Metal Gear Solid 4

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Епа крајно време беше да излезе новото продолжение на спектакуларниот серијал Metal Gear Solid. Играта официјално на пазарот излегува утре (12 Јуни) и се очекува да се продаде во големи количини. Мислам дека MGS4 е игра која што ја очекуваше секој сопственик на PS3 конзолата. Јас ја порачав од www.choicesuk.com (ако некој случајно сака да ја купи за околу 47 евра :) ) и вчера добив email дека играта е испратена. Би требало да стигне наредната недела вторник или среда , барем се надевам на тоа. Наскоро очекувајте рецензија :) . Во меѓувреме еве еден смешен дијалог од самата игра :) .

http://www.gametrailers.com/player/usermovies/227220.html







Theatrical trailer:
Review coming soon!
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Metal Gear Solid 4-причина да купите Playstation 3.:toe:
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
MGS4 ја доби првата 10ка. Ево мал цитат од IGN:

Buy this game. I don't care if the gameplay in the past titles didn't appeal to you, I don't care if long cutscenes scare you, and I don't care if you're broke. Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots is the best reason to own a PlayStation 3 thus far.
I've played every Metal Gear Solid game since the series won me over in 1998, and I can tell you that I have never felt as connected to Snake as I did in this game. Hell, I've never felt this connected to any character in any other videogame that I've played. Our hero has gone from a soldier in his prime to an elderly warrior trying to make a difference. We see Snake struggle, we see Snake win, we see Snake lose, we see Snake relax, and we see Snake become a truly three-dimensional character. Whether he's chilling on the Nomad in street clothes, discussing his turn of fortune with "friends," or taking part in the game's phenomenal final boss battle, this is the greatest iteration of the character that I have ever seen.
This game is emotional, powerful, fun, beautiful, deep, engaging, and just about every other positive adjective you could assign it. Metal Gear Solid 4 pulls you in and doesn't let you go until the final, final credits roll.
I'm sad to Snake go, but he couldn't have asked for a better sendoff.
10 Presentation
A story worthy of a feature length film, with action that keeps you engaged from the second you hit the start button 'til the final credits roll. 10 Graphics
Incredibly detailed and visually breathtaking, with amazing camera angles, MGS4 is one of the most beautiful titles ever made.
10 Sound
Haunting melodies, the re-introduction of classic themes via iPod, and perfect line delivery by actors -- this is an aural delight from start to finish. 10 Gameplay
Not only does MGS4 include new gameplay mechanics, it shatters the mold of what's expected from the series. Stealth, action, or balanced play: the choice is yours in how you explore this MGS world.
10 Lasting Appeal
There are dozens of secrets and Easter Eggs, along with tons of ways to approach any combat situation. Plus, when you're done with the single player, MGO will keep you engaged for weeks on end.
10 OVERALL
(out of 10 / not an average)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
И претходните делови од МГС4 беа едни од ретките игри кои добија оценка 10/10
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Стварно добра игра ја имам играно 3ката неколку пати..
 
Член од
23 февруари 2007
Мислења
191
Поени од реакции
8
Од серијалов ја имам играно само кецот, пред некои добри десетина па и повеќе години. Тоа беше една од најбоље игри икада што сум ги пробал (и завршил). буквално ме држеше залепен пред тв. Можам само да замислам како изгледа 10 јиарс лејт'р...

Aleksandar
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Ok time for my small review :vozbud:.

Закасна малце играта али пак добро е, денес ми стигна. Па после 3-4 часовно играње можам да кажам дека сум воодушевен од играта. Да почнам прво со приказната.

Приказна: MGS4 се случува после вториот дел MGS2 (третиот дел беше Prequel од сите досегашни). Поголемиот дел од играта е опфатен со "кратки" филмчиња (cutscenes) кои што имаат СУПЕР специјални ефекти како и спектакуларни звучни ефекти (вечерва го носам ЛЦД телевизорот каде што ми е Surround системот :vozbud:).
Графика: Па немам зборови. Истото што го гледате во сликите погоре. Мора да се спомене дека и во густи битки не постои никаков FPS Choke, немаше никакво сецкање.
Звук: Звукот е лудило. Цело време се слушаат куршуми, експлозии од артилерии, хеликоптери кружат над тебе и слично (вечерва ќе биде многу подобро на 7.1 Сураунд :tv:.
Игривост: Па гејмплејот е на врвно ниво. Ист лејаут имаат контролите како и претходните продолженија. Новиот OctoCamo suit на Snake e zakon. Кога легнуваш на земја, костимот ја променува бојата (текстурата) во текстурата на земјата, или ако се залепиш на ѕид и сл. истото се случува. Со овој костим имаш повеќе можности за криење од непријателот. Онлајн гејмплејот не го имам пробано, но го пробав пред 2 месеци кога беше бетата, и сосема сум задоволен. Има Deathmatch, Team Deathmatch, Sneaking мислам беше, Base и не паметам дали имаше уште некој мод.

Па сега одам да продолжам со играње, но морам да напоменам дека тој што има ПС3 конзола, нема да жали ако ја купи играва. Без разлика дали ги играл старите продолженија или не. Самата приказна ќе ве наведе да ги купите и постарите :).

ErT over and out!:smir:
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
360 Fanboy: MGS4 sucks.

Go GoW2 go!:bip:

Некој од струмица несакајќи да ја има да ја пробам во x-zone?
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Пред малце ја свртив играта. Немам зборови. Хидео Коџима не е нормален. Човекот е стварно ГЕНИЈАЛЕЦ. Вакви сцени нема ни во најдобриот холивудски филм хех. And the Oscar goes to ----> Hideo Kojima and Metal Gear Solid 4: Guns Of The Patriots.:salut::salut:
 
Член од
25 март 2006
Мислења
357
Поени од реакции
24
@ Ert
Кога ке ја играш викниме и мене да гледам барем, скап ми е ps3 xD
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Ке има нова... Најверојатно. Или некој DLC, ама не верувам за едно DLC во неизвесност да држат толку време.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
@ Ert
Кога ке ја играш викниме и мене да гледам барем, скап ми е ps3 xD
Нема проблем, кога ќе си Струга кажи :). Хехех.

Ке има нова... Најверојатно. Или некој DLC, ама не верувам за едно DLC во неизвесност да држат толку време.
Море ако е DLC ќе бидит тешко да ги купам (стази или што и да е), бидејќи не може повеќе со Виртуелна Entropay картичка. Ама има 1000 теории, некој вика бојата е зелена па изгледа ќе излезе на Xbox360. Некој вика i (iPhone) + ! (Ac!d) = ON , значи ќе излезе за Iphone, исто така на линкот пишува mgst (Metal Gear Solid Touch) али ќе видиме, се надевам дека ќе е за PS3. Хехе.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340

Metal Gear Solid Touch is a third-person shooter video game for iPhone and iPod Touch developed by Kojima Productions and published by Konami worldwide. Announced on December 16, 2008, Metal Gear Solid Touch will be based on Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots and released on the App Store in 2009

 
Член од
25 март 2006
Мислења
357
Поени од реакции
24
во живото дури живеам ме интересира дали по убава игра ке излезе од оваја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom