MoneyBookers (официјална тема)

Член од
2 јуни 2006
Мислења
86
Поени од реакции
1
Пред некое време отворив сметка на Moneybookers, но она што ме загрижува се лимитите кои ги ставаат за подигање на одредена сума пари секои 90 дена (Што би значело дека ако веќе сум подигнал пари и сум ја надминал сумата ќе морам да чекам наредни 3 месеци за да го земам и остатокот од парите или новите пари - што би ми ја разлекло заработката неповолно долго).
Дали овие 90 дена се намалуваат со верифицирање на додатните работи (адреса, картица, банкова сметка) или не и дали има начин некако да се намалат/поништат?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Пред некое време отворив сметка на Moneybookers, но она што ме загрижува се лимитите кои ги ставаат за подигање на одредена сума пари секои 90 дена (Што би значело дека ако веќе сум подигнал пари и сум ја надминал сумата ќе морам да чекам наредни 3 месеци за да го земам и остатокот од парите или новите пари - што би ми ја разлекло заработката неповолно долго).
Дали овие 90 дена се намалуваат со верифицирање на додатните работи (адреса, картица, банкова сметка) или не и дали има начин некако да се намалат/поништат?
Не се намалува периодот, туку се зголемува лимитот и тоа како што гледам до некои 7000 евра за 90 дена (за лична сметка).
 
Член од
2 јуни 2006
Мислења
86
Поени од реакции
1
А дали можам со акаунт на Moneybookers да примам пари од некој со акаунт на Paypal? Или за вакви исплати е подобро да се користи Western Union?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
А дали можам со акаунт на Moneybookers да примам пари од некој со акаунт на Paypal?
Не може директно од Paypal сметка да ти испратат пари.. мора или да отворат нивна Moneybookers сметка, или да ти платат со картица преку merchant gateway (ама претпоставувам немаш таква сметка).
 
Член од
2 јуни 2006
Мислења
86
Поени од реакции
1
Значи му доаѓа дека Western Unionе е најдобра опција за да примиш пари од странство. Се што треба е клиентот да ги префрли и ти стигаат инстант и можеш да ги подигнеш парите од која било банка кај нас што има договор со Western Union. Нетреба ни зачленувања ни подесувања ни верификации.
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
189
Поени од реакции
4
pocnav so verifikacija na kartica visa electron od TB, pari mi simna od smetka, a karticava ne mi e verifikuvana.
treba li da cekam da mi stasa pismo na domasna adresa ?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
pocnav so verifikacija na kartica visa electron od TB, pari mi simna od smetka, a karticava ne mi e verifikuvana.
treba li da cekam da mi stasa pismo na domasna adresa ?
треба да докажеш дека картицата е твоја ..
одкако ти земало пари .. сега мислам дека треба на страната да пишеш колку точно ти има подигнато од сметка (мислам дека е околу 1.5 евра).. на тој начин ќе знаат дека твоја е картицата
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.342
Поени од реакции
4.959
Moneybookers se extra.Gi koristam od 2007, Imam izvrseno okolu 15 naracki preku nimi i funkcioniraat besprekorno.
Isprobano na Ebay, Play-Asia, Ownta i Skype
 
Член од
2 јуни 2006
Мислења
86
Поени од реакции
1
pocnav so verifikacija na kartica visa electron od TB, pari mi simna od smetka, a karticava ne mi e verifikuvana.
treba li da cekam da mi stasa pismo na domasna adresa ?
Мораш да пишеш точна сума, немој да заебеш имаш три обиди се на се мислам. Прашај и во банката да ти кажат ако треба бидејќи варира валутата од ден на ден. Ти требаат две децимали точност на трансакцијата.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Еј ако има некој искуство со moneybookers нека пише.
Треба да ми префлат пари од Америка, колкава провизија ќе ми земе moneybookers?

Уште две прашања:
-за колку време ќе можам да ги повлечам парите
-дали овој сервис е сигурен?
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Еј ако има некој искуство со moneybookers нека пише.
Треба да ми префлат пари од Америка, колкава провизија ќе ми земе moneybookers?

Уште две прашања:
-за колку време ќе можам да ги повлечам парите
-дали овој сервис е сигурен?
- 1.5%
- ако имаш верифицирана картичка - одма, ако имаш верифицирана банкарска сметка - од 2 до 5 дена.
- посигурен од Paypal
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
а стигаат пари во МК од AlertPay? може да се верифицира сметка?
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.914
Поени од реакции
1.424
- 1.5%
- ако имаш верифицирана картичка - одма, ако имаш верифицирана банкарска сметка - од 2 до 5 дена.
- посигурен од Paypal
Дефинитивно, со Paypal за во Македонија несигурно е.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Тој што ги праќа парите плаќа ли нешто кон банката или кон moneybookers, или да не има некави скриени трошоци што не ги пишува на сајтот на moneybookers.com?
Точно е ли тоа дека при повлекување на парите преку Тутунска не се плаќа провизија?

--- надополнето ---

Регистрирав акаунт на moneybookers и го добивам оној конформациски меил.

Кликнувам на линкот:

To make sure you enjoy all the benefits of your Moneybookers account, you will have to verify your email address. Simply click on the link below.

Уште еден клик.

И ми ја дава следнава грешка:

invalid code

EMAIL VERIFICATION

You must verify your email address before it can be added to your profile. A verification email containing a link has been sent to your email address. Simply click on the link to verify your email address.

If you did not receive the email, please check your spam filter.

Што да правам сега?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom