Mi (Xiaomi) телефони и техничка поддршка !

Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
214
И на кој оператор си е битно исто?

Sent from my MI 5s
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
214
Од Hi store[DOUBLEPOST=1491040587][/DOUBLEPOST]

Мрежа телеком, картичката е нова не е сечена
Дали си пробала на другиот слот да ја ставиш? И второ, стави го на 3Г некое време и види дали ќе го истиот проблем. Знаат сите оператори да зезнат работа со мрежата, еве и јас на мојот Mi 5S не користам 4Г затоа што пола од времето нема мрежа во центар. Додуше јас 4Г само за тест вклучувам :)

Sent from my MI 5s
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Дали си пробала на другиот слот да ја ставиш? И второ, стави го на 3Г некое време и види дали ќе го истиот проблем. Знаат сите оператори да зезнат работа со мрежата, еве и јас на мојот Mi 5S не користам 4Г затоа што пола од времето нема мрежа во центар. Додуше јас 4Г само за тест вклучувам :)

Sent from my MI 5s
Не пробав со другиот слот, ама ќе пробам. Претходно ми беше на мануелно пребарување, па сега ми е на автоматско и до сега си е ок, ама ќе видиме до крај на денот. :) фала, ќе пишам утре што и како :pipi:
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
214
Не пробав со другиот слот, ама ќе пробам. Претходно ми беше на мануелно пребарување, па сега ми е на автоматско и до сега си е ок, ама ќе видиме до крај на денот. :) фала, ќе пишам утре што и како :pipi:
Мора на автоматски поради избор на мрежите. Ако сега е така и е добар, ќе биде добар :)

Sent from my MI 5s
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.121
Поени од реакции
28.870
И другар мој имаше проблеми на Самсунг с6 на 4г на телеком врати на 3г и нема проблем.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Претходната реакција ми беше избрзана ама затоа сега да пишам што мислам :)
Можеби се занесов по ноте 4 и не размислив дека телефонот е голем :) ама ќе се навикнам :) Проблемот со мрежата се реши сега приметувам зависи каде се наоѓам се мења од 4г во 3г. Е сега уште да тестирам на места каде што покриеноста на операторите е слаба ама здравје понатаму тоа. Камерата преку ден е одлична, сликите џам бар на телефон уште ги немам видено на компјутер. Навечер солидни се само што блицот не се пали кога има запалено светло туку ептен кога е темница. Некои опции што ги има ептен ми се допаѓаат како на пример за различна нотификација различна боја на индикаторот. Се уште го приметувам лагот што го има при вртење на сликите што за дека кор мислам дека не е дозволиво. И не знам рамот кај ми оди. До сега имав телефони што немале повеќе од 1гб рам и истите апликации што сум го користела на тие телефони ги користам и тука и ми трошат 1,5гига.
Батеријата еве ден ипол тераше ама не го замарав многу од утре со вифи цел ден сигурно еден ден ќе биде.
Сега за сега ќе речам дека сум задоволна можеби не ми ги исполни очекувањата ама има време да се покаже :)
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
214
Претходната реакција ми беше избрзана ама затоа сега да пишам што мислам :)
Можеби се занесов по ноте 4 и не размислив дека телефонот е голем :) ама ќе се навикнам :) Проблемот со мрежата се реши сега приметувам зависи каде се наоѓам се мења од 4г во 3г. Е сега уште да тестирам на места каде што покриеноста на операторите е слаба ама здравје понатаму тоа. Камерата преку ден е одлична, сликите џам бар на телефон уште ги немам видено на компјутер. Навечер солидни се само што блицот не се пали кога има запалено светло туку ептен кога е темница. Некои опции што ги има ептен ми се допаѓаат како на пример за различна нотификација различна боја на индикаторот. Се уште го приметувам лагот што го има при вртење на сликите што за дека кор мислам дека не е дозволиво. И не знам рамот кај ми оди. До сега имав телефони што немале повеќе од 1гб рам и истите апликации што сум го користела на тие телефони ги користам и тука и ми трошат 1,5гига.
Батеријата еве ден ипол тераше ама не го замарав многу од утре со вифи цел ден сигурно еден ден ќе биде.
Сега за сега ќе речам дека сум задоволна можеби не ми ги исполни очекувањата ама има време да се покаже :)
Мрежата е катастрофа кај нас, така да стави си на 3Г само и ќе немаш проблеми.
Блицот се пали како сакаш, дали ауто сам, дали како торч, дали само на сликање навечер. Камерата е просечна во темница, но не е катастрофа, за таа категорија толку :)
Рамот не е битен кај Андроид, што повеќе вчитани процеси, побрзо се отвараат, таа е логиката. Така да и за тоа не се замарај :)

Sent from my MI 5s
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Можеби се занесов по ноте 4 и не размислив дека телефонот е голем :) ама ќе се навикнам :)
Нема навикнување на поголем телефон. Или имаш големи раце или немаш.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
Ајде и тука иако претпоставувам повеќето го видовте постот во андроид темата. Барам некој заменски телефон, и изборот е помеѓу п9 лајт на хуавеј или редми 4 про. Некако и 5ес ми се допага на изглед ама 22-3 илјади ако дадам пак ќе земам ајфон СЕ

@the_maker како бе така не фаќа убаво на 4г, кај и да сум поминал низ скопје поготово до сега секаде сум имал 4г мрежа со супер прием никаков проблем сум немал. Немој да ме разочаруваш и предомислуваш. OK најдов што е проблемот, не ги поддржува сите фрекфенции за 4г што ги има кај нас затоа така прави

Царина на телефони нема само ддв се плаќа од 18%, и разликата помеѓу цените на али или кај нас е 1500 денари што и не е така голема, имајќи го предвид податокот дека сепак имаш некој тука кој е одговорен за гаранцијата, немора да го праќаш до кина за недај боже оправка
 
Последно уредено:
Член од
24 август 2008
Мислења
287
Поени од реакции
237
Незнам што се случува со тапаталков од сношти. Кога, и да се обидам да го отворам Ит.мк форумот ми се појавува дека има грешка со некој add-on.

Ова се случува само на Ит.мк.


Хелп?

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.358
Поени од реакции
509
Незнам што се случува со тапаталков од сношти. Кога, и да се обидам да го отворам Ит.мк форумот ми се појавува дека има грешка со некој add-on.

Ова се случува само на Ит.мк.


Хелп?

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
Знам шо му е .... расипан е И мене не ми го отвара , а ми стигаат нотификации

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
B

bngj45

Гостин
Има ли некоја разлика дали ќе купам од anhoch или од histore и колку гаранција даваат?
Читав пред неколку месеци некој постови требало да им кажам софтветот да ми го средат и како сте задоволни од Xiaomi телефоните кој се предности а кој маани на овие телефони?
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Има ли некоја разлика дали ќе купам од anhoch или од histore и колку гаранција даваат?
Читав пред неколку месеци некој постови требало да им кажам софтветот да ми го средат и како сте задоволни од Xiaomi телефоните кој се предности а кој маани на овие телефони?
За гаранција мислам дека и анхоч и хај даваат исто 1 година стандардна гаранција. Во Анхоч, можно е телефонот да дојде со вендор ром полн со малвер и други зезанции ставени од кинезите пред да се испорача навака. Проблемот настанува кога пробаш да го смениш ромот, Анхоч може ке ти мрчат зошо си флешувал ром, и може ке бараат фалинка за да ти ја поништат гаранцијата, иако е смешно да поништиш гаранција за флешување официјален софтвер нели? Значи по дифолт, може ке дојде со неофицијален ром. Тоа мора да с епровери сам доколку го прочепкаш телефонот во салон, ама незнам дали ке ти дадат да го прочепкаш.

Во Хај телефоните доаѓаат ЗАДОЛЖИТЕЛНО со официален софтвер, или кинески или глобален, во зависност од телефонот, и поддржуваат ОТА.

Предности: Актуелен хардвер за пониски цени од конкурентите ! Добри компоненти и солидни перформански.

Маани: Софтверот во еден апдејт е добар во нареден може ке има некој нов баг, па во нареден се средува итн во круг. Ова важи само доколку редовно надоградуваш. Доколку несакаш да чепкаш, си има стабилни ромови што си работат перфектно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom