Minimalwave, Minimal-Synth, Minimal-Electronic, Synthwave, Coldwave, Darkwave, Post-Punk, Ebm

Член од
14 ноември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
27
Minimal Wave е широка класификација на музика која опфаќа нејасни, нетипични примери на жанрови како што се new wave, разгорена електронска или synth музика, synth-pop, post-punk и cold wave. Повеќето од музиката има тенденција да се фокусира на електронска, pre-MIDI инструментација и теми на искрена, наместо иронична идеја.https://en.wikipedia.org/wiki/Minimal_wave

Поимот Minimal Wave предизвикува некакви расправии. Иако многу од Minimal Wave е класифициран во доцните 1970-ти и раните 1980-ти и последователно се појавува на бутлег и еднократни компилации, жанрот немаше име сè додека истоимената издавачка куќа, Minimal Wave , не започна да објавува компилации и реиздавања во средината на 2000-тите.
Некои издавачки куќи на овој музички жанр/жанрови
https://www.discogs.com/lists/Minimal-Synth-Coldwave-Darkwave-Post-punk-Labels/171596
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
10.889
Поени од реакции
16.402
Омилени. Сум им бил на настап на Здраво Млади во Скопје.
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
27
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
7.055
Поени од реакции
16.321
Брајане има тема за овој правец : https://forum.kajgana.com/threads/post-rock-post-punk.60558/
@Erich Zann може да ги споиш.

Инаку браво шо ме потсети на правецов. Можда 3 години ништо немав слушано.
За почеток идеме со србиве :

и со кумановциве :
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
10.889
Поени од реакции
16.402
Брајане има тема за овој правец : https://forum.kajgana.com/threads/post-rock-post-punk.60558/
@Erich Zann може да ги споиш.

Инаку браво шо ме потсети на правецов. Можда 3 години ништо немав слушано.
За почеток идеме со србиве :

и со кумановциве :
Нема потреба да ги спои пошто пост рок и пост панк се сосема нешто друго од synth. Често не можеш да најдеш чист synth звук и најчесто доаѓа како микс од жанрови ко видеата што јас ги пострав, во таа насока и темата е поставена.


 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
27
Има доста аналог synth, minimal-wave, minimal-synth, итн. Иако горната дефиниција за minimal-wave не е најточна, сепак има minimal-wave продукции кои се разликуваат од познатиот new wave. Но сакав и музичката тема да биде поопширна, со повеќе музички бранови зачинети со аналог synth, и минимални ритмови. Zmej, благодарам за објаснувањето.Да почнеме со некои наши, подобни на темата, Ska Maniac.


 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
27


Zmej, дали знаеше She Past Away се од Турција?

 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
27 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom