Mi (Xiaomi) телефони и техничка поддршка !

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
da ne znae nekoj da otvori bootloader /root ?
1. prais miui account so tvojot tel broj ili mejl i pasword na nivnata oficijalna strana kaj linkot za unlock.
2. so istiot toj account se logiras vo telefonot (kaj menito mi account se razbira)
3. kaj informaciite za telefonot kaj so pisue miui verzija klikas nekolku pati nabrzina da ti se otvori developer option, tie ke se pojavat u advanced options nazad vo glavnoto meni.
4. vlegues u dev.opt. i klikas kaj so pisue bootlock status, i vnatre tvojot account go vrzuvas na telefonot.
5. go potegnues miflash od oficijalnata strana, i za sekoj slucaj pobaraj 15min adb drivers i tie ce gi instaliras
6. instaliras/otvaras miflash, povtotno se logiras so tvojot account.
7. telefonot go stavas vo fastboot mode ( go gasis i potia gi drzis zadno kopcinata power i vol- dodeka ne se pojavi zajaceto fastboot.
8. miflash e znaci pusten so accountot, go povrzuvas telefonot taka vo fastboot mode so kabel na komputerot, miflash ke go detektira i klikni unlock. prviot pat nema da saka, ima glupo vremensko ogranicuvanje za otklucuvsnje, i ke ti napise posle kolu casa treba povtorno da probas. Obicno ili 72 ili 96 casa.
9. koga ke projde vremenskoto ebavanje ja povtoruvas postapkata od tocka 6 natamu, vo m3guvrrme na telefonot da ne se prai reset i sl, i da ne se iskucis od mi akauntot.
10. telefonot e otklucen.
11. go potegnues programot xiaomitool, ovoj avtomatski instalira sve, od twrp, romovi, root i slicno. vo developer opt. treba da nastavis usb debugging, a xiaomitool sve ostanato ke naprai avtomatski, samo treba da pratis i po potreba da klikas.
12. ako sakas da turis custom rom prvo potegni go pa so xiaomitool flesuvaj.

ja si staiv resurrection remix RR top e, so gcam i hdrpro i mnogu podobri sliki vadi od fabrickoto miui a i baterijata drzi povece.
 
Последно уредено:

pacienat

Лабав надуен
Член од
7 септември 2010
Мислења
524
Поени од реакции
718
Заинтересиран сум за Mi A2 lite, искуство некој овде?? Генерално 3 телефони ми се во игра, овај и Mi A1 и Huawei P20 lite. И на нет во многу рецензии овие модели ги споредуваат, шаомито адут батеријата, хјуавеито нешто подобра камера..цената е слична.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Заинтересиран сум за Mi A2 lite, искуство некој овде?? Генерално 3 телефони ми се во игра, овај и Mi A1 и Huawei P20 lite. И на нет во многу рецензии овие модели ги споредуваат, шаомито адут батеријата, хјуавеито нешто подобра камера..цената е слична.
mi a1 e star
mi a2 obicniot vredi, nekoi 300 evra e, lite ne bi zimal

p20 lite imam jas, mnogu e nezen, tenok, zenski ama dizajnot e neosporlivo odlicen
procesorot e od starite modeli, 4gb ram realno ne se osekaat na oko, ako prais upgrade od telefon pred 1-2 godini so 2 gb ram
baterijata trae, iako e 3.000, optimiziran e, kamerata e prilicno dobra za budget telefon
brz fingerprint i facial recognition, semi-premium izrabotka, odlicen ekran (iphone x smek) epten izgleda profi

ja go zemav poso nemase a2 togas uste, mislam deka xiaomi vredi poise radi cenata

druga zamerka e deka gree ako go koristis pointenzivno, na samsungot j7 isto koristenje ne greese tolku
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Заинтересиран сум за Mi A2 lite, искуство некој овде?? Генерално 3 телефони ми се во игра, овај и Mi A1 и Huawei P20 lite. И на нет во многу рецензии овие модели ги споредуваат, шаомито адут батеријата, хјуавеито нешто подобра камера..цената е слична.
Го имам А1, брз е, може да се инсталира Гугл камера која е подобра, држи батерија побарај низ темата имам ставено скриншот, ама веќе имаш А2 со подобар процесор.
Иначе А2 моментално прв избор. А2 lite повеќе батерија, ама послаб процесор.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Заинтересиран сум за Mi A2 lite, искуство некој овде?? Генерално 3 телефони ми се во игра, овај и Mi A1 и Huawei P20 lite. И на нет во многу рецензии овие модели ги споредуваат, шаомито адут батеријата, хјуавеито нешто подобра камера..цената е слична.
Kirin 659 e процесорот што Хуавеи го рока во секој модел што не е флагшип, од Хонор 7Х што кошта 100€ до П20 Лите, П10 Лите, П8 Лите, П Смарт, Енџој 7с, Y9, Нова 2, Хонор 9Н, 9Лите и слично. Имам користено некои од овие модели, и перформансите се доста лоши се осеќа некој лаг во мултитаскингот, има 8 А53 јадра 4 побрзи и 4 поспори, и не се којзнае што, дали не се оптимизарани добро нонстоп ми работат на макс френкфенција и телефонот грее, графичката е Т830 од Мали и е доста жалосна има проблеми и со доста едноставни игри, има 2МП јадра, што е подобрување од Ј7, Ј6, А6, Ј5, А3 и остала багра на Самсунг со само едно Т830јадро.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Мислење за Редми 5 Плус?
@Govinda веќе еден месец го поседуваш според тоа што го причитав, какво ти е искуството? :D
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
3GB сигурно е тој модел по таа цена, подобро A1 со 4GB
Користам веќе 2 години буџетен телефон со 3гб рам и никогаш не сум забележал преоптоварување. Не ми се доплаќаат 50 евра само заради таа работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom