MaxTV IPTV телевизија (Телеком Македонија) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Дискусија во форумот 'Телевизии и емисии' започната од Princ, 7 ноември 2008.

 1. cyberbaze

  cyberbaze

  Член од:
  6 јули 2018
  Мислења:
  180
  Допаѓања:
  170
  Можно е.

  Исто така е можно и во тие 10 години да си сменил телевизор :)

  А исто така е можно и да ти е поврзан на SCART.

  Доколку е, поврзи го со HMDI :)
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 2. bobianakonda

  bobianakonda

  Член од:
  16 август 2007
  Мислења:
  1.731
  Допаѓања:
  1.249
  Со HDMI е поврзан. Претходниот тв беше 42 инчен и по малу се гледаше дека сликата не е баш најсјајна. Од пред некој ден земав 55 инчен и сликата е очобол.
  Како и да е ќе ги контактирам за да го замена ресиверот.
   
 3. Ve76

  Ve76

  Член од:
  24 јануари 2015
  Мислења:
  809
  Допаѓања:
  403
  Е каква сакаш да ти е SD сликата на 55 инчен ТВ? Плус ако гледаш од растојание од околу 3 метри ....

  https://www.rtings.com/tv/reviews/by-size/size-to-distance-relationship

  Ова ти е калкулатор за далечина.
  Никаде нема помала резолуција од HD.

  Sent from my SM-G960F using Tapatalk
   
  На Anon и bobianakonda им се допаѓа ова.
 4. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.809
  Допаѓања:
  4.262
  Не се разбирам многу во квалитет на слика ама мислам и да му заменат понов ресивер нема да примети некоја разлика.
  Јас зедов нов телевизор пред 5-6 месеци и исто приметив дека сликата е очобол поготово кога малку од близина ќе гледаш SD квалитет тв канал . Пред се мислам зависи и од каде го зема операторот сигналот на тв каналот.
   
 5. Daddy

  Daddy

  Член од:
  25 септември 2009
  Мислења:
  730
  Допаѓања:
  344
  Кај мене ги нема.
   
 6. JB00F

  JB00F DDoS

  Член од:
  21 јануари 2014
  Мислења:
  2.720
  Допаѓања:
  1.650
  Ај вака, за кои поточно канали е очобол (СК SD ли?), а кај кои е во ред за СД стандард?
   
 7. bobianakonda

  bobianakonda

  Член од:
  16 август 2007
  Мислења:
  1.731
  Допаѓања:
  1.249
  Алфа, 24, Канал5, СпортКлуб 1 2 3 сите се со многу лоша SD слика. Има и други ама не е страшно како кај овие.
  Добар SD ми изгледа само кај документарните и филмските канали.
  HD сигналот е добар на Сител, Телма, Алсат, Мтв и Арена 1-5 и СК 1-3.
   
 8. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.809
  Допаѓања:
  4.262
  Дај бре нека стават овие Nova S, РТС 1, 2, 3, HRT, Eurosport да ги вратат нека не се глупираат а не оние глупине Elta, Valentino што се во балкан пакет или пак Наша Балкан ги нудат кој не верувам некој и да ги гледа.

  Помали фирма кабелски оператори во некој градови во државава ги имаат овие тв канали а оператор кој е најпознат, го има низ цела држава нема некој канали кој се гледани и барани.
   
  На најубав му/ѝ се допаѓа ова.
 9. mambo2

  mambo2

  Член од:
  7 јануари 2015
  Мислења:
  453
  Допаѓања:
  144
  Што е со ртл и ртл2?
  Праша ли некој?
  Два три дена нема

  Sent from my SM-G928F using Tapatalk
   
 10. mishko

  mishko

  Член од:
  27 декември 2008
  Мислења:
  1.066
  Допаѓања:
  429
  Денес се јавив според операторот дефектот е пријавен кај колегите од техничка служба и работат на тоа.
   
 11. The best123

  The best123

  Член од:
  30 декември 2018
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  0
  Што се случува со РТЛ каналите ?
   
 12. kulica

  kulica

  Член од:
  10 февруари 2013
  Мислења:
  113
  Допаѓања:
  16
  A kaj gi ima tie kanali?

  Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
   
 13. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.809
  Допаѓања:
  4.262
  Во Балкан пакетот ги има RTL хрватските верзии.
   
 14. AlternativeF

  AlternativeF госпожата од втори

  Член од:
  1 мај 2006
  Мислења:
  4.426
  Допаѓања:
  6.156
  Мене ми кажаа дека од Телеком ништо не можеле да направат зашто дефектот бил од РТЛ, чекале да го средат од РТЛ проблемот и дека немаат појма кога ќе биде средено.
  90% тие канали ги гледам, се прашувам дали ќе дадат попуст на пакетот бидејќи и за тој пакет се доплаќа, а еве веќе скоро недела дена ги нема каналите.
   
  На MARCELLO му/ѝ се допаѓа ова.
 15. kabelSKo

  kabelSKo Dr.

  Член од:
  23 февруари 2019
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  40
  На Телекабел Балкан пакетот си функционира безпрекорно, односно RTL каналите си работат уредно. Како што знам истите ги превземаат од сателит Eutelsat 16A само од таму се достапни. И Telekom би требало да го користи истиот извор Eutelsat 16A.

  Поздрав.
   

Сподели преку: