MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
24 април 2008
Мислења
10.689
Поени од реакции
11.923
Дали постои опција на Телеком само телевизија без интернет да се активира?
Како што веќе ти одговори @aishtajn- во пост #6.390, можеш да одбереш 2 Max пакет кој опфаќа само фиксен телефон - кој во пракса е бесплатен бидејќи доаѓа со бесплатни часови за телефонски разговори кои веројатно воопшто нема да ги користиш - и MaxTV услугата, која и понатаму е далеку подобра во споредба со новата Магента ТВ.

https://www.telekom.mk/ostanati-tv-tarifi.nspx#ostanati-paketi2
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.225
Поени од реакции
7.745
Како што веќе ти одговори @aishtajn- во пост #6.390, можеш да одбереш 2 Max пакет кој опфаќа само фиксен телефон - кој во пракса е бесплатен бидејќи доаѓа со бесплатни часови за телефонски разговори кои веројатно воопшто нема да ги користиш - и MaxTV услугата, која и понатаму е далеку подобра во споредба со новата Магента ТВ.

https://www.telekom.mk/ostanati-tv-tarifi.nspx#ostanati-paketi2
Како само фиксен? Нели треба интернет за MaxTV да работи?
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.457
Поени од реакции
2.807
Како само фиксен? Нели треба интернет за MaxTV да работи?
Друже, ти носат од нивните Хуавеи или било што уред ОНТ и си зема телевизијата интернет за неа односно сообраќајот е ограничен по тип. Немаш профил за интернет. Не мешајте баби и жаби. Да интернет треба, ама се пушта интернет за ИПТВ само.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
941
Поени од реакции
620
Сеуште Телеком не овозможи враќање наназад на емисиите...

Sent from my phone using Tapatalk
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.292
Поени од реакции
656
Дали уште се чека преку месец дена за новата магентатв?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.689
Поени од реакции
11.923
Дали уште се чека преку месец дена за новата магентатв?
За постоечки корисници кои се префрлуваат од MaxTV кон Магента ТВ - да.

За нови корисници на Магента ТВ - не, експресно доаѓаат за да ја направат монтажата во првите недела дена откако е поднесено барањето.

Очекувајте циркузи од Македонски Телеком ова лето 2024, најтазе чаршиски муабет од поранешни вработени на Македонски Телеком гласи дека бидејќи на огромен број на техничари им пукнал филмот и напуштиле или најавиле дека ќе напуштаат ова лето 2024 - во превод: чекаат да им биде одобрена отпремнина, па без разлика колкава сума ќе им биде одобрена или не, сепак ќе напуштат - генијалците од раководството на Македонски Телеком одлучиле ова лето 2024 недостатокот на работници да го надоместат со: СРЕДНОШКОЛЦИ ПРАКТИКАНТИ.

Ќе праќаат буквално деца кои штотуку наполниле 18 години, да менуваат опрема кај постоечки корисници на MaxTV, со новата опрема за Магента ТВ. Бидејќи се практиканти, ќе бидат платени минимална плата каква што гарантираат законските регулативи.

Наградното прашање гласи:

Кои деца и со кој памет прифатиле на овие летни горештини да црнчат за 21.000 денари месечно ?

Буквално секој месец има нови огласи за вработување на техничари во А1, што говори дека и таму не цветаат рози, но да ми кажеше некој дека Македонски Телеком ќе се спушти до вакво дереџе, ќе им кажев дека не се со сите.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.457
Поени од реакции
2.807
За постоечки корисници кои се префрлуваат од MaxTV кон Магента ТВ - да.

За нови корисници на Магента ТВ - не, експресно доаѓаат за да ја направат монтажата во првите недела дена откако е поднесено барањето.

Очекувајте циркузи од Македонски Телеком ова лето 2024, најтазе чаршиски муабет од поранешни вработени на Македонски Телеком гласи дека бидејќи на огромен број на техничари им пукнал филмот и напуштиле или најавиле дека ќе напуштаат ова лето 2024 - во превод: чекаат да им биде одобрена отпремнина, па без разлика колкава сума ќе им биде одобрена или не, сепак ќе напуштат - генијалците од раководството на Македонски Телеком одлучиле ова лето 2024 недостатокот на работници да го надоместат со: СРЕДНОШКОЛЦИ ПРАКТИКАНТИ.

Ќе праќаат буквално деца кои штотуку наполниле 18 години, да менуваат опрема кај постоечки корисници на MaxTV, со новата опрема за Магента ТВ. Бидејќи се практиканти, ќе бидат платени минимална плата каква што гарантираат законските регулативи.

Наградното прашање гласи:

Кои деца и со кој памет прифатиле на овие летни горештини да црнчат за 21.000 денари месечно ?

Буквално секој месец има нови огласи за вработување на техничари во А1, што говори дека и таму не цветаат рози, но да ми кажеше некој дека Македонски Телеком ќе се спушти до вакво дереџе, ќе им кажев дека не се со сите.
Телекомиве се се маркетинг фирми веќе, се што е техника е оутсорснато и запоставено.

Magenta Moments? Маркетинг. Промоцииве? Маркетинг. Магента? Маркетинг. Освен имплементција на 5G од технички аспект сменето е нешто? Ништо. Проширување оптика? Минимално. Миграција адсл во вдсл во најдалечни запуштени места? Ништо. Подобрување суштински на телевизијата со битрејтот кој 20 години им е мизерен и од пред некоја година само станат помизерен? Ништо. Премотување на повеќе канали? Ништо.

Истата приказна е и кај А1, само маркетинг кампањи. Мрежата едвај опоравена сега после последниве години. Бекенд системите? Распад. Фиксен интернет, ширење оптика? Онака. Ама затоа фурање маркетинг за купување Нетфликс претплата преку нив.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
782
Поени од реакции
816
За постоечки корисници кои се префрлуваат од MaxTV кон Магента ТВ - да.

За нови корисници на Магента ТВ - не, експресно доаѓаат за да ја направат монтажата во првите недела дена откако е поднесено барањето.

Очекувајте циркузи од Македонски Телеком ова лето 2024, најтазе чаршиски муабет од поранешни вработени на Македонски Телеком гласи дека бидејќи на огромен број на техничари им пукнал филмот и напуштиле или најавиле дека ќе напуштаат ова лето 2024 - во превод: чекаат да им биде одобрена отпремнина, па без разлика колкава сума ќе им биде одобрена или не, сепак ќе напуштат - генијалците од раководството на Македонски Телеком одлучиле ова лето 2024 недостатокот на работници да го надоместат со: СРЕДНОШКОЛЦИ ПРАКТИКАНТИ.

Ќе праќаат буквално деца кои штотуку наполниле 18 години, да менуваат опрема кај постоечки корисници на MaxTV, со новата опрема за Магента ТВ. Бидејќи се практиканти, ќе бидат платени минимална плата каква што гарантираат законските регулативи.

Наградното прашање гласи:

Кои деца и со кој памет прифатиле на овие летни горештини да црнчат за 21.000 денари месечно ?

Буквално секој месец има нови огласи за вработување на техничари во А1, што говори дека и таму не цветаат рози, но да ми кажеше некој дека Македонски Телеком ќе се спушти до вакво дереџе, ќе им кажев дека не се со сите.
Ех моја Македонијо, кој ќе предвидеше дека ќе те распустат. За жал, кај нас преовладува криминал, мито и корупција, ама пак фала на господа што и онолку имаат направено работи низ државата. Јас дури патував порано за Прилеп, немаше нормална патна инфраструктура, сега пак е океј, само треба банкини да направат покрај од таму од кај што имаат запрено.
Македонски Телеком е најголемата фирма и мислам дека можеа да му направат подобри услови за работа на луѓето и да инвестираат во оптиката, кај мене имаат базна станица поставено, од таму само треба нагоре црева да повлечат и да почнат да шират оптика, ама ги нема. Маркетинг, билдање на цени и профит, ништо друго немам забележано и 5G што го воведоа ете.
Телекомиве се се маркетинг фирми веќе, се што е техника е оутсорснато и запоставено.

Magenta Moments? Маркетинг. Промоцииве? Маркетинг. Магента? Маркетинг. Освен имплементција на 5G од технички аспект сменето е нешто? Ништо. Проширување оптика? Минимално. Миграција адсл во вдсл во најдалечни запуштени места? Ништо. Подобрување суштински на телевизијата со битрејтот кој 20 години им е мизерен и од пред некоја година само станат помизерен? Ништо. Премотување на повеќе канали? Ништо.

Истата приказна е и кај А1, само маркетинг кампањи. Мрежата едвај опоравена сега после последниве години. Бекенд системите? Распад. Фиксен интернет, ширење оптика? Онака. Ама затоа фурање маркетинг за купување Нетфликс претплата преку нив.
А1 не се брзаат за ширење на оптика, само таму кај што можат да пуштаат одма пуштаат, Скопје, Битола, Прилеп, Штип, Тетово се едни од градовите кај што шират оптика, ама Скопје им е во приоритет. Ако има во другите градови кај што не оперираат А1 оптика од Телеком, тогаш се шлепаат на Телеком и тоа со помали брзини од на сајтот, оти нели тие на сајтот се за на нивна инфраструктура. Исто така, сега ако имаш Смарт ТВ ќе имаш xplore tv, ако сакаш ресивер ќе си плаќаш 99 ден месечно, ова на оптика сигурно.
На DVB T само телевизиите што ги подобрија сликите, инаку резолуцијата е таа 576i, само МРТ 3 и Собраниски канал се во HD преку МРТ предавателот. МРТ 3 може да го најдете на 602 фреквенција, а собраниски на 482 фреквенција. Нема промени нешто, слободните фрекфенции од регионалните фрекфенции не им се употребени на Пелистер.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
941
Поени од реакции
620
Дали уште се чека преку месец дена за новата магентатв?
Зошто не се јавиш на 122.
Јас четвртиот ден кога ја пуштија новата магента им се јавив, ми рекоа иди у салон за нов договор, и за еден ден веќе имав магента.,
Стариот договор ми беше обновен во јануари, така да нема врска кога е почнат договорот, тие само ги променуваат услугите. Договорот пак ми важи до јануари.

Sent from my phone using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.225
Поени од реакции
7.745
Зошто не се јавиш на 122.
Јас четвртиот ден кога ја пуштија новата магента им се јавив, ми рекоа иди у салон за нов договор, и за еден ден веќе имав магента.,
Стариот договор ми беше обновен во јануари, така да нема врска кога е почнат договорот, тие само ги променуваат услугите. Договорот пак ми важи до јануари.

Sent from my phone using Tapatalk
Значи практично ти менуваат услуга, пакети и цена а до кога ти важи договорот ти останува од стариот Magenta 1?

Исто јас колку што разбирам треба да видат дали има услови за MagentaTV.

Стариот договор ти бил обновен во јануари годинава или предходната година?
 
Последно уредено:

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.457
Поени од реакции
2.807
И сега кога веќе имаме 4K рисивери Телеком ќе воведе ли бар некој 4К (некомпресиран во 4 мегабита) канал бар за корисниците на оптика или за украс ќе ни бидат новиве рисивери? Спорт Клуб веќе 5-6 години емитува 4К канал, а наскоро се збори Арена дека ќе воведе исто така. Или сега и за ова ќе чекаме 10-15 години?
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.390
Поени од реакции
570
И сега кога веќе имаме 4K рисивери Телеком ќе воведе ли бар некој 4К (некомпресиран во 4 мегабита) канал бар за корисниците на оптика или за украс ќе ни бидат новиве рисивери? Спорт Клуб веќе 5-6 години емитува 4К канал, а наскоро се збори Арена дека ќе воведе исто така. Или сега и за ова ќе чекаме 10-15 години?
ќе си почекаме ,кај се брзаме
Они уште немаат асален HD сигнал пуштено , а не па 4к .

Мада ко ќе ми текне , на времето Телеком имаше посебен пакет со HD канали кои со доплата се активираа, така да и ова не е лоша идеја
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.390
Поени од реакции
570
И сега кога веќе имаме 4K рисивери Телеком ќе воведе ли бар некој 4К (некомпресиран во 4 мегабита) канал бар за корисниците на оптика или за украс ќе ни бидат новиве рисивери? Спорт Клуб веќе 5-6 години емитува 4К канал, а наскоро се збори Арена дека ќе воведе исто така. Или сега и за ова ќе чекаме 10-15 години?
ќе си почекаме ,кај се брзаме
Они уште немаат асален HD сигнал пуштено , а не па 4к .

Мада ко ќе ми текне , на времето Телеком имаше посебен пакет со HD канали кои со доплата се активираа, така да и ова не е лоша идеја
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.390
Поени од реакции
570
И сега кога веќе имаме 4K рисивери Телеком ќе воведе ли бар некој 4К (некомпресиран во 4 мегабита) канал бар за корисниците на оптика или за украс ќе ни бидат новиве рисивери? Спорт Клуб веќе 5-6 години емитува 4К канал, а наскоро се збори Арена дека ќе воведе исто така. Или сега и за ова ќе чекаме 10-15 години?
ќе си почекаме ,кај се брзаме
Они уште немаат асален HD сигнал пуштено , а не па 4к .

Мада ко ќе ми текне , на времето Телеком имаше посебен пакет со HD канали кои со доплата се активираа, така да и ова не е лоша идеја
 

Kajgana Shop

На врв Bottom