Mountain Bike World Cup (XC)

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Малку поинаков велосипедизам од оној кој често го гледаме по телевизиите.
Натпреварување во планински велосипедизам составено од повеќе трки во текот на сезоната.
Трките се кружни. Се возат околу 6-7 круга, во зависност од конфигурацијата на патеката. Патеките се составени од екстремно тешки земјени искачувања кои достигнуваат 25% и стрмни технички спустови кои бараат ичсклучителни вештини.

Последниве десетина години две имиња владеат со крос кантри сцената. Тоа се легендарниот Julien Absalon и неприкосновениот Nino Schurter.
Оваа сезона почна минатата недела со неверојатната патека во Nove mesto na morave во Чешка. Победник беше Nino Schurter. Денес се возеше втората рунда, во Albstadt, Германија.

Трките се пренесуваат во живо на redbull.tv. Може да се гледа и снимката потоа.
Дисциплина која зема се поголем замав и интересот на публиката и нетпреварувачите се зголемува од година во година. Според мене еден од најтешките спортови, исполент со многу адреналин и многу возбудливи патеки.

 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Интересно и доста напорно :) Како што можам да забележам речиси сите со 29-ки се. Браво колку голем замав земаа овие 29-ки :)
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Julien Absalon скрши клучна коска минатата недела, но тоа не го спречи да продолжи да тренира на тренажер. Но после оваа повреда не очекувам големи перформанси следните трки.
Интересно и доста напорно :) Како што можам да забележам речиси сите со 29-ки се. Браво колку голем замав земаа овие 29-ки :)
Индустријата натаму се развиваше последнава декада. До толку што 26 инчни велосипеди речиси и да не се произведуваат.
Пред десетина дена почнаа да излегуваат дури и "Downhill" велосипеди со 29инчни тркала, кои голем дел од натпреварувачите мора да ги прифатат поради спонзорство нели, но импресиите се сепак големи, па и другите возачи сакаат да се префрлат на 29. Минатата недела на трката од светскиот куп во Downhill победи Aron Gwin со 29er.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Julien Absalon скрши клучна коска минатата недела, но тоа не го спречи да продолжи да тренира на тренажер. Но после оваа повреда не очекувам големи перформанси следните трки.

Индустријата натаму се развиваше последнава декада. До толку што 26 инчни велосипеди речиси и да не се произведуваат.
Пред десетина дена почнаа да излегуваат дури и "Downhill" велосипеди со 29инчни тркала, кои голем дел од натпреварувачите мора да ги прифатат поради спонзорство нели, но импресиите се сепак големи, па и другите возачи сакаат да се префрлат на 29. Минатата недела на трката од светскиот куп во Downhill победи Aron Gwin со 29er.
Колку посто си сигурен дека Gwin вози 29ки?
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Колку посто си сигурен дека Gwin вози 29ки?
Го помешав со Luca Shaw. Gwin е сеуште на 27.5. Како и да е, голем дел од нив се префрлаат на 29ки. До вчера се дискутираше дали е подобро за XC да се вози 29 или помали тркала а сега веќе се возат 29ки на Downhill.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Го помешав со Luca Shaw. Gwin е сеуште на 27.5. Како и да е, голем дел од нив се префрлаат на 29ки. До вчера се дискутираше дали е подобро за XC да се вози 29 или помали тркала а сега веќе се возат 29ки на Downhill.
А зошто па Luca Shaw го издвои? Се гледа дека не го пратиш спортов ама ај да не должам Greg Minaar е прв победник со 29ка на стаза кај што ретко бил поразен.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
А зошто па Luca Shaw го издвои? Се гледа дека не го пратиш спортов ама ај да не должам Greg Minaar е прв победник со 29ка на стаза кај што ретко бил поразен.
И Luca вози 29ка. Како успеа да заклучиш дека не го пратам, секоја чест. Волшебни моќи имаш.
Темата е за XC, не е за Downhill, ги споменавме погоре 29 инчните тркала, па популарноста нивна отиде дотаму што почнаа да се употребуваат на Downhill и да завршуваат на подиуми. На претходната трка во Leogang 2ро и 3то место завршија со 29 инчни тркала. ТОА е важното, а дали Luca или Gwin е на 29 ич не ме боли уво. ;)
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
И Luca вози 29ка. Како успеа да заклучиш дека не го пратам, секоја чест. Волшебни моќи имаш.
Темата е за XC, не е за Downhill, ги споменавме погоре 29 инчните тркала, па популарноста нивна отиде дотаму што почнаа да се употребуваат на Downhill и да завршуваат на подиуми. На претходната трка во Leogang 2ро и 3то место завршија со 29 инчни тркала. ТОА е важното, а дали Luca или Gwin е на 29 ич не ме боли уво. ;)
По работите што ги пиша за дх по тоа сфатив дека не пратиш. Инаку кога сме кај 29ки те, моето мислење во една слика
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Би било добро да го елаборираш ставот во некоја од другите теми, чисто онака да продискутираме (не да се убедуваме) :)
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Од овој линк што го имаш споделено постојано даваат една иста трка. Не знам што е проблемот.
Тоа е линк од снимката од Albstadt. До сега имаше само 2 трки. Nove Mesto и Albstadt.
Еве линк од Nove Mesto. Тука можеш да бираш која снимка да ја гледаш.
Следната трка е во Vallnord, Andorra на 2Јули.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Вчера се возеше третата рунда од светскиот куп во Валнорд, Андора. Овој пат трката се возеше на 1900-2000 метри надморска висина, што ја прави дополнително тешка, особено ако се нема добри висински подготовки претходно.
Нино ја потврди класата уште еднаш, уште од стартот им покажа дека нема да можат да му конкурираат во Валнорд. Без големи изненадувања во пласманот со некои откажувања, еве ви линк од снимката ако не сте гледале вчера а ве интересира.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Во неделата се извозе шестата трка од светскиот куп во Val di sole, Италија. Nino Schurter се надмина себеси и направи неверојатен рекорд кој можеби никогаш нема да биде срушен. Ги победи сите 6 трки од календарот на светскиот куп. Каква атлета од човек со неверојатни перформанси. Tempier се држеше со Nino цела трка како никој до сега, за момент сите помислија дека можеби некој ќе му ги расипе плановите на Nino за перфектна сезона, но сепак на крајот победи Nino.
Еве краток преглед на настаните во видеото.


На овој линк ја имате целосната снимка од трката.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Нино не запира. И оваа година севкупен победник во светскиот куп и победник на светското првенство во Mont-Saint-Anne во Канада. Рекордна 8ма светска титула. Човекот не знае за доста. Веќе се изедначи по бројот на победи во светскиот куп со Абсалон. Абсалон веќе изјави дека Нино е најдобриот возач било кога. Каде ли наоѓа мотивација за вакви континуирани подвизи е неверојатно. declaraciones-nino-schurter-copa-mundo-xco-snowshoe-2019.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom