Marvel TV Shows [Hawkeye] - Spoiler Free

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.348
Поени од реакции
24.998
Ја имав веќе спуштено ама чим ја отвори @ob1 темава, и поготово кога видов дека @wot коментирал, си реков ќе прокрастинирам со работа денес и ќе ја изгледам. Изгледа немам веќе кондиција за маратонско гледање, иако беа кратки епизодите, ме здоболе главата па морав да правам пауза. Измеѓу епизода 5 и 6 свртив еден круг покрај езеро, пуштив тикет, се исповидов со фиљан љуѓе и назад дома. И некаде до тука ми беше океј денот. За жал, вториов дел од гледањето ми беше досаден и апсолвиран, за разлика од првиот (да речеме до кај епизода 4) кој ми беше свеж, иновативен и креативен.

Нешто од добрите страни на серијава - кратка е и не го чини многу време гледачот, и во најлош случај да не му се допадне некому, не потрошил којзнае колку часа на Вандавижн.
- Има интересен концепт и комбинацијата на стилови, техники или како и да ги наречам е свежа и допадлива, особено во првите три епизоди кога станува збор за класичен ситком.
- Елизабет Олсен. @wot прецизно елаборира на темата и нема што да додадам, се е кажано.
- глумата на девојката што ја играше Агнес.
- глумата на Пол Бетани, иако не можам да му го смислам акцентот
- мистеријата околу првите епизоди

Нешто од не-толку-добрите страни, што според мене ми беа чекор назад на толку добар старт. Се знае дека Марвел има огромна и пред се лојална фан база, и најголем проблем е дека се се преувеличува, па така и референците, истер егс и слични занимации за суперфановите.
- Серијата има ужасни 8 и 9 епизода кои се ослонуваат на ефекти и прераскажување преку дијалог. Една од најслабите точки на буквално сите филмовии и серии од Марвел што сум ги гледал е дијалогот. Тука имаше многу кринџ реченици. Умрев од смеење кога на сред борба, Ванда им вели на децата да си одат в соба. Не било каде, туку в соба. Зошто побогу?
Дијалогот е особено лош кога ти вреѓа интелигенција и ти раскажува се буквално до детаљ. За тоа беше задолжена Агнес, која во една епизода што личеше на A Christmas Carol не однесе на сите места од минатото на Ванда за да си ја постигне целта... А целта беше? Искрено она што најмногу ме збунува е Агнес како антагонист. Разбирам дека сака да ја открие тајната на Ванда и целата оваа креација наречена Вествју. Но прашањето е зошто? Се надевам некој ќе ми одговори и разјасни, ама јас не гледам никаков контекст освен потребата Агнес да биде негативец for the sake of being негативец.
Зошто Агнес би ѝ кажала на Ванда дека е Скарлет Вич, наместо Ванда (а и ние покрај неа) да го откриеме тоа без да ни биде кажано? Јасно ми е дека овие моменти се за широката публика која сака да ѝ биде разџвакано, ама не мора до олку. Се што се градеше во првите епизоди ми пропадна во последните две.
- Џими Чу, тој непотребен азиец-американец ми беше ужасно непотребна дистракција. Неговиот лик немаше никаков arc и само ни потроши време. Сите сцени надвор од Вествју беа веќе видени, и ова ми е најголемата замерка за креаторите - или држи се до свежите елементи, или направи уште еден Марвел филм. Разбирам дека се ова е од еден ист универзум, ама ако е така, зошто тогаш се занимававме со предолгата експозиција, ако на крајот дали со неа дали без неа, приказната ќе тераше по истиот пат што го дефинираа филмовите? Војска, астрофизичарка која е воедно и хакерка, агентка која секако дека е суспендирана од шефот за потоа сама да се избори за правдина, итн итн, се ова ми ја направи серијата делумно комплетна. Не е дека не уживав во неа и ми е мака што ја гледав, напротив, ама не е од оние серии кои ќе ги памтам по нешто wow.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.793
Поени од реакции
24.056
За тоа беше задолжена Агнес, која во една епизода што личеше на A Christmas Carol не однесе на сите места од минатото на Ванда за да си ја постигне целта... А целта беше? Искрено она што најмногу ме збунува е Агнес како антагонист. Разбирам дека сака да ја открие тајната на Ванда и целата оваа креација наречена Вествју. Но прашањето е зошто? Се надевам некој ќе ми одговори и разјасни, ама јас не гледам никаков контекст освен потребата Агнес да биде негативец for the sake of being негативец.
Има поента, не е ништо посебна, но сепак ја има.
Како што можевме да видиме и во серијата, моќта нејзина е да ја апсорбира магијата на другите во универзумот.
Со bubble-от кој го прави Ванда, Агнес осеќа големо ниво на магија која ја привлекува да отиде таму.
Од кога ќе отиде, сфаќа по нивото на магијата дека станува збор уствари за Scarlet Witch и добива желба да и ја апсорбира нејзината магија.

Можеби вака изгледа како мееех ствар, ама ако ги следат барем малце стриповите она има доста битна улога понатаму, мислам дека ќе ги следат, бидејќи сепак Ванда не ја уништи, туку само ја "зароби" и и кажа нешто во стил, ако ми треба твоја помош ќе знам кај да те најдам.
Епа, во стриповите, она и станува ментор на Ванда.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Dodeka vi e svezo, a sakate uste...

Legion.

Mal spojler, x-men show e so big game negativec, no e dosta slicna, mental health superherojka so mesanje zanrovi (crno belo, musical, horror) i e ultra trippy + naludnicavosta na aubrey plaza

Thank me later
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.348
Поени од реакции
24.998
Има поента, не е ништо посебна, но сепак ја има.
Како што можевме да видиме и во серијата, моќта нејзина е да ја апсорбира магијата на другите во универзумот.
Со bubble-от кој го прави Ванда, Агнес осеќа големо ниво на магија која ја привлекува да отиде таму.
Од кога ќе отиде, сфаќа по нивото на магијата дека станува збор уствари за Scarlet Witch и добива желба да и ја апсорбира нејзината магија.

Можеби вака изгледа како мееех ствар, ама ако ги следат барем малце стриповите она има доста битна улога понатаму, мислам дека ќе ги следат, бидејќи сепак Ванда не ја уништи, туку само ја "зароби" и и кажа нешто во стил, ако ми треба твоја помош ќе знам кај да те најдам.
Епа, во стриповите, она и станува ментор на Ванда.
Ова не го знаев, фала ти што ми појасни, не сум ги читал стриповите и не ми е доволно познато ова. Сепак, ако целта им е да ја гледа серијата и публика што не е толку запознаена со изворниот материјал, можеле да интервенираат во дијалогот наместо да ни кажуваат очигледни работи :D

Инаку има одлични фанко попс од серијава за тој што собира, барем таму отишле фул креатива и од што ѕирнав низ нет, ми се допаѓаат, особено безбојните.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Горе десно Ванда Halloween ја имаше и кај нас да се продава.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Да ми простите на расизмот, ама Фотон беше ептен кринџ
 

THE-Boss

The Winter is coming
Член од
5 јануари 2014
Мислења
699
Поени од реакции
975
Најјак лик беше Мемфисто или како и да се викаше тој од сите фан теории кој за жал не се појави :pos:
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.533
Поени од реакции
52.307
Солиден старт на Фалкон и Винтер Солџер. Скроз различно ќе биде од ВандаВижн, ама така и беше најавен, како Марвел филм поделен на епизоди.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.793
Поени од реакции
24.056
Со оглед дека WandaVision помина и беше прифатена одлично од публиката, време е да се префрлиме за втората серија годинава од страна на Марвел.

Falcon and the Winter Soldier
MV5BODNiODVmYjItM2MyMC00ZWQyLTgyMGYtNzJjMmVmZTY2OTJjXkEyXkFqcGdeQXVyNzk3NDUzNTc@._V1_UY1200_CR...jpg


Првично очекувам да биде доста поразлична од WandaVision, да има многу повеќе удрено на акција, CGI моменти и да видиме некое камео од можеби.. Captain America? иако е многу неверојатно тоа.

Во зависност од хајпот околу серијава, можно е како WandaVision да ја почекам да излезе цела сезона па да ја избинџам во 1-2 дена.

@Zlatikevichius или @џимеј ако може да го смените насловот.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.089
Поени од реакции
9.000
Wandavision почна слабо но полека се разви во солидна серија. Ја изгледав во два дена пошто не беа предолги епизодите што ја прави ептен binge-friendly.

The Falcon and the Winter Soldier ја почнав и ги изгледав првите две. Секако до сега делува дека ќе биде типична Marvel забава. Не сум во тек со extended universe па не ги знам сите ликови или дејствија кои се појавуваат од стриповите, ама со по некое youtube видео после изгледана епизода секако дека ми е полесно да ја следам. Ми се допаѓа!
 

THE-Boss

The Winter is coming
Член од
5 јануари 2014
Мислења
699
Поени од реакции
975
Простете но се премислувам после клипов. :busi:

Очекував и јас да се премислувам кога го видов насловот, ама како што кажа, си кажува од сопствено искуство, била во Србија и очигледно не и се допаднало таму, а и не дека нешто погрешно кажа, тоа за во кино посебно :D
 
Член од
13 март 2009
Мислења
1.964
Поени од реакции
1.866
Кај би можел да ја гледам Фалкон и Винтер Солџр освен на Дизни+ ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom