Mista 93 - Првиот македонски абстрактен Trip Hop/Jazzy Boom Bap/

Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
- Hypnotic Boom Bap izleguva naj kasno za 7 dena.
- Remix Albumot isto taka izleguva za ne povekje od 2 nedeli.
- Potoa sleduva 6ti album za DWK pod ime " Temple of Supremacy "

 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Mista 93 - Refreshin' The Golden Era

Konecno albumot dostapen za download. Koj saka da vide za sto vsusnost stanuva zbor slobodno moze da proveri na sajtot na Podzemni Frekvencii.

1. Intro – 0:41​
2. Onyx – Shifty (Mista 93 remix) – 4:44 [1993]​
3. Tim Dog – Fuck Compton (Mista 93 remix) – 4:56 [1991]​
4. Rumpletilskinz – It’s Alright (Mista 93 remix) – 3:21 [1993]​
5. Crustified Dibbs – Bloodshed Hua Hoo (Mista 93 remix) – 4:41 [1993]​
6. Kool G Rap – Ill Street Blues (Mista 93 remix) – 4:02 [1992]​
7. Artifacts – Wrong Side of The Tracks (Mista 93 remix) – 2:48 [1994]​
8. Double XX – Money Talks (Mista 93 remix) – 4:05 [1995]​
9. Scientifik – East Coast Jungle (Mista 93 remix) – 5:05 [1994]​
10. AK Skills – Nights of Fear (Mista 93 remix) – 4:22 [1996]​
11. Champ MC – Funkhouse (Mista 93 remix) – 4:47 [1994]​
12. O.C. – Time’s Up (Mista 93 remix) – 4:17 [1994 ]​
13. Tim Dog – I Get Wrecked (Mista 93 remix) – 6:21 [1993]​
14. Flatlinerz – Live Evil (Mista 93 remix) – 4:09 [1993]​
15. Black Moon – How Many MC’s (Mista 93 remix) – 4:25 [1993]​
16. Big C – Look Alive (Mista 93 remix) – 3:47 [1995]​
17. Tucka Da Huntaman – Da Hunt Iz On (Mista 93 remix) – 3:59 [1995]​
18. Outro – 1:13​
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Vo nedela kje se pusta staro dobro premnogu podzemno hardcore rapce na Podzemni Frekvencii. Mi skurci da slusam po radijata kako pustat edni i isti stari hitovi. Nikoj da se seti da puste nesto po dlaboko.



Vo megjuvreme Hypnotic Boom Bap seuste se zadrza vo odnos na oficijalnoto izdavanje. " Temple of supremacy " isto taka e gotov i daden e da se izdade ali go staiv vo cekalnata da bide izdadeno za mesec ipol za da ne ispadne dva albuma da izlezat vo mnogu blizko vreme ;).
Inace od koga kje se izdade " temple of supremacy " planiram da go smenam stilot i da napravam eden album cel vo stilot Break Beat ali ne kako onoj sekojdnevniot break beat & drum & bass stil na muzika tuku nesto pomegju Organica i Break Beat so povekje jazz i soul elemento + sintetika. Nesto slicno na ovaa traka.


Planiram da ne brzam okolu podgotovkite i kompoziranjeto na ovoj album. Sakam da e nesto nogu originalno zatoa kje gledam da gosvrsam albumot do krajot na godinava.

Pozdrav ...
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
The Highly anticipated "Hypnotic Boom Bap"-LP has been released. Download it from DWK and enjoy the phatness that I create. On the first half of the album can be felt uplifting & chill moods (from the 1th track till the 9th), while the other part of the LP (starting from the 10th track till the end) brings you some very melancholic, depressive & emotional thoughts. This is a must have for all those fanatic phat headz.

Salute from ya favorite Boom Bap producer - Mista 93.






http://dustedwax.org/dwk205.html - DOWNLOAD
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Zdravo na site.

Mina godina i neshto od koga pocnav oficijalno da gi izdavam moite proekti. Godina podocna sum epten zadovolen od toa kako mojata muzika bese prifatena i spodelena niz site strani na svetot. Taka se stigna do 6 celi albuma za net lejbalot Dusted Wax Kingdom. Daj boze da gi ima uste no kje videme. Pred 2 nedeli izleze 5tiot moj album pod imeto Hypnotic Boom Bap. Inace ete sto veli statistikata za poslednata godina kako se simnuvani moite albumi.

1. Da Boom Baptizum - Downloaded 1,345 times
2. Mystic Renaissance - Downloaded 1,858 times
3. Phat-Ish-Izm - Downloaded 1,771 times
4. Demonic - Downloaded 1,699 times
5. Hypnotic Boom Bap - Downloaded 655 times

Od Hypnotic Boom Bap sum prezadovolen kako e simnat za samo dve nedeli 600 pati e nekako fantasticno barem jas taka mislam. Imajki go vo predvid faktot deka muzikata t.e. statistikata za downloadi e samo od edno mesto smetana, znaci deka ne se presmetani blogovite i forumite niz koi se spodeluva mojata muzika. Na toj nacin moze da se stavi uste po nekoja stotka vrz ovie statistiki.

Inace mojata muzika spored statistikata najvekje se slusa vo Rusija, Ukraina, Polska, Cheshka, Francija, USA, Kanada. Sega planiram nesto da si ja reklamiram muzikata po japonski forumi. Zapozna covek sto znae japonski i se dogovorime da mi pomogne oti pred se mojot stil se slusa na golemo u Japonija, sepak tatkoto na taj stil e Krush a on e od tamo.
HBB izleze i sega e red za TOS albumot da izleze. Gotov e principno ali mislam se da go pustam nekade za 12 nedeli t.e. sredinata na Juli mislam da bide izdaden. Oti principno gi biram brojkite od katalogot na DWK pod koj reden broj kje bidat izdadeni albumite. Sekoj album mi e izdaden pod neparen broj vo katalogot. A od druga strana pak i ne sakam odma da go izdadam Temple of Supremacy oti nekako nogu mi e mokjen toj album i kje go cuvam za prez letoto. Prvo da minat 3 meseci od izdavanjeto na HBB za da se preslusa ubavo i posle toa kje go roknam TOS.

Inace Temple of Supremacy e epten epten psihoti4en album. Kako za pocetok staviv samo 2 traki na internet. Naj verojatno nema da stavam uste 2 meseci traki od taj album. Za sega ve pozdravuvam so Smoked Summer Nights. Pozdrav i se najdobro od mene ;)

Mista 93


 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
1. Da Boom Baptizum
2. Mystic Renaissance
3. Phat-Ish-Izm
4. Demonic
Refreshin' The 90's
5. Hypnotic Boom Bap
6. Temple of Supremacy
Premnogu zadovolen sum od Temple of Supremacy. Edvaj cekam da izleze i da cujam kritiki. Pozz​
...​
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Bidejki sekogas sum bil iskren za site raboti koi mi se slucuvaat raboti koi gi gledam ili me zasegad isto kje bidam i sega.

6 godini sum clen na forumov. Za 6 godini onie koi me sledat tuka ili me sledele nekogas ubavo mozat da ja zabelezat celata progresija od edno NISHTO kon edno NESHTO. Niz site komentari koi nekoi se pisani koga sum bil na 19 godini do denes koga sum na 25 moze da se vide i izrastuvanjeto na mojata licnost i kako covek i kako artist. No ... toa ne e problem, naprotiv vo toa nesto gledam nesto ubavo. Sekoja situacija vo zivotot me e terala da zboruvam, da mislam, da analiziram i da spodelam so drugite. Tocno za toa nesto i go koristev forumot. So cel da si ja ispraznam makata ili falbata.
Pred nekolku godini, 2/3 nekade taka nesto bese, bev razocaran od nogu raboti. Bev razocaran od licemerieto na narodot, nezavisno dali toa bea lugje od mojot grad ili posiroko, nezavisno dali toa bea artisti ili ne. Kazav raboti koi stvarno mi lezea na srce oti sekogas sum bil iskren i ne zazaluvam za toa oti stojam zad tie zborovi oti toa se fakti koi vo dejstvitelnost se slucija i me pogodile vo daden moment od mojot zivot. Sekogas sum potkrepuval artisti koi mi se svigjale i so koi sum bil na nekoj nacin vo kontakt ili dijalog, i sekogas me bolelo koga ZNAM deka sum VREDEL a ne sum bil ispostovan i ne mi bilo vrateno so ista mera, zatoa i sum ja dal ispovedta togas koga se otkazav od site i malku podpinat i pafnat, emotiven i napnat gi iskazav emociite vodeni od momentot. Tocno i zaradi toa nesto napisav tuka pcovki i navredi kon site grupovo artisti od koi bev razocaran.

Celta poradi koja go pisam ova denes e toa deka denes, godini napred, rabotite se nogu po razlicni. Lugjeto t.e. artistite sega znaat koj sum. Dokazav nekoi raboti za koi se zakolnav deka kje gi dokazam, i denes podkrepata ja imam od site strani, duri i od artisti od koi ne ocekuvav deka kje mi obrnat vnimanie. Site onie od koi bev razocaran denes si gi pokazaa licata i se obrnaa kon mene so seta pocit. Nema da imenuvam oti e maloumno da kazuvam FALA FALA so me podkrepuvate ali samo kje kazam ALAL vera, izgleda deka na ubavoto ne mozes da kazes deka e loso i go ocenivte. Mozebi nekoi cekaa vreme za da vidat kvalitet ... no kako i da e, vreminjata minuvaat, jas progresiram a onie od koi bev razocaran denes go cenat toa sto go pravam i da si priznaam srekjen sum. Fakticki, uste malku i mojot son koj go soniv vo detstvovo vekje go ostvariv. Poslednoto stapalo e mojot prv oficijalen studiski album RAPOKALIPSA. RAPOKALIPSA pocnuva so snimanje na 25ti Maj ovaa godina.

SONOT e ostvaren. Ostvariv sorabotki so moite stari rap idoli. Ostvaruvam sorabotki i prodolzuvam da dobivam predlozi za sorabotki od lugje koi sum gi cenel, a i onie koi gi cenam ne otkazuvaat sorabotki koe e uste po ubavo. Sakam da kazam edno golemo blagodaram na zivotot koi niz ovaa umetnost so koja se zanimavam mi pokaza mnogu raboti. Mi gi otvori ocite za nogu raboti a voedni i mi dade lekcija za bezkrajno mnogu raboti.

Se odjavuvam ...

 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Ete to4no za ova zborev!!! Moeto ime pokraj SKILL, BRADATA, DWK ... Britanski onlajn vesnik. Da ne produzuvam da seram koj saka neka procita i da vide. Ova nesto poradi evrovizijata, od site drzavi ima review i obrakjanje vnimanie na kvalitetni podzemnite artisti. Se shiram ... kako bitolski blder na Shirok sokak ;)


One of a number of Bulgarian acts (Bradata and Mista 93 among them) clustering around funk/boom-bap/acid jazz imprint Dusted Wax Kingdom. Plovdiv resident SKILL’s self-styled “experi-instru-mental” music fuses DJ Shadow, Avalanches and Odd Nosdam’s Dadaist impulses into a bewildering Eastern European alloy. 13-minute cut-and-paste job ‘Izreki’ is a lurching collection of dusty funk and hip-hop, tacked together with fragments of football commentary and olde-tyme Bulgarian warbling – not one for the lovers, then.

http://www.factmag.com/2013/05/16/facts-alternative-eurovision-profiling-an-under-the-radar-artist-from-each-of-the-countries-involved-part-2/14/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom