MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Премногу слаба понудата на Maxtv Go. Не само тв канали туку и видеотека и опции.
А има опција да се претплатиш со картица како на ХБО Го што има, да не си претплатник на Магента/Телеком?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Не само доколку си нивен претплатник
Штета, а добро ќе беше да се можеше со картица, баш мислев така да гледам ЛШ, во Србија има слична услуга МТС ТВ Го и можеш да се претплатиш и без да си корисник.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.895
Поени од реакции
7.570
Tие Телеком спорт канали се само поради Лига Шампиони, Лига Еврома и на нив ќе оди по еден натпревар. Еден на Телеком спорт 1, еден на Телеком спорт 2, еден на Телеком спорт 3.. Мислам дека се 5 Телеком спорт канали. Доста глупав потег само да се на MaxTV GO. Има луѓе што пратат фудбал а не сакаат да користат МaxTV GO.

Ме интересира дали пак како тогаш кога ги воведоа Арена спорт ќе ги земат од МРТВ коментаториве.


Мое мислење најдобро ќе беше да направеа целосно свој канали наместо овие Арена спорт и да си имаат со се студиска програма, спортски вести, со друг вид спортски преност па сето тоа да го нудеа и на други оператори.[DOUBLEPOST=1538507048][/DOUBLEPOST]На МаxTV GO Telekom sport коментаторот е англиски.
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.895
Поени од реакции
7.570
Дали некој ги има сменето Media Receiver 300/100 со новите уреди да сподели искуство?

Media Receiver 300/100 имаат макс 720p а на новите по спецификација (http://www.arris.com/globalassets/resources/data-sheets/vip2262-datasheet---365-095-24634-x.1.pdf) се 1080p.

Проблемот е што 720p на корисничкиот интерфејс на 55 инчи е прилично грд.
За квалитетот на сликата зависи до каналите, а и Телеком ако им намалува квалитет (ако е возможно тоа да го прават)
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.361
Поени од реакции
513
Дали некој ги има сменето Media Receiver 300/100 со новите уреди да сподели искуство?

Media Receiver 300/100 имаат макс 720p а на новите по спецификација (http://www.arris.com/globalassets/resources/data-sheets/vip2262-datasheet---365-095-24634-x.1.pdf) се 1080p.

Проблемот е што 720p на корисничкиот интерфејс на 55 инчи е прилично грд.
Мислам дека не си во право во врска со медиа ресиверот 300. Ја го имам истиот, збориме за оние првите ресивери нели?
Има можност истиот за фул ХД сигурно, проблем е сигналот на наводно ХД каналите кои Телеком ни ги пушта
Инаку медиа ресиверот 300 е на Моторола и сигурен сум дека е подобар од овие новите.

Sent from my Huawei P20 using Tapatalk
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Мислам дека не си во право во врска со медиа ресиверот 300. Ја го имам истиот, збориме за оние првите ресивери нели?
Има можност истиот за фул ХД сигурно, проблем е сигналот на наводно ХД каналите кои Телеком ни ги пушта
Инаку медиа ресиверот 300 е на Моторола и сигурен сум дека е подобар од овие новите.

Sent from my Huawei P20 using Tapatalk
Сигурно сум во право :)

Да зборуваме за првите од Моторола. Проблемот е со изгледот (пикселизираниот) корисничкиот интерфејс, не со содржината на каналите.
Овие ресивери поддржуваат 1080i што не е ни блиску до 1080p.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.895
Поени од реакции
7.570
За каналите мислам дека и општо повеќето оператори намалуваат квалитет на каналите. Има некој канали подобар гледлив квалитет но има некој претерано ужасен квалитет и тоа се приметува на Макс тв. Mислам на овие SD.

Не знам дали некој од вас што користите Макс тв има приметено денес Наша тв е без боја и квалитетот на сликата е како пред дигитализацијата на старите телевизори со антена кога ги бараш каналите рачно и вртиш додека дојде боја и подобра слика од каналот за да го меморираш. Има малку и "снег" на сликата.
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.895
Поени од реакции
7.570
Вчера гледам ми ја снема таа опцијата кога кликаш ОК да те префрли на HD каналот. Пробав рестарт но не се појавува.

Не дека е многу битна опција ама доста побрзо се префрлаш на HD. Вака мора да паметам на кој број беше каналот а бидејќи јас бројки слабо паметам тоа мора да е вртење додека дојдам до каналот.
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.361
Поени од реакции
513
Вчера гледам ми ја снема таа опцијата кога кликаш ОК да те префрли на HD каналот. Пробав рестарт но не се појавува.

Не дека е многу битна опција ама доста побрзо се префрлаш на HD. Вака мора да паметам на кој број беше каналот а бидејќи јас бројки слабо паметам тоа мора да е вртење додека дојдам до каналот.
А зашто не го смениш редоследот на каналите, и на местото каде што ти е каналот во SD не си го ставиш каналот у HDТака нема да се замараш во иднина да префрлаш на HD.

Sent from my Huawei P20 using Tapatalk
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
703
Поени од реакции
157
А зашто не го смениш редоследот на каналите, и на местото каде што ти е каналот во SD не си го ставиш каналот у HDТака нема да се замараш во иднина да префрлаш на HD.

Sent from my Huawei P20 using Tapatalk
jas probav ednas taka I se poremetuva redosledot na site kanali a poubavo e samo da mozes na primer samo mtv1HD da go stavis na broj 1 a SD kanalot na 700 ama nemoze se pomestuvaat site kanali toa mi e nekako glupavo
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.361
Поени од реакции
513
jas probav ednas taka I se poremetuva redosledot na site kanali a poubavo e samo da mozes na primer samo mtv1HD da go stavis na broj 1 a SD kanalot na 700 ama nemoze se pomestuvaat site kanali toa mi e nekako glupavo
Зашто да се поремети... На место на МТВ СД ќе го ставиш МТВ ХД, на место на Сител СД ќе го ставиш Сител ХД итн...
СД каналите шибни ги на крај некаде, шо ќе ти се повеќе
И нема да ти се поремети редоследот воопшто

Sent from my Huawei P20 using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.895
Поени од реакции
7.570
А зашто не го смениш редоследот на каналите, и на местото каде што ти е каналот во SD не си го ставиш каналот у HDТака нема да се замараш во иднина да префрлаш на HD.

Sent from my Huawei P20 using Tapatalk
Јас повеќе сакам да ми е фабрички како наместиле од Телеком редослед.

Не знам дали ако ги разместам по мој вкус редослед ќе може да ги покажува и новите тв канали што некогаш ги додаваат ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom