MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
8 јуни 2014
Мислења
702
Поени од реакции
156
Video signalot na site tie e vo HD rezolucija a toa sto pustaat so SD snimani emisii e druga rabota gi imam istite kanali vo total tv i signalot e istiot i tamu i ovde neznam tuka sto ne e jasno... Edna mala sporedba so cinemania HD i ovie kanali

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
izvrsi merenje ke vidis i sam deka ne se HD jas izmeriv i brzinata e na SD
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.777
Поени од реакции
7.515
Практично каналите се HD но со намален битрејт и како такви се сметаат за SD канали.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.388
Поени од реакции
2.707
Ќе видам подоцна што и како, неможам ништо да кажам за овие, се надевам се во реално HD како Арена, ХБО ХД итн. Но не ми е ама ич јасна политиката. Значи на местото на SK1 SD иде SK1 HD но со многу мал битрејт, SK 2 и SK 3 идат во класичен SD формат. Башка на тоа имаш SK1, 2, 3 HD кој е истиот како на SK1 SD само во поголем битрејт. И фактички за Sport HD плаќаш сега за поголем битрејт. Ова мислам само они го измислија од цел свет. :tapp:.

Кога збориме за HD, и оние кои им се во ,,вистински,, HD се сепак со помал битрејт во однос на пример на А1. Тие сите HD канали ги емитуваат и со многу висок битрејт од 1-1.5 MB/s, а SD околу 0.5-0.6 MB/s. За Телеком незнам, но дефинитивно се со помал во однос на А1.
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.777
Поени од реакции
7.515
Реално кога тогаш SD квалитетот на телевизиските канали мислам дека ќе го снема т.е ќе го избришат сите оператори во цел свет. Се повеќе и повеќе телевизиски канали преминуваат во HD сигнал и користат камери со HD објективи и квалитет на снимање.
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
702
Поени од реакции
156
Ќе видам подоцна што и како, неможам ништо да кажам за овие, се надевам се во реално HD како Арена, ХБО ХД итн. Но не ми е ама ич јасна политиката. Значи на местото на SK1 SD иде SK1 HD но со многу мал битрејт, SK 2 и SK 3 идат во класичен SD формат. Башка на тоа имаш SK1, 2, 3 HD кој е истиот како на SK1 SD само во поголем битрејт. И фактички за Sport HD плаќаш сега за поголем битрејт. Ова мислам само они го измислија од цел свет. :tapp:.

Кога збориме за HD, и оние кои им се во ,,вистински,, HD се сепак со помал битрејт во однос на пример на А1. Тие сите HD канали ги емитуваат и со многу висок битрејт од 1-1.5 MB/s, а SD околу 0.5-0.6 MB/s. За Телеком незнам, но дефинитивно се со помал во однос на А1.
Koga gledas HD kanal na telekom od brzinata na linijata ti se namaluva 4Mb/s
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.631
Поени од реакции
2.593
HBO бесплатно до 15ти Јануари!!
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.777
Поени од реакции
7.515
HBO бесплатно до 15ти Јануари!!
А тие што веќе го имаат? Јас сум на Магента ама тој последниот пакет кај што во цената влегува и HBO цел пакет и кај што се спортските канал и изборот Pink или Балкан плус пакет.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
890
Поени од реакции
576
А тие што веќе го имаат? Јас сум на Магента ама тој последниот пакет кај што во цената влегува и HBO цел пакет и кај што се спортските канал и изборот Pink или Балкан плус пакет.
За нас од трите подугачкото!

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.737
Поени од реакции
1.163
Дај нека ја вратат СД сликата на Нат Гео. оваа ХД е многу полоша.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.595
Мене ми е жал што на некои ХД канали го нема српскиот текс превод.....бидејќи по дифолт ми беше така подесен модемот. Има некои преведувања посебно кај стручни изрази кои на македонски лоѓо се преведени-на промер за страна на блок од камен, на македонски го преведуваат ,,плоча,,....а тоа цел блок од 17 тони

Кај емисиите за автомобили е уште полош преводот

Српскиот е доста подобар...го користев околу 10 години до сега
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
121
Поени од реакции
16
Здраво, видов на реклама дека Телеком има понуда за Android TV box па ме интересира следново.Јас сум моментално на А1,дали ќе можи да земам таков TV box преку мој роднина кој има Магента и да го поставам кај мене и да гледам тв ?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.777
Поени од реакции
7.515
Здраво, видов на реклама дека Телеком има понуда за Android TV box па ме интересира следново.Јас сум моментално на А1,дали ќе можи да земам таков TV box преку мој роднина кој има Магента и да го поставам кај мене и да гледам тв ?
Само мислам ако има од Телеком интернет па ќе можеш и да ги гледаш тв каналите што се на апликацијата на Android уредот.
Автоматски споено мислење:

Туку дали ви работат каналите DaVinci и Minimax? Гледам веќе цела недела само црна слика нема ни звук ни слика на тие канали.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom