MaxTV IPTV телевизија (Телеком Македонија) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Дискусија во форумот 'Телевизии и емисии' започната од Princ, 7 ноември 2008.

 1. Princ

  Princ Гостин

  Од денес почна јавно да се нуди MaxTV, IPTV услуга на T-Home.
  Иако во моментов сеуште не се објавени цените, очекувам да бидат прифатливи за секој домашен буџет и да не ја надминуваат претплатата на кабелските оператори за кабелска телевизија.
  На оваа тема можеме да ги расправаме техничките карактеристики за оваа услуга и да коментари од тој аспект.

  Веб сајт: http://www.maxtv.mk/
   
  На Cenminber му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Razor

  Razor u jelly?

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  2.379
  Допаѓања:
  76
  Ај да видеме што цени ке понудат
   
 3. Network

  Network

  Член од:
  24 јануари 2008
  Мислења:
  1.116
  Допаѓања:
  119
 4. faraon

  faraon БОГ

  Член од:
  31 јануари 2007
  Мислења:
  17.194
  Допаѓања:
  20.153
  Супер е ако пуштат повеке од 70 програми , мене ми е најмногу за MAN UTD tv.
   
 5. KIKIRIKIzaMIKI

  KIKIRIKIzaMIKI

  Член од:
  23 јуни 2008
  Мислења:
  403
  Допаѓања:
  7
  аа да за секој клуб по еден канал ќе има. Сите канали на клубовите ќе ги даваат и таман ете ти 70 канали.
  Сонувајте.
   
 6. faraon

  faraon БОГ

  Член од:
  31 јануари 2007
  Мислења:
  17.194
  Допаѓања:
  20.153


  Друже тие програми можеби ќе бидаат во друг пакет кој ќе си го доплаќаш :toe:Разбираш.
   
 7. Mr.Deni

  Mr.Deni Животна грешка си ми ти...

  Член од:
  4 мај 2007
  Мислења:
  2.799
  Допаѓања:
  504
  Македонски телеком нуди интерактивна телевизија


  Македонски телеком од 12 ноември воведува телевизија преку интернет протокол - IPTV, услуга која ќе биде позната под брендот МаxTV. Оваа услуга ќе се нуди и во пакет заедно со интернет и фиксна телефонија како 3 Маx.

  Корисниците на Т-home основните телекомуникациски услуги (говор и интернет) како и телевизија ќе ги добијат на едно место, на иста сметка. Основниот пакет на услугата МаxTV ќе чини 999 денари, а за 3 МаxTV ќе има два пакета со еднократна претплата од 1.200 денари, и цена на пакетот од 1999 денари со вклучени 25 гигабајти интернет сообраќај, 500 вклучени минути во мрежата на телеком и преку 70 ТВ канали, односно 2.499 денари со неограничен интернет сообраќај, неограничени разговори во мрежата на Македонски телеком и исто така преку 70 ТВ канали.

  “Една од карактеристиките на оваа услуга е што на пример програмите во живо можат да се паузираат и да се гледаат во било кое време, можат да се изнајмат филмови од големата видеотека на барање без да го напуштите вашиот дом“, рече Николај Бекерс, главен извршен директор на Македонски телеком, на денешната презентација.

  Меѓу другите карактеристики кои ги вклучува услугата се електроснки програмски водич што ја покажува целокупната програма за 14 дена, слика во слика на ТВ екраните, како и можност за контрола од страна на родителите врз програмата со вклучување забрана на одредени содржини.

  Оваа услуга за прв пат е воведена во Франција пред 5 години. Во Германија пак на пример, основниот пакет на ваква услуга чини над 50 евра.


  Автор на веста: Нетпрес
  Објавена на 07.11.2008 13:21:18
   
 8. Princ

  Princ Гостин

  Не ми е јасно.. значи ние што имаме Call & Surf нема да плаќаме претплата?
  Според овој пасус така изгледа...
  Јас пример имам comfort + и толку го плаќам.
   
 9. Mr.Deni

  Mr.Deni Животна грешка си ми ти...

  Член од:
  4 мај 2007
  Мислења:
  2.799
  Допаѓања:
  504
  Па ако веќе ја плаќаш оваа цена или само ке ти додадат услугата и телевизија да си имаш дома за истата цена што ја плаќаш сега или ке треба да мигрираш во нов пакет нормално за истата цена.Како и да е за тие пари што плаќаш сега ке си имаш плус телевизија :)
   
 10. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.695
  Допаѓања:
  2.742
  Comfort+ е 2150 денари, од Нова Година. Така да телевизијата ќе ти биди плус 350.

  2500 + ддв ќе биде цената.
   
 11. Princ

  Princ Гостин

  Moжно.... ќе почекаме сепак да излезат со јавни информации. Јас мислам дека ќе има нови пакети слични на Call & Surf (само со плус ТВ) и таму ќе може да се мигрира. Веројатно разликата ќе е мала.
   
 12. bobi2008

  bobi2008 _

  Член од:
  3 декември 2007
  Мислења:
  2.681
  Допаѓања:
  181
  ддв :), не се секирај, нема да ти дадат бадијала.

  И цениве што ги објавиле да не се зголемат после нова година?
   
 13. KIKIRIKIzaMIKI

  KIKIRIKIzaMIKI

  Член од:
  23 јуни 2008
  Мислења:
  403
  Допаѓања:
  7
  Ај да не прајме бош муабет да почекаме на официјалната страна http://www.maxtv.mk да ги објават пакетите.
   
 14. kolize

  kolize

  Член од:
  2 април 2007
  Мислења:
  394
  Допаѓања:
  13
  Ги видов каналите-ништо посебно, се што веќе имам. Ценате е со ддв 3000ден.
   
 15. Princ

  Princ Гостин

  За мене се многу посебни богами. Имајќи предвид дека најверојатно и на нив примарна цел им се корисниците кадешто нема кабелска телевизија.
   

Сподели преку: