MoneyGram

Член од
15 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
6
Pozz, ako moze nekoj na kratko da napise kako raboti moneygram so primanje pari kaj nas vo MK. Treba da mi prati eden covek od stranstvo pari preku money gram. Pa ne mi e jasno kako idat rabotite so moneygram, kako jas ke gi primam i kade ke gi primam. Jas sum od Kocani. So skrill i paypal sum rabotel. Blagodaram odnapred!
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.521
Pozz, ako moze nekoj na kratko da napise kako raboti moneygram so primanje pari kaj nas vo MK. Treba da mi prati eden covek od stranstvo pari preku money gram. Pa ne mi e jasno kako idat rabotite so moneygram, kako jas ke gi primam i kade ke gi primam. Jas sum od Kocani. So skrill i paypal sum rabotel. Blagodaram odnapred!
Ќе идеш во про кредит мислам дека имаат соработка со нив, ти треба личен документ и бројот што човекот што ти ги праќа парите ќе ти го даде. Тоа е тоа. Провери на интернет точно во која банка беше. Само битно е тој што праќа правилно да ги пополни документите со твоето име и презиме, бидејќи ако не се совпаѓаат нема шанси да ги добиеш.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
9.999
Поени од реакции
17.574
Pozz, ako moze nekoj na kratko da napise kako raboti moneygram so primanje pari kaj nas vo MK. Treba da mi prati eden covek od stranstvo pari preku money gram. Pa ne mi e jasno kako idat rabotite so moneygram, kako jas ke gi primam i kade ke gi primam. Jas sum od Kocani. So skrill i paypal sum rabotel. Blagodaram odnapred!
Ќе му ги дадеш точно твоите податоци на човекот кој ти ги праќа парите. Тој оди во moneygram и врши уплата на одредена сум на пари на твое име и за тоа добива код. Кодот ти го праќа тебе и твоја задача е да дознаеш каде во твоето место на живеење има банка, штедилница или менувачница која има соработка со moneygram. Тоа сигурно лесно ќе го дознаеш, а дополнителен показател ќе ти биде ознаката која пред банката/менувачницата/штедилницата сигурно ја има ознаката на moneygram. Влегуваш внатре и го даваш кодот на соодветното место, а со тебе задолжително ја носиш и личната карта. Доколку постои тој код на твое име тие ќе ти ги дадат парите со соодветен документ и ќе се потпишеш. Тоа е тоа.

Иста е постапката и за Western Union.
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
6
E gotovo janso mi e veke fala vi mnogu[DOUBLEPOST=1421354648][/DOUBLEPOST]
Ќе му ги дадеш точно твоите податоци на човекот кој ти ги праќа парите. Тој оди во moneygram и врши уплата на одредена сум на пари на твое име и за тоа добива код. Кодот ти го праќа тебе и твоја задача е да дознаеш каде во твоето место на живеење има банка, штедилница или менувачница која има соработка со moneygram. Тоа сигурно лесно ќе го дознаеш, а дополнителен показател ќе ти биде ознаката која пред банката/менувачницата/штедилницата сигурно ја има ознаката на moneygram. Влегуваш внатре и го даваш кодот на соодветното место, а со тебе задолжително ја носиш и личната карта. Доколку постои тој код на твое име тие ќе ти ги дадат парите со соодветен документ и ќе се потпишеш. Тоа е тоа.

Иста е постапката и за Western Union.
Fala mnogu brate
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.483
Поени од реакции
5.942
Функционира ли електронски ова MoneyGram, односно може ли некој преку овој сајт да ги префрли парите од друг континент и овде во Македонија да се подигнат? Ако да, која е постапката поточно?
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
261
Ќе му ги дадеш точно твоите податоци на човекот кој ти ги праќа парите. Тој оди во moneygram и врши уплата на одредена сум на пари на твое име и за тоа добива код. Кодот ти го праќа тебе и твоја задача е да дознаеш каде во твоето место на живеење има банка, штедилница или менувачница која има соработка со moneygram. Тоа сигурно лесно ќе го дознаеш, а дополнителен показател ќе ти биде ознаката која пред банката/менувачницата/штедилницата сигурно ја има ознаката на moneygram. Влегуваш внатре и го даваш кодот на соодветното место, а со тебе задолжително ја носиш и личната карта. Доколку постои тој код на твое име тие ќе ти ги дадат парите со соодветен документ и ќе се потпишеш. Тоа е тоа.

Иста е постапката и за Western Union.
Дали има врска примачот од која банка, штедилница или менувачница ги подигнува парите, или само испраќачот плаќа провизија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom