MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
27 декември 2008
Мислења
1.531
Поени од реакции
693
Eве нешто што прочитав денес вести од хрватскиот Телеком
http://www.bug.hr/vijesti/maxtv-svim-sv ... 60446.aspx

Они на сите корисници ќе им ги менуваат приемниците. Кај нас тоа само за нови корисници даваат нови ресивери. Мене ужасно ме нервираат овие првиве што ги имаше Македонски Телеком. Главниот црн приемник е безвезе голем, тежок и гломазен. Јас го имам тој првиот, ми се има еднаш расипано и овие скржавиве ми дадоа пак ист. Ок ај што ми дадоа исти туку и тоа што имав снимено и зачувано засекогаш да ми стои не ми го дадоа.
Би сакал да те прашам , и да ти дадат нов ресивер истиот софтвер истото мени го добиваш како со стариот ресивер единствено добиваш некој сантим два во простор што и не е многу.која корист ке ја имаш од новиот ресивер Тоа што во Хрватска ги менуваат ресиверите е само малку да добијат на реклама маркетиншки трик кон корисниците ,имам прилика да разговарам со голем број кои ги користеле услугите на ХР телеком почесто патувам во Хрватска и се многу разочарани со квалитетот на услугите кои ги нудат Хрватскиот телеком.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.863
Поени од реакции
7.552
Би сакал да те прашам , и да ти дадат нов ресивер истиот софтвер истото мени го добиваш како со стариот ресивер единствено добиваш некој сантим два во простор што и не е многу.која корист ке ја имаш од новиот ресивер Тоа што во Хрватска ги менуваат ресиверите е само малку да добијат на реклама маркетиншки трик кон корисниците ,имам прилика да разговарам со голем број кои ги користеле услугите на ХР телеком почесто патувам во Хрватска и се многу разочарани со квалитетот на услугите кои ги нудат Хрватскиот телеком.
Точно се ова околу ресиверот но и ќе добиам и подобар изглед на ресивер и далинско. Кај брат ми го имам видено дека имаат целосно подруго далинско и е доста тенко вакво беше
https://www.telekom.mk/detali-za-televizor.nspx?product=1826&productName=Далечински управувач за Arris VIP2262/VIP1002
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
Дечко, во ред е некој да се побуни, ја разбирам нервозата. Ама да летаат кецови и навреди насекаде само затоа што снемало/имало проблем со интернет неколку часа е навистина неблагодарно за се што правеле Телеком досега. Вип/близу пред неколку години имаа периоди каде што ова се случуваше многу, МНОГУ почесто а реакцијата е иста.
Многу лесно можеш да им објасниш на луѓето. „За да платите, потребно е да имаме функционална интернет конекција. Моментално, нашата интернет конекција од интернет сервис провајдерот Телеком е нефункционална поради нивни технички проблеми. Газдата на хотелов е премногу кул да има резервна интернет конекција, и сега не може да платите.“
Можам да го сфатам тоа дека многу бизниси зависат од интернетот.
А секој сериозен си знае дека треба да има резервна конекција ако му зависи лебот од тоа.
На крај краева, никој не ти нуди 100% сигурна интернет конекција.
Факт е дека услугата на телеком е влошена и нормален е револтот од корисниците. Фирма од типот на телеком несмее да си дозволи вакви падови и не е моја работа јас да имам резерва конекција туку нивна. Дали нешто вложија во мрежата? Знаеш ли дека постојат места во Македонија каде не е можно да поставиш Макс тв затоа што нема техничка можност т.е дотраена им е инсталацијата ? Сеа ќе речеш кој знае каде е тоа , а местото е само на 20 км од Прилеп .... Да не продолжувам ќе речеш се жалам непотребно и треба да си зеам нет и тв од сите оператори за резерва.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.407
Поени од реакции
2.747
Факт е дека услугата на телеком е влошена и нормален е револтот од корисниците. Фирма од типот на телеком несмее да си дозволи вакви падови и не е моја работа јас да имам резерва конекција туку нивна. Дали нешто вложија во мрежата? Знаеш ли дека постојат места во Македонија каде не е можно да поставиш Макс тв затоа што нема техничка можност т.е дотраена им е инсталацијата ? Сеа ќе речеш кој знае каде е тоа , а местото е само на 20 км од Прилеп .... Да не продолжувам ќе речеш се жалам непотребно и треба да си зеам нет и тв од сите оператори за резерва.
Уште во градовите немаат некаде оптика, а не пошироко... А за таа цена...
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
А на места кај што имаат во некои затуцани, утепани предели за 20 години нема да им се исплати оптиката до таму. Јас не би ставала нигде мрежа кај што не ми се исплати и одам во минус. Нека се живи продажби и маркетинг што само гледаат да си остварат нивни таргети, а блага веза немаат како оди кабел до таму.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.863
Поени од реакции
7.552
Што се случува бре со Телеком ? Нити сум активирал додатни пакет канали нити ништо а гледам ми ги уклучиле некој од Pink каналите и Sport klub HD каналите ми се уклучени.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.047
Поени од реакции
57.270
Што се случува бре со Телеком ? Нити сум активирал додатни пакет канали нити ништо а гледам ми ги уклучиле некој од Pink каналите и Sport klub HD каналите ми се уклучени.
Почитувани корисници,
Ве информираме дека сите кои имавте прекин на услугите во текот на вчерашниот ден како последица на невремето, во месец јуни ќе добиете бесплатни услуги и содржини како надомест. MaxTV корисниците ќе можат да ги гледаат бесплатно каналите вклучени во Sport HD и Pink & Grand пакетите, како и каналите M1 и M1Gold. Корисниците на Smart постпејд и Мagenta 1 пакетите ќе добијат двојно повеќе мобилен интернет во месец јуни, a oстанатите постпејд корисници во јуни ќе добијат 1 GB интернет бесплатно. Двојно повеќе мобилен интернет во јуни, ќе добијат и бизнис корисниците на Magenta 1 Business и Business Mobile, додека останатите бизнис постпејд корисници, ќе добијат 2 GB бесплатен мобилен интернет во јуни.
Уште еднаш се извинуваме за вчерашниот прекин на услугите.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Sekoja pofalba do Telekom golemo bravo za vklucenite kanali
Telekom najdobar net najdobra tv sega za sega za ponaka vremeto ke pokaze
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.863
Поени од реакции
7.552
Требале сите целосно пакет канали да ги уклучат гратис во јуни а не само овие новиве.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.707
Ова се пакетите за ``извинување....и во Јули вероватно ќе ги скинат.

А за оптиката...мојата куќа е на само 70 м воздушно од телекомот(Кичево)...но за оптика ми бараат барем од 10 куќи да побараат за да им се исплати:facepalm:
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Ова се пакетите за ``извинување....и во Јули вероватно ќе ги скинат.

А за оптиката...мојата куќа е на само 70 м воздушно од телекомот(Кичево)...но за оптика ми бараат барем од 10 куќи да побараат за да им се исплати:facepalm:
Да ова се најголемите пречки за поголема распространетост на оптиката, како што дискутиравме во други теми. Затоа Телеком поставуваат оптика од 2009 година. Треба да одиш низ маало или низ зграда да ги убедуваш старците колку ќе им биде подобар животот со оптика. Затоа оди толку споро, и ќе поставуваат оптика наредните 10 години, кога веќе на запад ќе има нешто многу побрзо. Се знае поставуваш секаде во секој град и секое село со +1000 жители и готово. Па кој сака нека се приклучи.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.863
Поени од реакции
7.552
Има ли кај вас слика на каналот Лов и Риболов ? Кај мене го има тој канал но слика и звук нема.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
I kaj mene nema lov i ribolov ni slika ni zvuk crn ekran neznam sto moze da e mozebi e isklucen ( ukinat )
 

Kajgana Shop

На врв Bottom