Mono

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Mono, .NET имплементација во Linux. Ја има испробано некој? Pro's & con's? Reviews?

Моментално пристапувам кон правична застапеност на Linux vs. Windows на моето машинче, па ќе пробам да го вметнам и моното и да го видам шо ствар е.
 
D

drle

Гостин
Има одлична околина за програмирање. Ама од функционалноста ич не сум задоволен. Направив една обична програма во C++ за читање од тастатура и пишење на конзола и излегоја еден тон грешки и налет то прв пат од ко користам Linux морав да рестартирам од дугме. За .NET не ни пробав.
Така да краен заклучок sudo apt-get remove mono....
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Го инсталирав денес MonoDevelop и никаде не можам да најдам опција за гледање на изворниот код и дизајнот на страната во ASP.NET ко што има на Visual Studio копчиња Source/Design. Ако има некој работено ASP.NET во MonoDevelop, нека кажува како да ја видам страната во Design модот, пошо не сакам да ставам Windows на компјутеров само заради ASP.NET.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Го инсталирав денес MonoDevelop и никаде не можам да најдам опција за гледање на изворниот код и дизајнот на страната во ASP.NET ко што има на Visual Studio копчиња Source/Design. Ако има некој работено ASP.NET во MonoDevelop, нека кажува како да ја видам страната во Design модот, пошо не сакам да ставам Windows на компјутеров само заради ASP.NET.
ASP.NET Visual Designer

Во MonoDevelop освен C/C++ и C# немам работено друго, ама мислам дека линкот погоре ќе ти заврши работа :)
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
ASP.NET Visual Designer

Во MonoDevelop освен C/C++ и C# немам работено друго, ама мислам дека линкот погоре ќе ти заврши работа :)
Како што гледав од сликите на MonoDevelop стратана, оваа опција треба да ја има и во самиот MonoDevelop.


Инаку ќе прашував и за овие SVN шо се како се инсталираат, сорсот на ова aspeditor го најдов на http://anonsvn.mono-project.com/viewvc/trunk/aspeditor/
ама има многу фајлови и знам дека мора да има опција за да ги симнам сите наеднаш, а не фајл по фајл, ама незнам како :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom