Merch by Amazon

Vodza

Ultras Crew
Член од
9 ноември 2008
Мислења
934
Поени од реакции
19
Здраво сакам да отворам тема за платформата на Амазон. Се работи за дизајнирање на маички веќе од завчера и јас сум член на таа платформа чекав една година за да ми одобрат па ако има некој што е веќе член да сподели некое искуство
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.456
Поени од реакции
1.734
Хмм интересно, не можам да споделам искуство зашто сега дознав за ова па и јас пратив апликација :).
Иначе јас имам ставено дизајни на threadless ама немам никаков успех затоа што не правам маркетинг и никој не ми ја посетува продавницата. Се надевам дека на Амазон има некаков exposure од нивна страна без да треба да се рекламираш.
 

Vodza

Ultras Crew
Член од
9 ноември 2008
Мислења
934
Поени од реакции
19
Интересно е и добро функционира американци заработуваат со 500 продадени маички преку 7000$ но еве нашата државичка ја нема во списокот за банк акаунт па сега имам проблем околу приложувањето на сметка и една купица форми за поплнување во врска со даноци па ке видиме што ке испадне али како што гледам не ќе може да ме исплатат и да заработам некој долар :(
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.456
Поени од реакции
1.734
Интересно е и добро функционира американци заработуваат со 500 продадени маички преку 7000$ но еве нашата државичка ја нема во списокот за банк акаунт па сега имам проблем околу приложувањето на сметка и една купица форми за поплнување во врска со даноци па ке видиме што ке испадне али како што гледам не ќе може да ме исплатат и да заработам некој долар :(
Како што читам во FAQ-от за жал нема да може да те исплатат освен ако немаш банкарска сметка во некоја од поддржаните земји. Јас имам мало искуство со продажба на сликовници на Амазон преку Kindle Direct Publishing ама тогаш можеше да се одбере да ти пратат чек, а сега овде јасно пишува дека тоа не го прават. Единствен начин е да најдеш некој од странство со кој што ќе соработуваш.
 

Vodza

Ultras Crew
Член од
9 ноември 2008
Мислења
934
Поени од реакции
19
Како што читам во FAQ-от за жал нема да може да те исплатат освен ако немаш банкарска сметка во некоја од поддржаните земји. Јас имам мало искуство со продажба на сликовници на Амазон преку Kindle Direct Publishing ама тогаш можеше да се одбере да ти пратат чек, а сега овде јасно пишува дека тоа не го прават. Единствен начин е да најдеш некој од странство со кој што ќе соработуваш.
Разгледувам и некоа опција со https://www.skrill.com/en/ некое искуство да имаш со странава??
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.456
Поени од реакции
1.734
Разгледувам и некоа опција со https://www.skrill.com/en/ некое искуство да имаш со странава??
Имав искуство порано кога беше Moneybookers, после откако се ребрендираа во Skrill не сум го користел. Иначе ова ти е исто како Paypal со таа разлика што може да се примаат исплати и кај нас.
Ако може да се одбере како опција за исплата тогаш супер, ама јас како што гледам Amazon Merch директно банкарска сметка бараат.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.456
Поени од реакции
1.734
@Vodza да не успеа да направиш нешто? Мене сега пред 5 минути ми стигна мејл дека сакаат да им дадам повеќе инфо па и јас сум заглавен кај чекорот со bank account..
 

Vodza

Ultras Crew
Член од
9 ноември 2008
Мислења
934
Поени од реакции
19
@Vodza да не успеа да направиш нешто? Мене сега пред 5 минути ми стигна мејл дека сакаат да им дадам повеќе инфо па и јас сум заглавен кај чекорот со bank account..
Извини дури сега видов иначе успеав да малку се помачив али веќе ги имам 4 дизајни на продажба за банк акаунт само со Payoneer отвори акаунт и после имаш у долари пишиш ИБАН и СВИФТ и шибаш на таксите ропаш индивидуалец Нон УСА цитизен и то е то
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.456
Поени од реакции
1.734
Извини дури сега видов иначе успеав да малку се помачив али веќе ги имам 4 дизајни на продажба за банк акаунт само со Payoneer отвори акаунт и после имаш у долари пишиш ИБАН и СВИФТ и шибаш на таксите ропаш индивидуалец Нон УСА цитизен и то е то
Ej супер, фала, имам веќе Payoneer и без проблем го поврзав :).
А за таксите, гледам овде и ако добро разбирам доколку не доставиш TIN (Tax Identification Number) автоматски ќе ти задржуваат 30%? Тоа е срање ако е стварно така :(

Capture.PNG
Capture.PNG
 

Vodza

Ultras Crew
Член од
9 ноември 2008
Мислења
934
Поени од реакции
19
Ej супер, фала, имам веќе Payoneer и без проблем го поврзав :).
А за таксите, гледам овде и ако добро разбирам доколку не доставиш TIN (Tax Identification Number) автоматски ќе ти задржуваат 30%? Тоа е срање ако е стварно така :(

Прегледај го приврзокот 184073
Прегледај го приврзокот 184074
Америчко срање америка и нејзините даноци и на 19.9$ имаш околу 3-4$ од маичка арно ама како што гледам некои одат со многу пониски цени 6-7$ така да конкуренцијата е голема али надежта последна умира :)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.456
Поени од реакции
1.734
Добро, го креирав првиот дизајн и сега пред малце го пуштив па чекам да ми го одобрат. Ставив цена од $19.99 и ми испаѓа $5.43 royalty од продадена маичка. Под тоа не идам па макар и ништо да не продадам :).
 

Vodza

Ultras Crew
Член од
9 ноември 2008
Мислења
934
Поени од реакции
19
Добро, го креирав првиот дизајн и сега пред малце го пуштив па чекам да ми го одобрат. Ставив цена од $19.99 и ми испаѓа $5.43 royalty од продадена маичка. Под тоа не идам па макар и ништо да не продадам :).
Супер јас веќе имам 5 дизајни и 0 продажба...американците имаат подруг смисол за дизајни за маички и голем дел од нив се веќе со по 100 200 300 продажби мораме да пратиме што е актуелно таму па да ропаме дизајни за тоа, иначе мораш да имаш 10 продажби за да одиш левел уп
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.456
Поени од реакции
1.734
Супер јас веќе имам 5 дизајни и 0 продажба...американците имаат подруг смисол за дизајни за маички и голем дел од нив се веќе со по 100 200 300 продажби мораме да пратиме што е актуелно таму па да ропаме дизајни за тоа, иначе мораш да имаш 10 продажби за да одиш левел уп
За брза и полесна продажба највеќе палат дизајни со некои memes и такви глупости. На пример разни заебанции за во теретана, или за одредени раси на кучиња, игри итн..
А јас (оптимистички) одам со градење на мој сопствен стил и бренд па не ни очекувам нешто многу продажба без добар маркетинг, али идеме полека :).
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
732
Поени од реакции
306
Како оди продажбата, дечки?

Две прашања:
1. Таксата за "првото ниво" е 30% од маичка?
2. Како оди исплатата, по месец или на одредена заработка (на пр. $100)?
 
На врв Bottom