MaxTV IPTV телевизија (Телеком Македонија) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.910
Поени од реакции
5.065
Mene na golemite risiveri so saat sto se mi dava skratena slika.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
Побарај да не ти е нешто изместена сликата на самиот телевизор. Ако не е до тоа направ му рестарт на ресиверот.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.910
Поени од реакции
5.065
МАКЕДОНСКИТЕ ОПЕРАТОРИ ПРИНУДЕНИ ДА ПРАВАТ ПРЕКИНИ НА ТЕЛЕВИЗИСКИТЕ ПРОГРАМИ
  • Времени прекини во знак на протест поради наметнати неуставни обврски во Законот за аудио и аудиовизуелни услуги
  • Доколку не се најде соодветно решение, сите телевизиски канали кои се реемитуваат во државата, ќе бидат исклучени од 8 август годинава
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.097
Поени од реакции
583
МАКЕДОНСКИТЕ ОПЕРАТОРИ ПРИНУДЕНИ ДА ПРАВАТ ПРЕКИНИ НА ТЕЛЕВИЗИСКИТЕ ПРОГРАМИ
  • Времени прекини во знак на протест поради наметнати неуставни обврски во Законот за аудио и аудиовизуелни услуги
  • Доколку не се најде соодветно решение, сите телевизиски канали кои се реемитуваат во државата, ќе бидат исклучени од 8 август годинава
А да си ги засукаат малце ракавите и да си брцнат малце во џебот. Па да ги локализираат сите канали пример како во БГ. па кометарите и синхронизацијата да биде на македонски. Да им помогнат на нашиве телевизии да понудат поквалитетна и по актуелна програма. И да не должам сега. Ама не. Оме ако нешто не им чини ќе гасат програма.

Штом изгасат нека им ги одземат лиценците па да видиме кој е појак.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.910
Поени од реакции
5.065
А да си ги засукаат малце ракавите и да си брцнат малце во џебот. Па да ги локализираат сите канали пример како во БГ. па кометарите и синхронизацијата да биде на македонски. Да им помогнат на нашиве телевизии да понудат поквалитетна и по актуелна програма. И да не должам сега. Ама не. Оме ако нешто не им чини ќе гасат програма.

Штом изгасат нека им ги одземат лиценците па да видиме кој е појак.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Ама тоа мислам не зависи од самите тв оператори.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.097
Поени од реакции
583
А гасењето на најбараните ТВ канали само затоа што им побарале некое евро плус од кого зависеше? Од мене и од тебе?

Затоа гледаме шунд од телевизии од цел балкан. А македонски јазик се слуша се помалце и на македонскиве телевизии.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.910
Поени од реакции
5.065
Колку што го разбирам операторите се бунат дека им наложуваат да гарантираат за авторските права. Операториве има странски канали кој немаат дел од програмата со авторски права за емитување во државава. Е сега тоа не смеат да го емитуваат.

Имам приметено Хајат емитува турска серија која истата ја има и Сител и нормално Сител ја има купено со авторски права/дозвола за емитување во државава. Операторот мора Хајат кога ја емитува таа серија да го затемне каналот. Истово е и за друг вид тв програма.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.097
Поени од реакции
583
Колку што го разбирам операторите се бунат дека им наложуваат да гарантираат за авторските права. Операториве има странски канали кој немаат дел од програмата со авторски права за емитување во државава. Е сега тоа не смеат да го емитуваат.

Имам приметено Хајат емитува турска серија која истата ја има и Сител и нормално Сител ја има купено со авторски права/дозвола за емитување во државава. Операторот мора Хајат кога ја емитува таа серија да го затемне каналот. Истово е и за друг вид тв програма.
Епа баш затоа нашиве оператори треба да ги притиснат странскиве канали ако сакаат да се емитуваат да ја локализираат програмата. Неможе после 10 години Спортклуб или Арена да не бидат присилени да отворат македонска верзија на тие канали. Да платат 10 коментатори маледоцци и една миксета. Тоа е се што им треба. Има Српски, Хрватски, Словенски, Унгарски итн Спортклубови ама Македонски не. Ова е вака зошто државата секогаш попуштала.

И на крајот на краиштата подобро е да имаме 20-30 квалитетни локализирани отколку 200-300 балкански шунд канали.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
2.914
Поени од реакции
1.905
Зимајте Netflix и IPTV. И така телевизијава ја користам само за Арена и СК. Помирна глава, нема шундот на партиите да го гледаме сега. :)
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.910
Поени од реакции
5.065
Нема да има од 18 до 19 така ми пишаа Телеком.
Автоматски споено мислење:

Зимајте Netflix и IPTV. И така телевизијава ја користам само за Арена и СК. Помирна глава, нема шундот на партиите да го гледаме сега. :)
IPTV ако имаш добар интернет. А тие кој имаат полош интернет ограничен отиде интернетот ќе се исцица брзо месечниот интернет.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
261
Поени од реакции
115
Нема операторите така да преостанува интернет телевизија или сет топ бокс и обична антена и само македонските канали
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.910
Поени од реакции
5.065
Абе колку што разбрав од Телеком ќе има телевизија за почеток ќе биде еден час исклучување. Што значи после тој еден час пак ќе си имаме телевизија.

Најверојатно секој ден по еден час без слика и тон.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
261
Поени од реакции
115
Абе колку што разбрав од Телеком ќе има телевизија за почеток ќе биде еден час исклучување. Што значи после тој еден час пак ќе си имаме телевизија.
добро ама ме интересира дали бумот што ги има каналите странските и македонските ќе си останат со антена во тој 1 час и аналогната телевизија која се фаќаше со обична антена премина во дигитална со обична антена дали таа ќе си остане во тој 1 час
 
На врв Bottom