Mortal Kombat: Komplete Edition

Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669






Гледам доста фанови на МК, па ајде една тема.

Ја има за PS3, XBOX 360 и од неодамна, PC.

Mortal Kombat е fighting game и е тепачка 1vs1 (има 2vs2, но концептот е ист). Има значи повеќе карактери, си бирате еден од нив и си се тепате. Како Tekken. Само подобра и појака. :D :P

Јас најповеќе ја памтам по MK4, каде шо ми теквит на PS1 сум поминал премногу денови на нејзе и бев најголем шизик во маало, заради шо бев најдобар и им ги знаев на сите Fatality-те. :)

Можеби најпознато нешто на MK сериите се токму тоа, Fatality или да ги убиеш (благ збор) противниците со специјален потег.



Ево ги сите fatalities во играта:



И малце gameplay од pro играчи:









Мене најомилен ми е Scorpion, заедно со Sub-Zero. Секогаш сум го преферирал Sub, но на ова повеќе ми лежит Scorpion.

И така.

И уште да кажит некој дали и ако може да се игра пиратска верзија некако online, ќе биде супер. :D
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Ко мал сум ја окапувал играва на PS, тогаш само тепање сега гледам дека има и серијали и се е поврзано. Прејако. (y)
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
незнам да напрам фаталити :(
 
Член од
16 јануари 2011
Мислења
362
Поени од реакции
127
Абе само кај мене ли е играта во slowmotion? Значи не е до компјутерот, фрејмрејтот не паѓа под 50 али играта е спора..
 
П

Паган-др

Гостин
Игриште еј. Ми текнува прва игра за ПЦ кога ја земав, Мортал Комбат ми беше.

Абе, дајте линк некој да се присетам на потезите и ударите...
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Порано со другар ми на PS2-ка ја растуравме. Закон игра.
 
M

Muranyi

Гостин
Аууу,играва е перверзии,ептен заразна,како закован зад компјутер сум,а со Шкорпион партали правам,па се вадат другарите демек сум ја вежбал.Нема врска тоа,многу сум добар:D
--- надополнето: 7 јули 2013 во 15:37 ---
незнам да напрам фаталити :(
Имаш листа на потези и на сите видови фаталити.
--- надополнето: 7 јули 2013 во 15:40 ---
Знае некој Кратос како се отклучува?
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Знае некој Кратос како се отклучува?
Кратос само во ПС3 верзијата го има.

Иако ми се омилени Скорпи и Заб Зиро (како шо го вика коментаторот у кецот), со Куан Чи е најинтересно да играш :D кои потези ги има само - хипноза, си пуниш енергија, си даваш damage boost и ни коцка не ти зима па ништо чудно што само со него не изгубив ниедна борба.

ви се појави тој човекот од страна? :D доле десно у ќошето се избацува и вика ''Упсиии!'' :ROFLMAO: го имаше и у старите делови исто се избацуваше
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
Може ли асално да се игра со тастатура и маус или како и да е изведено тоа во играва ?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
:vozbud::vozbud::vozbud:

Колку е закон! А се мислев да не се за џабе 10 гига, последното Street Fighter X Tekken беше малку срање.
Поминав засега туторијалот, и некоја борба, немам баш време, битно владее плус е оптимизирана одлично.
Само на тастатура овојпат ќе е заебано. Веќе цел месец ми е скршен гејмпадот од премногу фифа со брат ми, така да ќе мора нов!
Не само за играва, туку за млатење со брат ми. Ќе морам да свикнам тастатура.
Mac)) да не ја барам темава, ти даваше предлог за еден гејмпат од 1.000 +- некаде, со се ладење, со се се!
Пиши од каде како, оти досега ниту еден не ми се погодил, од 500 до 1500 цена, that is.
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
:vozbud::vozbud::vozbud:

Колку е закон! А се мислев да не се за џабе 10 гига, последното Street Fighter X Tekken беше малку срање.
Поминав засега туторијалот, и некоја борба, немам баш време, битно владее плус е оптимизирана одлично.
Само на тастатура овојпат ќе е заебано. Веќе цел месец ми е скршен гејмпадот од премногу фифа со брат ми, така да ќе мора нов!
Не само за играва, туку за млатење со брат ми. Ќе морам да свикнам тастатура.
Mac)) да не ја барам темава, ти даваше предлог за еден гејмпат од 1.000 +- некаде, со се ладење, со се се!
Пиши од каде како, оти досега ниту еден не ми се погодил, од 500 до 1500 цена, that is.
Logitec Shill Stream :)


Знае ли некој финти за она последното Finish him?
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
160
Поени од реакции
36
Имаше нешто на замунда MP fix ама нз дали работи не сум го пробал а можеби ќе може и со Hamachi да работи.
--- надополнето: 8 јули 2013 во 00:19 ---
Logitec Shill Stream :)


Знае ли некој финти за она последното Finish him?
Имаш Practice Fatality во менито таму ги има сите Finish Him за сите карактери.
П.С. Scorpion FTW. :cuc:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
:vozbud::vozbud::vozbud:

Колку е закон! А се мислев да не се за џабе 10 гига, последното Street Fighter X Tekken беше малку срање.
Поминав засега туторијалот, и некоја борба, немам баш време, битно владее плус е оптимизирана одлично.
Само на тастатура овојпат ќе е заебано. Веќе цел месец ми е скршен гејмпадот од премногу фифа со брат ми, така да ќе мора нов!
Не само за играва, туку за млатење со брат ми. Ќе морам да свикнам тастатура.
Mac)) да не ја барам темава, ти даваше предлог за еден гејмпат од 1.000 +- некаде, со се ладење, со се се!
Пиши од каде како, оти досега ниту еден не ми се погодил, од 500 до 1500 цена, that is.

Logitech Chillstream, види во Анхоч или Сет - цена околу 1300 денари би требало.
Јас мојот го имам 7-8 години, си тера уште топ! :)



И НАЈВАЖНО ОД СЕ ЗА „ТЕПАЧКИ“ ИГРИ: D-pad-от на овој гејмпад не е како сите други, односно од доле да има еден вид на аналог/џојстик и да ве следи како го вртите. Овој d-pad си има четири дупки за сите правци, односно лево-десно-горе-доле и имате неверојатна прецизност за комбоа.
Така да после Arcade stick, ова ви е перфектниот гејмпад за вакви игри.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom