeee“

  Хк, ПУ!
   
  На VardarVoSrceto, staycalm, HoLfElDeR и уште 10 други им се допаѓа ова.
 4. Fringe

  Fringe Скитник низ паралелни светови

  Член од:
  24 септември 2011
  Мислења:
  7.898
  Допаѓања:
  2.972
  За жал не само во царина,вакви поединци има секаде и не само во Македонија.
  И голема штета е што нема механизам вакви говеда било каде да се сакционираат
  --- Споено дупло мислење, 24 ноември 2016 ---
  Од секогаш поединци во царина место скенер,рачно ја проверуваат содржината на пакетот и ако на некој му се допадне содржината пиши изгубен пакет па не еден туку сто и еден број за следење да има џабе ти е,постојано ќе те вртат во круг и еден со друг си ја префрлаат вината
   
  Последно уредено: 24 ноември 2016
 5. Coca Cola

  Coca Cola Смени тајтл

  Член од:
  4 јануари 2009
  Мислења:
  53
  Допаѓања:
  21
  ^Последниве 2 години месечно минимум еднаш правам ситна нарачка од интернет, ова до сега се нема случено. Буквално секој пакет се отвара.
   
 6. salemk

  salemk

  Член од:
  28 ноември 2011
  Мислења:
  116
  Допаѓања:
  18
  [​IMG]
  Боки 13 ?? Да не чека процес за фалсификати на брендирана роба :D :D :D

  Еден коментар од YouTube на место..


   
  На Рудници и и StefusRefus им се допаѓа ова.
 7. vivakastro

  vivakastro

  Член од:
  15 март 2013
  Мислења:
  898
  Допаѓања:
  566
  Кој се не работи на царина. Грозни луѓе кај ги нашол овие Рик
   
 8. Con Artist

  Con Artist the man with the key

  Член од:
  1 мај 2012
  Мислења:
  3.005
  Допаѓања:
  6.589
  "drones are in very high demand within the country fetching up to 8000 EUR on the black market"

  Многу глупи овие Анхоч. Знаат дека кај нас има огромна побарувачка на дронови, и наместо да ги шиткаат на црно за 8000 евра, тие ги продаваат на бело, за 74,990 денари. :tapp:
   
 9. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  23.328
  Допаѓања:
  45.433
  Македонија :pov::pov::pov::pov::pov::pov::pov::pov:
   
 10. vidooq

  vidooq

  Член од:
  14 април 2012
  Мислења:
  19.524
  Допаѓања:
  28.877
  Има многу делови од приказнава кои не се поклопуваат, ама дека имаш серковци на царина, тоа е факт.

  Прво, вика, дроновите на црно овде се продаваат за 8.000Е, а он можел да купи половен за 600 долари. Нејсе, ние, трава пасеме, и имаме вишок пари.

  Второ, прво нешто што те прашуваат, и она досега го немаат промашено секој пар кога проаѓам граница, е
  - Дали имаш нешто да пријавиш за царина? Типчево било паметно доволно да ги прочита законите за дронови во Македонија, но не и царинските закони?

  Трето,
  Целиов начин на раскажува на приказната ми делува дека е со цел што е можно повеќе да ја оцрни Македонија. Нигде не не спомна какви сме како народ, туку, какви сме како држава од тоа што видел од овие партиските војничиња на граница.

  Четврто
  Да овој стварно бил во право, прво нешто што би направил е би ја повикал Амбсадата. Ова нема промашај, зашто секогаш кога на колегиве Американци им се даваа совети за патување во друга држава, прво нешто што им беше предочувано е да во случај на проблем со властите, секогаш да ја повикаат амбасадата.

  Петто
  Збори некои глупости од епски размери, имало странци кои ја поминувале границата во присуство на адвокати. Мислам, у реду е. Сликал полско ВЦ и све друго, ама не и уплатницата за казната.

  Има некои трагикомични ситуации на видеото, Боки 13-ка, Грујо на профилот на еден од цариниците, Порта Македонија...Ама, ако, добар шамар, и нажалост, ке им ебе бизнис на Охриѓани.
   
 11. Благоев

  Благоев The Spartan General

  Член од:
  8 јануари 2014
  Мислења:
  1.317
  Допаѓања:
  2.050
  Кој си немал работа со Царина на РМ, ќе тврди дека Американецот лаже.
  Кој си имал работа со Царина на РМ, ќе си плаче тихо во себе.

  пс. Дописот од Царина потврдува што кажува овој американецот. Дека имал право на пријава на 197 и право на жалба. Истото го тврди и човекот во видеото. Ама кој разбрал, разбрал.
   
  staycalm, Igorcemk, Avenger99 и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Fringe

  Fringe Скитник низ паралелни светови

  Член од:
  24 септември 2011
  Мислења:
  7.898
  Допаѓања:
  2.972
  Во мислењето над тебе многу убаво е опишано
  А дека има говдеа во царина,докажано е а и овде во разни теми е опишано одесувањтео на поединци
   
 13. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  23.328
  Допаѓања:
  45.433
  Да да, сликата на еден од цариниците во која се прикажани неговата фаца и фацата на Груевски, мислам ок, идеш прв пат у МКД и веднаш знаеш кој и како да го обележиш? :D

  Факт е дека на царина има гомарии, факт е дека државава ни е бљувотина, ама се слагам со Видук дека има некои нелогичности во видеово.

  И како од цел хорор што го доживеал на крај најде БАШ за спомениците да збори? Толкава случајност ли е и сликата со Грујо и ова со спомениците? :D

  Се на се најубаво да се угасиме ко држава.
   
  На Рудници и му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mkgunner

  mkgunner

  Член од:
  8 септември 2008
  Мислења:
  7.017
  Допаѓања:
  4.277
  Абе и да има вакви говеда, целта на ова јенкиво кое патем се кладам на прст има грчки корени и едина цел му е само да шири негативна пропаганда. Користи амерички пасош и мисли дека е господ никој ништо не му може. А овие говедава од царина во салам држава досеа ќе беа испуштени од работа барем 50% од сите нив.
   
 15. Peja989

  Peja989 Супер модератор

  Член од:
  22 јули 2010
  Мислења:
  24.206
  Допаѓања:
  56.098
  Стек :facepalm:

  СТЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕк:facepalm:

  Отвори му го профилот на фб бро, таа слика му е паблик, бро, сТЕК:facepalm:

  https://www.facebook.com/profile.php?id=100013823701700
   
  На staycalm и Stefan-kobe им се допаѓа ова.

Сподели преку: