MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
12 јуни 2022
Мислења
998
Поени од реакции
423
Имам интернет од Алтрасат исто и тв но не ми е приклучен затоа што имам од М Сат приклучено, но не сум задоволен од нив, слаба е сликата на повеќето програми и еве врнеше нешто пред некој ден и снема.
Им се јавив да средат и ми рекоа дури петок ќе дојделе.


Договотот со А1 ми завршува сега и реков све да спојам во еден, ама ако нема оптика кај мене ќе биде џабе, дали Телеком дали А1, ќе одам ќе прашам деновиве.

Поевтино ми идеше во А1, да додадам уште еден број се на се 2700-800 мислам месецот, све неограничено и плус 27.000 за уред.
Во Телеком 3200 мислам, 18000 за уред ама имаа некои три четири дополнителни услуги, незмам точно што беа.
Ako nema optika bolje ti e A1, tie imaat DOCSIS 3.0 so taa tehnologija duri kaj mene na 15km od selo mozat da isporacaat brzina od 100mbps download. A na Telekom samo ke i plakjas a so ADSL tehnologija nema sansi da se isporaca brzina pogolema od 20mbps.
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
998
Поени од реакции
423
Znae li nekoj na koi kanali na Max Tv ima ovozmozeno vrakjanje nazad, konkretno me interesira za RTS Svet
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.536
Поени од реакции
695
Поголемиот број од Балкан каналите не работат од технички причини барем така пишува ?
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Да, на Синеманија, М1 каналите, Пикбокс што ги свртев сега пишува дека ради технички причини не работат.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.895
Поени од реакции
7.569
Да, на Синеманија, М1 каналите, Пикбокс што ги свртев сега пишува дека ради технички причини не работат.
Сега и јас проверив не работаат тие M1, Pickbox.. некој технички проблеми.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Нови канали на Унитед Медиа, веројатно ќе одат и на Телеком, ги рекламираат на Нова С. Веќе се регистрирани во Србија и Хрватска.
Nova Max - namenjen je ljubiteljima filmskih i serijskih ostvarenja najvećih svetskih produkcija Fox, Sony, Universal, Paramount, MGM, Warner Bros i brojnih drugih. Bez obzira da li ste ljubitelji romantičnih komedija, trilera, naučne fantastike, drame ili horora, na novom kanalu možete pronaći film za sebe. Za početak, neki od naslova koje je Nova MAX pripremila, su serijal o Hariju Poteru, Fantastične zveri, Legenda o Tarzanu, Spajdermen, Čudesna žena, Lara Kroft, Liga pravde. Za ljubitelje romantičnih filmova tu je legendarni serijal o Bridžet Džouns, mjuzikl Mamma Mia i Pripravnik dok one koji preferiraju akcione filmove očekuju klasici: Smrtonosno oružje, Umri muški, Pobesneli Maks. Ni ljubitelji horor ostvarenja neće ostati uskraćeni pa će se u programskoj šemi naći nešto i za njih: Zombilend, Keri, Noć veštica, IT… Pored svetskih blokbastera, kanal Nova Max gledaocima će ponuditi i hit serije Momci sa Menhetna, Viktorija, Pan Am, Fargo i brojne druge.

Nova Series - premijerno predstavljamo telenovelu Zlatni dvori, priču o ljubavi seoske devojke i mladog bogataša koja se razvija iz strasti prema muzici. Između njih se od prvog susreta razvijaju snažne emocije, koje će ih oboje dovesti do krajnjeg cilja – ne samo pronalaska prave ljubavi, nego i upoznavanja sebe. Ipak, tom putu postoji veliki broj prepreka. Pored premijere ove serije, gledaoci će imati priliku da prate i tursku akciono – dramsku seriju „Jama“ koja donosi priču o mafijaškoj porodici Kočovali, ali i telenovole „Ambasadorova kći“ i „Dva kraljevstva“. Nova Series će gledaoce podsetiti i na najbolja serijska ostvarenja domaće produkcije: Senke nad Balkanom, Ubice mog oca, Žigosani u reketu, Aleksandar od Jugoslavije, Na terapiji kao i komedije Lud, zbunjen, normalan, Konak kod Hilmije, Zauvijek susedi, Najbolje godine.

Grand Nostalgija - Pored muzičkih numera, gledaoci će moći da prate najpopularnijih izdanja Grand produkcije: Zvezde Granda, Nikad nije kasno, Neki novi klinci, Pesmom za dušu, Grand parada. Emitovaćemo i emisije VIP Kuvar i takmičarsku emisiju IDJ S how.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.895
Поени од реакции
7.569
Нови канали на Унитед Медиа, веројатно ќе одат и на Телеком, ги рекламираат на Нова С. Веќе се регистрирани во Србија и Хрватска.
Nova Max - namenjen je ljubiteljima filmskih i serijskih ostvarenja najvećih svetskih produkcija Fox, Sony, Universal, Paramount, MGM, Warner Bros i brojnih drugih. Bez obzira da li ste ljubitelji romantičnih komedija, trilera, naučne fantastike, drame ili horora, na novom kanalu možete pronaći film za sebe. Za početak, neki od naslova koje je Nova MAX pripremila, su serijal o Hariju Poteru, Fantastične zveri, Legenda o Tarzanu, Spajdermen, Čudesna žena, Lara Kroft, Liga pravde. Za ljubitelje romantičnih filmova tu je legendarni serijal o Bridžet Džouns, mjuzikl Mamma Mia i Pripravnik dok one koji preferiraju akcione filmove očekuju klasici: Smrtonosno oružje, Umri muški, Pobesneli Maks. Ni ljubitelji horor ostvarenja neće ostati uskraćeni pa će se u programskoj šemi naći nešto i za njih: Zombilend, Keri, Noć veštica, IT… Pored svetskih blokbastera, kanal Nova Max gledaocima će ponuditi i hit serije Momci sa Menhetna, Viktorija, Pan Am, Fargo i brojne druge.

Nova Series - premijerno predstavljamo telenovelu Zlatni dvori, priču o ljubavi seoske devojke i mladog bogataša koja se razvija iz strasti prema muzici. Između njih se od prvog susreta razvijaju snažne emocije, koje će ih oboje dovesti do krajnjeg cilja – ne samo pronalaska prave ljubavi, nego i upoznavanja sebe. Ipak, tom putu postoji veliki broj prepreka. Pored premijere ove serije, gledaoci će imati priliku da prate i tursku akciono – dramsku seriju „Jama“ koja donosi priču o mafijaškoj porodici Kočovali, ali i telenovole „Ambasadorova kći“ i „Dva kraljevstva“. Nova Series će gledaoce podsetiti i na najbolja serijska ostvarenja domaće produkcije: Senke nad Balkanom, Ubice mog oca, Žigosani u reketu, Aleksandar od Jugoslavije, Na terapiji kao i komedije Lud, zbunjen, normalan, Konak kod Hilmije, Zauvijek susedi, Najbolje godine.

Grand Nostalgija - Pored muzičkih numera, gledaoci će moći da prate najpopularnijih izdanja Grand produkcije: Zvezde Granda, Nikad nije kasno, Neki novi klinci, Pesmom za dušu, Grand parada. Emitovaćemo i emisije VIP Kuvar i takmičarsku emisiju IDJ S how.
Tоа што ги рекламира Nova S не значи тоа дека би требало да се дел и од Teлеком Мк MaxTV. Можеби некогаш во иднина ако решат. Тогаш јас мислам ќе има сигурно пакет нов и ќе го стават Nova S заедно со другиве два нови Nova канали плус уште некој од UM и така ќе се формира еден дополнителен тв пакет како што има Pink, Prva, RTL. Уште ова ни фали.
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.360
Поени од реакции
512
Dali nekoj ima povrzano opticki audio kabel od resiver do tv i dali ima nekoja pridobivka?
Придобивка е ако имаш сараунд систем ,во тој случај ќе имаш долби звук на ХБО и МТВ ливе каналите .
Во спротивно ,ако звукот ти оди само преку тв ,нема да имаш придобивки.

Плус , во сетингс > дигитален аудио излез , треба да подесиш да оди преку домашно кино .
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
703
Поени од реакции
157
Придобивка е ако имаш сараунд систем ,во тој случај ќе имаш долби звук на ХБО и МТВ ливе каналите .
Во спротивно ,ако звукот ти оди само преку тв ,нема да имаш придобивки.

Плус , во сетингс > дигитален аудио излез , треба да подесиш да оди преку домашно кино .
Pa preku tv da odi zvukot, ama televizorot ima opticki audio vlez
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.360
Поени од реакции
512
Pa preku tv da odi zvukot, ama televizorot ima opticki audio vlez
а бе можеш и така да го врзеш , само што звучките од телевизорот ем се слаби ем се стерео , и незнам колкава разлика во квалитет на звук би осетил .
Пробај ,па кажи
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.895
Поени од реакции
7.569
Зошто Pink каналиве не можат да се снимаат? Не дека нешто би снимал ама случајно ми се стисна на далинското копче и ми се отвори од програмската шема некоја емисија и доле под насловот на емисијата пишува дека не е дозволено снимање.

Која глупост. Што дека ќе снимам кога и онака снимката не може да се вади од меморијата на ресиверот.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.895
Поени од реакции
7.569
Гледам на листата канали онаа која е достапна на АВМУ истечено им е правото за емитување на Minimax за кој се надевам веќе продолжиле права за емитување а листава не е ажурирана.

Тука гледам тој балкан пакетот каде што се RTL хрватска, Jugoton, CMC, РТРС, ЕLTA, O kanal.. им истекуваат месецов на 22.11.2022 па да видиме дали ќе ги задржат тие канали , дали ќе додадат нешто плус или ќе ги избришат од понуда некој тв канали.

МTV , Hayat, Nickelodeon каналите им се со права до крајов на годинава 31.12.2022.
 
Последно уредено:
Член од
9 декември 2012
Мислења
812
Поени од реакции
875
Гледам на листата канали онаа која е достапна на АВМУ истечено им е правото за емитување на Minimax за кој се надевам веќе продолжиле права за емитување а листава не е ажурирана.

Тука гледам тој балкан пакетот каде што се RTL хрватска, Jugoton, CMC, РТРС, ЕLTA, O kanal.. им истекуваат месецов на 22.11.2022 па да видиме дали ќе ги задржат тие канали , дали ќе додадат нешто плус или ќе ги избришат од понуда некој тв канали.

МTV , Hayat, Nickelodeon каналите им се со права до крајов на годинава 31.12.2022.
Јас го имав тој пакет, ми рекоа да почекам, не се знае дали ќе го има во понудата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom