Miladin Šobić

Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.050
Поени од реакции
12.936
После трите мои отворени теми за Тути Фрути, Кербер и Индекси, решив да отворам тема и за Миладин Шобиќ, има разлика во жанрот меѓу првата моја отворена тема и оваа нели :)

Се работи за блуз екс ју музичар, роден во Никшиќ, Црна Гора. Творел од 1975 до 1983, но запрел поради смртта на сестра му, фамилијарна трагедија која го потресла и спречила да продолжи со музиката. Важи за скромен човек, додека бил музички активен, никогаш не одбивал на поканите на другите студенти да пее во помалите градови. Има издадено два албума и тоа Ožiljak (1981) и Umjesto gluposti (1982). Во изработка бил и третиот албум, кој никогаш не го издал, поради горенаведената фамилијарна трагедија.

На 30 јануари 2013 Миладин доживеа мозочен удар. Ситуацијата сега му е подобрена, но како што имам прочинато, воопшто не разговара и не се гледа со блиски пријатели и е доста затворен во себе.

Толку од дискографија, толку и може да се најде за човеков, а и не е и толку важно. Поважно е секако делото, кој што слушнал да се потсети, кој не да пушти некоја песна, мислам дека неговата музика е за сечиј вкус. Имаше еден коментар на Јутуб "Порано го слушав, сега го разбирам", пуштете нешто, се надевам ќе ви се допадне.



A zasto ne bit' obican
i voljet' male stvari
zasto svako mora biti glavni
sta to lijepo ima obraz
zakrpljen sa flekom
zasto sa tugom gledam za covjekom
 
M

Moon Child

Гостин
Јас мислам дека он е од Сутоморе.
Небитна информација.
Мене ми се свиѓа посебно Кад би дошла Марија.
 
Член од
12 мај 2016
Мислења
13
Поени од реакции
11
Никад несам чуја за овога супер е "Порано ги слушав, сега ги разбирам" такој е за сите ЕХ ЈУ
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Не сум го слушал којзнае колку многу но имам неколку така омилени песни од него кои си ги слушам одвреме навреме.



Иначе за него дознав преку албумов кој ми го предложи другарка за да го преслушам...

 

Kajgana Shop

На врв Bottom