Mini Cooper

Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Здраво на сите Мини Куперџии, темава ја отворам за сите кои имаат и возат Mini Cooper, и за љубителите на овој Автомобил . Едноставно сакам да слушнам мислења од луѓе кои возат Cooper , и исте други кои се упатени во овие количиња :) предности нивни, недостатоци ... што ви се допаѓа кај нив, што не , општа дискусија ... ајде да почнеме :)
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Би требало темава да ја поставиш на друг форум како ли беше фемина или така некако? :pos::smirce:

Мене лично не ми се допаѓа, никогаш не би го купил зошто како да не навлегувам...
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
Мој близок имаше, со оној Бемвеов 1.6 бензинец.. Многу цврсти, многу брзи и стартни само многу трошат дефинитивно.. Одржувањето т.е. деловите исто така се проблематична тема. А ако ти тропа во џебот доволно за да ова назад не е проблем, тогаш права кола за тебе зошто да не ;)
 
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
002a.jpg
Мој близок имаше, со оној Бемвеов 1.6 бензинец.. Многу цврсти, многу брзи и стартни само многу трошат дефинитивно.. Одржувањето т.е. деловите исто така се проблематична тема. А ако ти тропа во џебот доволно за да ова назад не е проблем, тогаш права кола за тебе зошто да не ;)
Да , BMW мотор имаат мини куперите и доста се брзи , дури одат и до 205 КС, е сега не дека ми тропа во џебот и имам одпоќе пари, едноставно меракот е голем и е над парите и над се ... мерак си е мерак , знам дека се посебна класа на коли , едни од ретките уште кога на времето биле под Morris (Mini Moris) некои класа луѓе и кралски семејства во Британија се возеле во нив :) аб е види какво е, едноставно да се заљубиш :)
 
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
images.jpg Прегледај го приврзокот 181001 Прегледај го приврзокот 181002 Прегледај го приврзокот 181003 Прегледај го приврзокот 181001 Прегледај го приврзокот 181002 Прегледај го приврзокот 181003 Прегледај го приврзокот 181002 Ајде мала историја околу Мини Морис (Купер) ... Се смета за за мал градски автомобил кој се произведува од страна на Англискиот произведувач British Motor Corporation (BMC) од 1959 до 2000 год. потоа официјално е Cooper. Прогласен е за втор највлијателен автомобил на 20 век, одма за Форд Т. Првата производна верзија е прикажана уште во 1959 година. Мини Морис низ историјата се продавал под различни имиња уште во 1959 година кога бил за прв пат направен се викал Остин севен (Austin Seven) и Морис мини-минор (Morris Mini-Minor) . Од превёемањето на Rover se нарекувал Mini Rover но кога во 1994 година BMW ја превзена Rover групацијата престанува да се нарекува МИНИ , всушност тој никогаш и официјално не се нарекувал МИНИ, тоа име (мини) потекнувало всушност од Миља од моделот Минор (minor) кој бил поголем модел и полуксузен. Како Мини Морис се произведувале во Бирмингем и Оксфор Англија, а потоа во Сиднеј Австралија и тн. Денешните Cooper се произведуваат во Бирмингем. Околу популарноста на овој автомобил низ историјата и ден денес го возат доста познати личности, го поседувале членовите на Битлси, принцезата Маргарет, глумецот Норман Видсон , фудбалерот Џорџ Бест, диру и креаторот на Ферари - Енцо Ферари и др. Исто така е популрен во некои филмови како на пр. The Italian Job, Bourne Identity . Официјално од 2000 год. и BMW компанијата прави свои мотори за овие автомобили што ги прави доста јаки, брзи, стабилни, стегнати. Mini Moris (Cooper) секогаш ке бидат и ке останат икона на Британската Култура
 

Attachments

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Добри возила нема збор..Посебно ми се свиѓа огромниот километражник на средина на конзолата..
Еднаш се имам возено,ме бендиса,напред има огромен простор,иако изгледа мало..
Ако не се лажам и во релито Дакар ги има,дури тој Петерхансел шампион беше,баш со Мини Купер 4*4..
Ех да ги правеа и со дизел мотор...
 
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Добри возила нема збор..Посебно ми се свиѓа огромниот километражник на средина на конзолата..
Еднаш се имам возено,ме бендиса,напред има огромен простор,иако изгледа мало..
Ако не се лажам и во релито Дакар ги има,дури тој Петерхансел шампион беше,баш со Мини Купер 4*4..
Ех да ги правеа и со дизел мотор...
Има и Дизели од нив :) можеш да најдеш на интернет , MINI COOPER COUNTRYMAN pepper 4x4 1.6 diesel :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom