MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
12 јуни 2016
Мислења
402
Поени од реакции
82
Зошто не го стават Arena Sport 5 каналот?
Од понеделник татко ми се приклучи на интернет и телевизија пакетот што го рекламираат. 10% попуст. И вклучени Arena Sport канали. И зема телевизор samsung тој што го рекламираат. По 199 денари месечно. И сега плаќа по 1600 денари.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
915
Поени од реакции
594
telekom vece go gubi vodstvito...drugive idat napred. a oni nazad. sto im trebase vracanjeto nazad da go ukinat???? se mislam posle tolku godini da gi napustam.... btw zdrava hrana kanalot, go gleda li nekoj??????
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
@MARCELLO а можеш да ја прашаш дали ТВ Теката планираат да ја појачаат? На ВИП има програма за дури 50 канали а кај овие само на македонските.Исто незнам што бидна требаше да го сменат софтверот со ова https://www.zenterio.com/news/zenterio-os-to-be-rolled-out-in-deutsche-telekoms-european-footprint/

Јас во Унгарија сум го видел овој софтвер таму како функционира бидејќи е буквално истиот ресивер за телевизија ама очигледно во Македонија ништо не бидна од тој апгрејт....
За софтверот сум ги прашал и ми рекоа дека се планира промена ама не ми кажаа кога точно. За тв тека никогаш не сум ги прашал ама ќе ги прашам.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.625
Поени од реакции
81.452
Зошто не го стават Arena Sport 5 каналот?
Тој се емитува само во Србија... Црна Гора, Босна и Македонија немаат право да го даваат тој канал.
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
611
Поени од реакции
493
Eпа кога немаме голем избор на македонско ќе се гледаат и балкански тв канали.
Не се проблем овие канали колку што е проблем на дотичните (United Group) кои не го почитуваат македонскиот гледач, а на него заработуваат милиони:
1. На Спорт Клуб нема македонски коментар ама затоа има македонски реклами.
2. На Ултра и Мини Ултра нема македонска синхронизација
3. На Лов и Риболов и Синеманија нема македонски превод
4. Н1 е информативен канал кој НЕ Е наменет за Македонија.
5. Горенаведената компанија постапува уценувачки кон кабелски оператори.
И најстрашната точка:
6. АВМУ цело време молчи!
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Не се проблем овие канали колку што е проблем на дотичните (United Group) кои не го почитуваат македонскиот гледач, а на него заработуваат милиони:
1. На Спорт Клуб нема македонски коментар ама затоа има македонски реклами.
2. На Ултра и Мини Ултра нема македонска синхронизација
3. На Лов и Риболов и Синеманија нема македонски превод
4. Н1 е информативен канал кој НЕ Е наменет за Македонија.
5. Горенаведената компанија постапува уценувачки кон кабелски оператори.
И најстрашната точка:
6. АВМУ цело време молчи!
Се сложувам за Н1. Тој канал никако не е релевантен за нас незнам зашто уопште го ставаат...страшно
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Не се проблем овие канали колку што е проблем на дотичните (United Group) кои не го почитуваат македонскиот гледач, а на него заработуваат милиони:
1. На Спорт Клуб нема македонски коментар ама затоа има македонски реклами.
2. На Ултра и Мини Ултра нема македонска синхронизација
3. На Лов и Риболов и Синеманија нема македонски превод
4. Н1 е информативен канал кој НЕ Е наменет за Македонија.
5. Горенаведената компанија постапува уценувачки кон кабелски оператори.
И најстрашната точка:
6. АВМУ цело време молчи!
Е спорт каде ќе се гледа? На Канал 5? Кој ни е крив што во државава само политика се следи и само такви канали имаме? Ако е така по таа логика и Еуроспорт би требало да се исклучи така? Покрај тоа, Cinemania не нуди опции за превод, само залепен им е српски. АВМУ не може ништо да направи тука, може само да ги исклучи каналите, но тоа само револт ќе предизвика кај корисниците и кај кабелските оператори. Зошто? Затоа што на кабелските оператори ќе им биде проблем, бидејќи ако се донесе таква одлука, многу корисници ќе се откажат од телевизијата на операторите, бидејќи како што ќе им завршуваат договорите на корисниците така тие ќе преминуваат на Dreambox кај што никој ништо нема да ти забрани да гледаш. После нека забрануваат што сакаат.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
Како и што пиша JB00F ако гледаме така тогаш ќе треба доста канали да се исклучат. Ќе настане револт и многу ќе изгубат операторите.

Точно тука АААВМУ не може ништо да направи околу тоа, само ќе даде опомена и за брзо време нема да се реши ништо само ќе се крати на многу канали. За Sport klub да има македонски коментатори и за Ултра и Мини Ултра да имаат синхронизација на македонски треба највеќе самата телевизија да потегне нешто околу тоа.

Туку ги прашав Телеком за премотувањето наназад зошто го исклучија на македонските канали и во 19 и 53 часот вечерва ми одговорија дека тоа било тест фаза која во моментов е исклучена и за брзо време ќе биде пуштена во редовна услуга. Во последно време што и да ги прашам на фејсбук порака одговраат редовно. Колку што прочитав на фејсбук имат некој си виртуелен асистент кој е достапен во секое време да одговара на пораки.
 
Последно уредено:
Член од
7 јануари 2015
Мислења
915
Поени од реакции
594
Како и што пиша JB00F ако гледаме така тогаш ќе треба доста канали да се исклучат. Ќе настане револт и многу ќе изгубат операторите.

Точно тука АААВМУ не може ништо да направи околу тоа, само ќе даде опомена и за брзо време нема да се реши ништо само ќе се крати на многу канали. За Sport klub да има македонски коментатори и за Ултра и Мини Ултра да имаат синхронизација на македонски треба највеќе самата телевизија да потегне нешто околу тоа.

Туку ги прашав Телеком за премотувањето наназад зошто го исклучија на македонските канали и во 19 и 53 часот вечерва ми одговорија дека тоа било тест фаза која во моментов е исклучена и за брзо време ќе биде пуштена во редовна услуга. Во последно време што и да ги прашам на фејсбук порака одговраат редовно. Колку што прочитав на фејсбук имат некој си виртуелен асистент кој е достапен во секое време да одговара на пораки.
:) abe zlaten, i na telefon uste prviot den mi kazaa deka bilo testiranje. samo kako proadja vremeto se mislim deka ce opnat doplata za uslugata....treba letovo na odmor da odat.....ebes im test faza....rabotese odlicno....siguren sum deka sega ce recat plati pa gledaj (t.e. vracaj)
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Како и што пиша JB00F ако гледаме така тогаш ќе треба доста канали да се исклучат. Ќе настане револт и многу ќе изгубат операторите.

Точно тука АААВМУ не може ништо да направи околу тоа, само ќе даде опомена и за брзо време нема да се реши ништо само ќе се крати на многу канали. За Sport klub да има македонски коментатори и за Ултра и Мини Ултра да имаат синхронизација на македонски треба највеќе самата телевизија да потегне нешто околу тоа.

Туку ги прашав Телеком за премотувањето наназад зошто го исклучија на македонските канали и во 19 и 53 часот вечерва ми одговорија дека тоа било тест фаза која во моментов е исклучена и за брзо време ќе биде пуштена во редовна услуга. Во последно време што и да ги прашам на фејсбук порака одговраат редовно. Колку што прочитав на фејсбук имат некој си виртуелен асистент кој е достапен во секое време да одговара на пораки.
Секако дека и јас би сакал да има и синхронизација особено на СК каналите, но со сила ништо не правиме. Треба македонските оператори малце да извршат притисок врз СК да воведат македонски синхронизација бидејќи ете веќе има српска, хрватска и словенечка. Но очигледно е дека нема заинтересираност. Би било интересно доколку некој ги праша Телеком (или пак СК) дали е во план вакво нешто или не, бидејќи никој ништо не зборува за ова.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Секако дека и јас би сакал да има и синхронизација особено на СК каналите, но со сила ништо не правиме. Треба македонските оператори малце да извршат притисок врз СК да воведат македонски синхронизација бидејќи ете веќе има српска, хрватска и словенечка. Но очигледно е дека нема заинтересираност. Би било интересно доколку некој ги праша Телеком (или пак СК) дали е во план вакво нешто или не, бидејќи никој ништо не зборува за ова.
Sepak zvuci podobro na srpski, nekako imaat nekoj milozvucen jazik, merak mi e da gi slusam Visko, Baki, Plavsic, Novakovic (mnogu specificen glas ima covekov) i kompanija, sekako sega ima nekoi Hrvatski komentatori koi ne mi se svigaat, znam porano si gi gledav obavezno studijata na SK pred nekoja golema utakmica/turnir i za vikend. Ednostavno makedonskite kometatori a i opsto mak jazik ja nemaat taa harizma, isto taka i Hrvatskite kom na SK, no sepak se sekavam porano koga davaa HRT2 kaj nas imase i toa kako dobri komentatori.
 
Член од
15 септември 2015
Мислења
104
Поени од реакции
113
decki da ve prasam mozda nekoj znae... sea ovie denovi nekolku kanali sto gi isklucija imame li shanci da raskineme dogovor bidejki plakame ja site kanali a eve 4-5 kanali na primer ne rabotat.
imam uste 6 meseci a edvaj cekam da mi zavrsi dogovorot :S ...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.908
Поени од реакции
10.539
decki da ve prasam mozda nekoj znae... sea ovie denovi nekolku kanali sto gi isklucija imame li shanci da raskineme dogovor bidejki plakame ja site kanali a eve 4-5 kanali na primer ne rabotat.
imam uste 6 meseci a edvaj cekam da mi zavrsi dogovorot :S ...
не зашо ако добро памтам у договорот има подточка кај шо пишува дека операторот има право да изврши промени, нешо у овој контекс идеше


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
не зашо ако добро памтам у договорот има подточка кај шо пишува дека операторот има право да изврши промени, нешо у овој контекс идеше


Sent from my iPhone using Tapatalk
Во договорот јас што го потпишав пример во гарантирани канали ги има само МТВ и уште некој...Тоа значи дека може да ти ги смени сите канали освен тие неколку небитни да речам :)
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Во договорот јас што го потпишав пример во гарантирани канали ги има само МТВ и уште некој...Тоа значи дека може да ти ги смени сите канали освен тие неколку небитни да речам :)
се согласувам, значи освен небитните обврска е и да реемитува Собраниски канал
 

Kajgana Shop

На врв Bottom