MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.740
Поени од реакции
1.166
Очигледно не разбираш дека разликата на едниот телевизор од 300Е и другиот од 900Е не е ЕДИНСТВЕНО во процесорите (како што си пишал).
Не е, ама една од поголемите сигурно е.
Зошто постојат графички карти од 50 и од 1500€. Процесорите на телевизорите во принцип се многу слични со тие на графичките.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Да не оди темата во друг правец, истражи колку чинат "процесорите" во тие телевизори и ќе ти стане јасно.

Панелот е број 1 за тоа каква слика ќе се добие.

Процесингот може да се штелова со подесување и со апдејти.

Сепак темата нека си продолжи по насловот. Поздрав
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.406
Поени од реакции
2.747
Копуциве Телеком ќе може Телеком Спорт да го стават за корисниците на MaxTV кога има ЛШ во среда? Проблемот е што во Србија РТС го емитува поатрактивниот натпревар и ма Арена не се емитува. Овие Телеком тој го даваат на Телеком Спорт но го пуштаат само на MaxTV Go. Кои сељаци. :tapp:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
Зошто не ми дава да закажам снимање на две работи од HD тв канал ? Сакам да закажам снимање Оскари пренос со се црвен килим комплет како што ќе го пренесуваат на Телма и двете да ги закажам во HD не ми дава, пишува дека премногу работи се закажани за снимање. Ајде си реков да не е преполна меморијата на хард дискот бидејќи имав и од други години снимано Оскари ама не е до тоа. Морав едното да го снимам обична снимка SD a другото HD.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
па нормално дека неможиш......толку е капацитетот на линијата

мене ми се има случувано(но имам два ресивера-телевозори) при снимање на две емисии истовремено да ми се блокира ресиверот
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
703
Поени од реакции
157
Зошто не ми дава да закажам снимање на две работи од HD тв канал ? Сакам да закажам снимање Оскари пренос со се црвен килим комплет како што ќе го пренесуваат на Телма и двете да ги закажам во HD не ми дава, пишува дека премногу работи се закажани за снимање. Ајде си реков да не е преполна меморијата на хард дискот бидејќи имав и од други години снимано Оскари ама не е до тоа. Морав едното да го снимам обична снимка SD a другото HD.
toa e normalno bidejki ako zakazis dve HD programi da snimas nemozis da gledas tv bidejki toa ti e isto kako da gledas na dva tv uredi isto vremeno
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.406
Поени од реакции
2.747
Немам проблеми со снимање на 2 HD канали истовремено, но 3ет неможе да се гледа. Видете во подесувања колку битрејт (стримови) ви се пуштени од нивна страна. Оптика најчесто се 3 SD + 2 HD (36.5 Mbps).
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
Сакав да закажам снимање Оскари со се почетокот црвен килим на Телма HD, значи две работи што ќе одат едно по друго ама нема врска едно ставив да се снима во SD a другото во HD.

Оскари би гледал преку HRT или РТС 1 на интернет бидејќи си ги имам на Kodi ама касно се прикажува сето тоа па не знам дали ќе можам толку буден да бидам да го изгледам цело.
 
Член од
30 декември 2018
Мислења
74
Поени од реакции
10
Дали знае некој колку фамилијарен буџет ми следува во Магента М пакетот со 3 броја ?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.584
Поени од реакции
81.164
Колку е цената да се земе нов, или да се замени скршено даљинско од ресивер во Телеком продавнициве?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.047
Поени од реакции
57.270
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.531
Поени од реакции
693

Kajgana Shop

На врв Bottom