Mista 93 - Првиот македонски абстрактен Trip Hop/Jazzy Boom Bap/

Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Пред да почнам би сакал да дадам подршка на сите тие кои самостојно, без никаква подкрепа, само со силата на љубовта прават музика без да бараат финансии и материјална подршка.

Миста 93.Најпрво да почнам со името.Да ја разглобам филозофијата на моето име, оти ако едно артистично име нема филозофија и не движе со себе некоја енерѓија, тогаш за мене се е безсмислено.
Миста 93, најпрво излегува од цифрата 93.Цифрата 93 всушност ја означува годината 1993.
Како започна се.
Пред некои 5/6 години, кога веќе бев навлезен во доволно во целата РАП проблематика/музика/култура/ тогаш веќе ја градев и својата колекција од албуми.
Тие години, многу сакав да бидам ДЈ.Дури и си организиравме различни забави, РАП забави, во Дом На Млади, и си пуштав музика оти тоа ми беше страстта.
Имав многу музика, и со секој изминат ден се повеќе собирав музика и бев задоволен од тоа што го вршам.
Но се сетив дека како и секој друг артист, така и јас треба да имам име по кое ќе ме препознаваат.Но си реков дека, ако имам има, тогаш тоа мора да има некое значење со сето ова што го правам, всушност барав име кое ќе има врска со целата музика и култура.
Точно така се роди и името DJ-93'Slaughter.Што всушност значи тоа.
-ДЈ-93. 93, ја означува годината 1993.Тоа е истата онаа година, кога во Америка, кулминира источниот стил на Рап музика.Точно во 1993 година се издадени едни од нај моќните и вечните Рап албуми кои во својата аудио консистенција, содржат Џез елементи (контрабас, труби, бас гитари, саксофони, пијана, флејти,нај различни тврди акорди и др).
Истата 1993 почнува да се гради тој Џезерски рап, кој многу добро може да се осети во мојот стил, Миста 93 стилот.
-SLAUGHTER.
Во превод од англисќи значи Масакар, Кланица.Ова нешто го додадов во моето име со цел да го суперлативизирам интензитетот на цифрата 93 а со тоа всушност го засилувам значењето на самата 1993 година, а со тоа нешто и да се обележам себе си како Артист.
Значи, што значи ДЈ-93Слаугхтер.
ДЈ, кој преферира и форсира стил на музика од 1993 година, и при тоа презентира многу добар агресивно моќен рап.
Значи, така беше некогаш, кога си го измислив името.Многу добро ми се совпадна со стилот кој цел живот го слушам, а тоа е агресивниот рап од 1993 година.
-Миста 93.
Миста 93, всушност е истото како и предходното, само што сега го отфрлив ДЈ, затоа шро веќе не се осеќам како ДЈ туку нечто повеќе.Миста значи Мистер, и излегува од англиското Мистер, кое што значи господин.Господинот 93.
Тоа сум јас.Нема потреба да ме именуваат како ДЈ или ова она, просто јас сум човекот 93.Целото мое битие, и целото мое постоење во музикава е стилот од 1993 и јас продолжувам да го пласирам т.е. да го креирам и пласирам.

Како што минуваа годините, снимав неколку песни онака аматерски, да видам дали мојот стил би можел да биде прифатен.Но како што видов, нема шанси за такво нешто.Народот веќе е испран и не може да слуша органска музика.Затоа решив да престанам да правам Рап музика, туку да правам исто таков стил на музика, само без вокал, и со малку повеќе динамика во песните.
Точно така почнав да го правам мојот тип т.е. мојот стил на Темен Трип Хоп, Абстрактен Трип Хоп.
И ете денес, ви го презентирам тоа што назад низ годините секојдневно сум го правел и продолжувам да го правам.Повеќе од 170 песни, а бројката секојдневно расте.

За разлика од сите друѓи, јас сум во друга ментална состојба.Ориентиран не материјално, се што сакам е да се шири музиката и звукот од девеесеттите, и притоа да не добијам никаков профит.Затоа тука беше и сеуште е Дастед Вакс Кингдом, кои ми даваат подкрепа во тоа што го правам.
Бидејќи си имам собствено видување за тоа што значи абривијатурата МЦ (мастер оф церемони) јас примерно, сам си го измислив дека МЦ всушност значи ( Mind Controler - MC ).
Зошто така мислам јас ? Затоа што, кога ќе земете и пуштете албум на некој рапер, ќе забележете дека артистот кој рапува, всушност ви саде во главата идеи за кои вие да мислете.Е ако тие идеи се ужасно глупи, тогаш некој ви пласира информација која не е потребна и со тоа се манипулира психиката сакаш или не сакаш.
Ете затоа јас создавам музика без вокали.Јас ти давам музика, ти си мисли што сакаш.Нема да ти солам памет, нема да ти попувам, ете ти давам музика, а ти пробај да се опуштеш на неа ако можеш.Ако не можеш, тогаш смени го правецот ;).
НО!!!Да се разбереме ... оваа моја филозофија околу името МЦ, си е лично моја и не ја предавам на никој, и не ни сакам да кажам дека МЦ значи такво нешто.НЕ!!!Се знае што е МЦ.Ова што јас си го пишувам тука, е строго мое мнение, создадено низ годиниве и не го форсирам кон никој истото.
Ете кој сум јас, и каква музика правам.





Подобро да отворам нова тема, одколку цело време да постирам на темата за МК рап.Ова сепак не е Рап.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Највеќе ми се свиѓа DnB траката :)
Закон си друже, како ги фаќам твоиве битови, ау ау! Лудници! Продолжи така!

п.с Многу е поубаво кога пишуваш на кирилица...
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
ааааааа :vozbud: алал ти вера брате.:smir:

Мислам дека најавуваше албум во месец Февруари ако не се лажам ??? Ако е така, I can't wait :)
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
^^^ aa da da .. afternoon mood mi se sviga i mene mnogu ... ;) ... po kasno kje napravam update so uste nekolku pesni ... 2011 kje bide berikjetna godina za trip hoperite od moj terk ;) ...a voedno kje bidam i naj plodniot artist od MK za 2011 ...vetuvam :p

--- надополнето ---

 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.006
Поени од реакции
2.043
Голема подршка до тебе,миста.

Добри инструменталки праиш,алал.

Значи за февруари албум,тоа веќе ми се свиѓа.(Y)
 

Слепо Црево

Оџачар Грла
Член од
26 мај 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
223
Ова инструменталкиве ти се само за да се затвориш у темна соба, да ги рокнеш и да уживаш у инструменталките и травата :)
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
^^^ pa na toj princip se i praveni prijatele :) i so takva cel :) toa e poln pogodok brat ... si go nasol receptot :)
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Придавката "апстрактна" коа станува збор за музика ми е ко да ставиш придавка "течна" коа праиш муабет за вода...

Што се тиче музиката што ја твориш, мх, мед си е :)
<3
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050


--- надополнето ---

Moj Remix za Rap pesna od 1994 godina.
Artist: Bas Blasta
Release: 12'' ( Dangerous )


1996 Addict Remix

 
Г

Господ

Гостин
Придавката "апстрактна" коа станува збор за музика ми е ко да ставиш придавка "течна" коа праиш муабет за вода...

Што се тиче музиката што ја твориш, мх, мед си е :)
<3
Untitled-1.jpg

На 0 степени музиката станува конкретна:vozbud:
Миста ти не се отепа?
Не си trve :(
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Другар само продолжи ми се свиѓа многу, мислам дека и музиката е еден многу битен дел од рапов многу ми прави мерак стилов што го фураш.. поздрав и секое добро ти пожелувам многу успеси
 

Kajgana Shop

На врв Bottom