MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
Да каже некој кога ке почне да функционира чудово, оти кај мене всело само двајца имаме, е сега на тој едниот му дале и пробен(тест) период, а мене не. Хммм, малце чудно вака ама нема врска. Сакам да знам официална дата, кога ке почнат со ова I-Пи-Ти-Vee.
Како што најавија на 17 ноември :)
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Јас ќе ставам MaxTV пошо е 3 пати подобро од Кејблтел (Чаир) кој има 10 албански канала. Инаку дознав дека ако имаш 2 телевизора ти даваат еден рисивер Х300 и еден Х100 кој е послаб (незнам во кој смисол дали софтверски или нешто друго), а интернетот не би требало да паѓа бидејќи се во различни патеки (барем така прочитав по хрватскиве форуми за MaxTV). За цената, мислам дека е океј со оглед на тоа што дома 2500 ден. плаќам, интернет+телефон а сеа за 2500 ќе плаќаме тв+телефон+интернет (да не го забораиме ддв-то :) )
 
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
види бачко кога е у прашање за цената има разлика, вака да пролаборираме:
ако ти е само за тв за ИПТВ мораш да имаш нет и тоа не обична конекција туку над 8мб минимум за да ти работи како што треба, друго викаш 2500 денари ок е, и јас сум на на истиот како и ти под чаир со 10 албански канали, 3 турски итн, но преплатата е 450денари па сега види се збори дека ИПТВ ќе биде едно 3000 денари или така нешто но само ИПТВ + обичниот нет што го плаќаш + телефон што значи 4000-5000 не ти бегаат месечно, а вака плаќаш еве 2500 денари за тел + инт + 450 ден за кабловска = 3000 денари максимум. Јас останувам на кабловска додека не се среди све убаво со ИПТВ, боље да гледам шкарт канали него да ми паѓа телевизијата на секои 4-6 саати или пак да не е стабилна, како што се очекува на старт на секој нов service од секоја фирма, има да чекам ако треба едно 4месеци, или пак ако даде господ dreambox да си ставам, а за нет седам на т-хоме додека не се среди ова со офф нет дуото или пак не се понуди нешто подобро од некој друг.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
види бачко кога е у прашање за цената има разлика, вака да пролаборираме:
ако ти е само за тв за ИПТВ мораш да имаш нет и тоа не обична конекција туку над 8мб минимум за да ти работи како што треба, друго викаш 2500 денари ок е, и јас сум на на истиот како и ти под чаир со 10 албански канали, 3 турски итн, но преплатата е 450денари па сега види се збори дека ИПТВ ќе биде едно 3000 денари или така нешто но само ИПТВ + обичниот нет што го плаќаш + телефон што значи 4000-5000 не ти бегаат месечно, а вака плаќаш еве 2500 денари за тел + инт + 450 ден за кабловска = 3000 денари максимум. Јас останувам на кабловска додека не се среди све убаво со ИПТВ, боље да гледам шкарт канали него да ми паѓа телевизијата на секои 4-6 саати или пак да не е стабилна, како што се очекува на старт на секој нов service од секоја фирма, има да чекам ако треба едно 4месеци, или пак ако даде господ dreambox да си ставам, а за нет седам на т-хоме додека не се среди ова со офф нет дуото или пак не се понуди нешто подобро од некој друг.
Цените се објавени, незнам што го тупиш со 4000-5000.


2000ден +ДДВ и 2500ден +ДДВ

Тоа се пакетите.
 
P

Princ

Гостин
Плус му кажав дека PPPOE дисконектирањето на 4-6 саати нема апсолутно ништо со IP телевизијата или VOIP-ot

Синоќа откако си легнав ми текна :icon_lol:
како што прават рефреш на динамичниве IP овие од т-хоме на 6саати
бидејќи таа конекција оди на посебен канал, ќе стои активна неопределено долго. Значи независна е од PPPOE конекцијата. И сега на пример на 6 саати кога ми се кине интернетот, VOIP-от останува активен се додека не се ресетира DSL конекцијата, а тоа знае да трае и со денови :)
ама тоа не го спречува него да продолжи да го тупи :icon_lol:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
IPTV е во bridge mode врзан со своја ИП адреса и нема промена ниту реконект за него.
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
822
Поени од реакции
19
Погоре прочитав дека доколку имаш два телевизори, може да ти дадат два ресивери, прашањето ми е дали плаќаш претплата и за двата телевизори, или за пакетот од 2500 денари можеш да ги приклучиш и двата телевизори?
 
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
мислам дека плаќаш само една преплата како за еден приклучок до тебе, а за втор телевизор ти треба уште еден уред, но изгледа уредот го купуваш од кај нив.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
А преку каков кабел иде поврзувањето? Кој го плаќа кабелот? Мене другиот телевизор ми е прилично оддалечен од другиот:)
Иначе ако се подели сигналот преку обичен сплитер како што се дели до сега, што ќе биде?
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
они го плаќаат кабелот
 
P

Princ

Гостин
Му имаат одговорено некому на проверката за техничка можност? И овие стануваат шабанска компанија мало-помало-ти-ми-узе-срце-а-и-све-остало :icon_lol:
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Му имаат одговорено некому на проверката за техничка можност? И овие стануваат шабанска компанија мало-помало-ти-ми-узе-срце-а-и-све-остало :icon_lol:

Ja ne stavam Max ADSL im prativ e-mail ama kulturno ke gi odjebam ako mi se javat da me prasaat dali sakam,

Pricinite se povekje od jasni ,

1)Losi centrali,
2)Nejasna matematika kolku ke odat brzinite,
3)Nemanje interes za opticki kabli do kraen korisnik,
4)Los izbor na kanali gore dole dezavu,
5)Maloto i gladno detence OnNet ,koe go moli T-Home ,da mu dade 10Mbit na narodot ama nikako da dojde.

U sekoj slucaj losa godina da se nadevame drugata ke bide malce podobro.
 
Член од
8 октомври 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
20
Му имаат одговорено некому на проверката за техничка можност? И овие стануваат шабанска компанија мало-помало-ти-ми-узе-срце-а-и-све-остало :icon_lol:
И кај мене не одговориле. Веќе три дена чекам. :toe:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Му имаат одговорено некому на проверката за техничка можност? И овие стануваат шабанска компанија мало-помало-ти-ми-узе-срце-а-и-све-остало :icon_lol:
Мене НЕ, 3пати им пишав и ништо :nesvest:

Едит: онлајн се они од техничка, сеа ќе ги гњавам малку :zlo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom