MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
30 декември 2018
Мислења
74
Поени од реакции
10
Prva i B92 пола ден се со затемнети програми за што да им платиме да гледаме црн екран
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
912
Поени од реакции
589
Жал ми е за Adult 1..Adult 7 каналите, а и за Happy Reality 1 и Happy Reality 2:)
1651735226172.png
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Видов дека има Спортклуб 4К во Хрватска, дали Телеком планира да го понуди тој канал кај нас и дали нивните ресивери подржуваат 4К? Скоро сите спортски натпревари и филмови/серии се снимаат во 4К, па дури и сите телефони веќе имаат можност да снимаат во 4К, не знам зошто не би пуштиле повеќе 4К канали на МаксТв.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
Видов дека има Спортклуб 4К во Хрватска, дали Телеком планира да го понуди тој канал кај нас и дали нивните ресивери подржуваат 4К? Скоро сите спортски натпревари и филмови/серии се снимаат во 4К, па дури и сите телефони веќе имаат можност да снимаат во 4К, не знам зошто не би пуштиле повеќе 4К канали на МаксТв.
4к со интернетот тешко, особено оние кој не се на оптика дека ќе успеат да гледаат. Тие одвај некаков си HD квалитет успеаа да ни понудат на сите а ти сакаш 4К.

Вчера едно 3-4 пати ми се замрзнуваше сликата и морав да исклучувам и вклучувам рутерот за да се среди.
 
Последно уредено:

Leopeo

SpaceTe
Член од
12 септември 2021
Мислења
87
Поени од реакции
21
Видов дека има Спортклуб 4К во Хрватска, дали Телеком планира да го понуди тој канал кај нас и дали нивните ресивери подржуваат 4К? Скоро сите спортски натпревари и филмови/серии се снимаат во 4К, па дури и сите телефони веќе имаат можност да снимаат во 4К, не знам зошто не би пуштиле повеќе 4К канали на МаксТв.
Првим треба да набават 4К ресивери.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.225
Поени од реакции
5.451
4к со интернетот тешко, особено оние кој не се на оптика дека ќе успеат да гледаат. Тие одвај некаков си HD квалитет успеаа да ни понудат на сите а ти сакаш 4К.

Вчера едно 3-4 пати ми се замрзнуваше сликата и морав да исклучувам и вклучувам рутерот за да се среди.
Тоа ќе да е до ресиверот што го нудат. Инаку еве колку влече SK 4K.
500.png
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
912
Поени од реакции
589
Џабе активирав.....


Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
912
Поени од реакции
589
Цело попладне нема програма


Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
Цело попладне нема програма


Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
А што конкретно би гледал на Prva?
Eдинствено моментално што вреди e ја емитуваат српската серија Беса.

Но и ова не знам дали имаат права за емитување во државава. Алфа ја емитуваше Беса првата сезона а најверојатно Телма ќе ја емитува и прва и втора сезона.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.410
Поени од реакции
2.753
Тоа ќе да е до ресиверот што го нудат. Инаку еве колку влече SK 4K.
Прегледај го приврзокот 331271
И тоа со HEVC кодек 18Mbps. Моментално каналиве гарант им немаат поише од 5Mbps. Рисиверите не им поддржуваат како друго. Ако зборуваме за 4К најспремни се сите ДОКСИС кои нудат како А1 и Телекабел. Кај нив особено А1 каналите се со одличен битрејт и реално може да пуштат 4К ама со она КА модулот пошо фактички таму самиот тв уред го декодира сигналот па ако ти е 4К твто без гајле ќе гледаш а мислам ни кај овое рисиверите 4К не им поддржуваат.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
И тоа со HEVC кодек 18Mbps. Моментално каналиве гарант им немаат поише од 5Mbps. Рисиверите не им поддржуваат како друго. Ако зборуваме за 4К најспремни се сите ДОКСИС кои нудат како А1 и Телекабел. Кај нив особено А1 каналите се со одличен битрејт и реално може да пуштат 4К ама со она КА модулот пошо фактички таму самиот тв уред го декодира сигналот па ако ти е 4К твто без гајле ќе гледаш а мислам ни кај овое рисиверите 4К не им поддржуваат.
Да скоро сите нови телевизори се 4К, практички не постои веќе 1080п резолуција кај телевизорите, има само 1366п кај овие што се 10-15 илјади и 4К од 16-17 илјади па нагоре.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
Ми цркна изгледа едниот ресивер. Имам ресивери од оние првите што се црни големи и уште еден сив малечок.

Вечерва да гледам сакав телевизија и гледам на ресиверот на екранчето го нема часовникот. Пробав вклучи уклучи но ништо не работи а се ми е како што треба вклучено. Вчера гледав работеше и никогаш до сега не сум го гасел ресиверот од дугме туку само телевизор гасам.

Дали ако пријавам ќе ми го заменат со нов или ќе ми дадат исти ваков?
 
Член од
10 мај 2022
Мислења
16
Поени од реакции
92
Дали ако пријавам ќе ми го заменат со нов?
Какво е ова прашање?
Нормално дека ќе ти го заменат.
Нивната опрема е нивна должност, што и да се случи со опремата тие МОРААТ да ја заменат...

Си требал веднаш да пријавиш, за да може екипата уште утре да дојде кај тебе и да ти го смени тв приемникот.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Ми цркна изгледа едниот ресивер. Имам ресивери од оние првите што се црни големи и уште еден сив малечок.

Вечерва да гледам сакав телевизија и гледам на ресиверот на екранчето го нема часовникот. Пробав вклучи уклучи но ништо не работи а се ми е како што треба вклучено. Вчера гледав работеше и никогаш до сега не сум го гасел ресиверот од дугме туку само телевизор гасам.

Дали ако пријавам ќе ми го заменат со нов или ќе ми дадат исти ваков?
Ако имаат таков ќе ти дадат, јас исто така сакав од тој ресивер, но ми дадоа Aris Vip2262, кој ми се гаси сам од себе, често прегрева пошто работи 24/7 и не го гасам никако, но од Телеком ми кажаа да го гасам навечер кога не го користам, посебно во летните месеци. Ми рекоа дека и снимањето ќе работи со исклучен ресивер. Само што далечинското е многу лошо.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
Какво е ова прашање?
Нормално дека ќе ти го заменат.
Нивната опрема е нивна должност, што и да се случи со опремата тие МОРААТ да ја заменат...

Си требал веднаш да пријавиш, за да може екипата уште утре да дојде кај тебе и да ти го смени тв приемникот.
Ќе пријавам утре. И онака преку ден до 13 часот и можеби повеќе нема да сум дома. Секако сега едниот ми работи за гледање телевизија па ќе се издржи.

Ме интересираше дали имаат сеуште од истиве ресивери или ќе ми дадат друг модел.

Рутери ми менувале 2-3 пати заради некој неисправности и знам на почетокот ми беше друг па потоа го заменија со друг оној бел со дупчиња и кај светилките што е пластика како стакло.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom