Mi (Xiaomi) телефони и техничка поддршка !

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Сега и ти направи споредба што да ти кажам....

Медиатек биле спори и не ефикасни. Прашај ги луѓето што имаат Redmi Pro (80 000 на Антуту) и го полнат на 3 дена. Тој е не ефикасен?

Погрешна слика имаш за Медиатек, можеби затоа што нивните Low end чипови ги вградуваат во Кинеските клонови на мобилни телефони.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
Oк очигледно нема поента да се иде у детали.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
za mene i za dosta drugi so ne gejmat idealen bi bil nekoj stedliv quad ili brz dual cpu bez razlika kolku mhz samo da si brka rabota.
ne znam stvarno so ne ponudat podebeli telefoni so vgraden jak powerbank to est mokna baterija. jas prv bi kupil. mozat da ponudat opcija zadniot kapak da e fakticki moken powerbank pa da si biras ovaka ili onaka.
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2015
Мислења
599
Поени од реакции
615
ne trae. nema vrska so cip ina ako dosta srfas na internet ako koristis kamera i sl. den do denipol max e so 4000mah kakov saka cip neka ima. i mojata nubia e so snapdragon dodusa postar mislam 801 jedva eden den drzi ako dosta koristis internet
Are you sure?


Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ako ti e nastaven displejot so slaba svetlina pa da osepis koga gledas. Kaj mene displejot ucestvuva so preku 70%. Nastaven e na adaptivna svetlina ama nonstop na max. Ako go namalam na pola svetlina moze i preku dva dena da trae ama jas taka ke okoravam, nekam da se macam koga gledam.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Eve edno moe mislenje vo edna druga tema vo koja go ima moeto razmisluvanje za potrebata od novi baterii i deka postoeckite tehnologii ne se soodvetni

Za da ima nekoj pogolem zalet ova, potrebni ni se novi "baterii" taka da se izrazam, kade sto ke mozeme da skladirame energija dolgorocno, vo mnogu golemi kolicestva, taka da i koga nema da ima sonce/vetar bi mozele da koristime energija za zatopluvanje/za bojler i slicni potrebi, interesno e sto i posle 100 godini principot na baterijata ostanal ist i ne se pronajdeni napori da se promeni da se vlozat pari vo R&D da se napravi nesto novo, ocigledno e deka na nekoj mu odgovara a i ocigledno e deka se poveke imame potreba od novi baterii i mora da ima progres bidejki site raboti se sega mobilni, zamislete avtomobil koj moze da izvozi 1000km so edno polnenje na baterijata, ili dom koj moze da koristi 1mesec energija (pod celosno optovaruvanje) so edna baterija, koga ova ke se iskombinira so podobro iskoristuvanje na soncevata energija (segasnite kolektori se sranje), so eden kolektor doma ke mozeme da go zatopluvame domot, da gi koristime nasite uredi, da go polnime nasiot avtomobil i sl. No na nikoj ova ne mu odgovara bidejki dokolku sme selfefficient koj ke ni prodava energija za grdni pari, koj ke donira pari za izbori? Kolku sme mizerni pokazuva i faktot deka ni treba 94 godisen starec da napravi probiv na ova pole, otkako mu se smacilo da gleda kolku sme nie mladinata nesposobni, John B. Goodenough e eden od pionerite na denesnite lithiumski baterii koi mnogumina gi imate vo svoite uredi, no interesno e deka toj ne planiral da se koristat vo vakvi uslovi kako denesnite moderni aparati, no nekoi od pionerite kako Apple na primer koga go izdadoa prviot smartfon ne napravija nova baterija tuku ednostavno ja prezemaa baterijata na starecot, no site znaeme smartphone, laptop, dron ne e isto kako nokia. Da se nadevame deka starecot nema da umre i ke go zavrsi svoeto istrazuvanje i ke e DovolnoDobar.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Ako ti e nastaven displejot so slaba svetlina pa da osepis koga gledas. Kaj mene displejot ucestvuva so preku 70%. Nastaven e na adaptivna svetlina ama nonstop na max. Ako go namalam na pola svetlina moze i preku dva dena da trae ama jas taka ke okoravam, nekam da se macam koga gledam.
наставен
наставниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на настава.
Англиски: educational
Употреба: Образование
Примери:
наставен план, наставна програма
наставна единица, наставна практика
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Едно прашање до тие што имаат Xiaomi Mi-4c:
Со која верзија на Андроид го купивте телефонот и дали се направи update на понова верзија?
Јас го купив со верзија 5.1.1 (LMY47V) пред некој месец и уште се нема апдејтирано.
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
214
Едно прашање до тие што имаат Xiaomi Mi-4c:
Со која верзија на Андроид го купивте телефонот и дали се направи update на понова верзија?
Јас го купив со верзија 5.1.1 (LMY47V) пред некој месец и уште се нема апдејтирано.
Нема ни да направи, нема апдејт за него од Ми откога е направен, сами кинески софтвер. Тој е vendor/tampered rom, и со него не смее тој телефон да се продава. Мораш да ставиш ТВРП и ЕУ ром.

Sent from my MI 5s
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Нема ни да направи, нема апдејт за него од Ми откога е направен, сами кинески софтвер. Тој е vendor/tampered rom, и со него не смее тој телефон да се продава. Мораш да ставиш ТВРП и ЕУ ром.

Sent from my MI 5s
А постојат верзии на Андроид 6 или 7 за овај телефон?
 
Член од
13 март 2010
Мислења
378
Поени од реакции
480
Некој да кажи решение за проблемот со батеријата на Redmi Note 2 Prime? Често телефонот треба да го полнам и до 3 пати денот...
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
214
Некој да кажи решение за проблемот со батеријата на Redmi Note 2 Prime? Често телефонот треба да го полнам и до 3 пати денот...
Ако најдеш нарачај си од кина некаде, тешко стигаат тука, а регуларно нема шанси да стигне.

Sent from my MI 5s
 

Kajgana Shop

На врв Bottom