Mi (Xiaomi) телефони и техничка поддршка !

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.162
Поени од реакции
1.405
Се исплати xiaomi mi note 10 за цената? Миуи 11 како е покажан како ос? Досега не сум користел друг телефон освен самсунг.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Не се исплати.За околу 500еур. можеш подобар телефон како п30 на пр. да си купиш.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.368
Поени од реакции
16.347
Се исплати xiaomi mi note 10 за цената? Миуи 11 како е покажан како ос? Досега не сум користел друг телефон освен самсунг.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Камера неверојатна, одлични перформанси (скоро никаква разлика сем при лоад на страни) нема вс S855/Exynos 9280 базирани уреди кои имаат 4X A75/A76 наместо 2x A76 кај S730G. Дисплејот е одлично видлив на сонце, и тоа е предност од другите телефони со амоледи од средна висока па и висока класа. Звучникот иако моно, доста е чист и доволно гласен. Избработка фантастична, батеријата е добра ама може да вади и повеќе, нов е ќе се среди со идни апдејти.

Ставаш само GCAM, и уништуваш се пред тебе кога се работи за фотки/камера. Зависи кои ти се приоритети, и што сакаш од телефонот.....

MIUI е добар, ама не е како One UI, мада тоа и не е некој аргумент, затоа што не постои подбар OS од One UI моментално, можеби Oxygen OS....
 
Последно уредено:

ski

Член од
19 јануари 2019
Мислења
142
Поени од реакции
210
Ај едно прашање за редми 8 дали може од кинески ром да се смени на глобален?
Читав пред некое време дека ке забранеле менјанје на ромови па дали сеуште може или веке не може да се смени од кинески на глобален ром.
Конкретно за редми 8 ме интересира.
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
13.933
Поени од реакции
4.734
Mi9 или Note10?

Имам mi5 и сум презадоволен, освен батерија што му сменив пред некое време супер си работи еве 4та година по ред... па сеа идем пак на Mi, само се мислим меѓу овие два телефони.. До душа глеав за Mi9 pro ама нигде не налетав овде кј нас...

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
137
Поени од реакции
168
Mi9 или Note10?

Имам mi5 и сум презадоволен, освен батерија што му сменив пред некое време супер си работи еве 4та година по ред... па сеа идем пак на Mi, само се мислим меѓу овие два телефони.. До душа глеав за Mi9 pro ама нигде не налетав овде кј нас...

Sent from my MI 5 using Tapatalk
перформанси ми9

камера ми ноте 10
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
725
Поени од реакции
409
Ај едно прашање за редми 8 дали може од кинески ром да се смени на глобален?
Читав пред некое време дека ке забранеле менјанје на ромови па дали сеуште може или веке не може да се смени од кинески на глобален ром.
Конкретно за редми 8 ме интересира.
Може. Тоа се вика rollback protection и го нема за redmi 8. Имаш туторијали на интернет за како треба, ама комплицирано е и ќе ти треба време
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.793
Поени од реакции
2.583
Може. Тоа се вика rollback protection и го нема за redmi 8. Имаш туторијали на интернет за како треба, ама комплицирано е и ќе ти треба време
Може е глупаво прашањево ама не е rollback protection заштита да не можеш да се вратиш на постара верзија?
 

ski

Член од
19 јануари 2019
Мислења
142
Поени од реакции
210
Може. Тоа се вика rollback protection и го нема за redmi 8. Имаш туторијали на интернет за како треба, ама комплицирано е и ќе ти треба време
Дали е сеуште исто за отклучување како пред 2/3 години?се чека за бутлодерот два три дена и преку ми флаш или како и да се викаше програмчето се става глобален ром.
Да не смениле xiaomi нешто ново да не треба да се прави при менување на ромови?
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
725
Поени од реакции
409
Дали е сеуште исто за отклучување како пред 2/3 години?се чека за бутлодерот два три дена и преку ми флаш или како и да се викаше програмчето се става глобален ром.
Да не смениле xiaomi нешто ново да не треба да се прави при менување на ромови?

Добро штом веќе имаш поим, можеш и побрзо да завршиш. Да, го симнуваш Mi flash tool, ги следиш инструкциите, кликаш дека сакаш да го отклучиш bootloaderot, ќе те извести дека треба да почекаш една недела и за една недела ја повторуваш постапката со тоа што овојпат ќе ти дозволи. Само што тоа е првиот чекор. Не знам дали за твојот телефон понатаму ќе треба да се рутира со magisk. Види ги туторијалите и не брзај веднаш да инсталираш, научи прво што е, како е.

Ако не си инсталирал гугл камера веднаш да го направиш тоа!! За твојот телефон не треба да го рутираш за да имаш гугл камера само ги следиш на пример овие инструкции

Може е глупаво прашањево ама не е rollback protection заштита да не можеш да се вратиш на постара верзија?
На место си е прашањето. Нешто беше ако смениш од кинески на глобален ром или на европски ром и се зезне не можеш да го вратиш назад т.е. комплетно ќе се блокира (брикне) и нема да можеш ништо да направиш. Мојот телефон не е од тие и не се заинтересирав за точно што е како е да истражам
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.793
Поени од реакции
2.583
Дечки совет помеѓу ноте 8 (3/32) или А3(4/64) или друг хиаоми во тој цени (до 12000 денари)
 
На врв Bottom