Marvel TV Shows [Hawkeye] - Spoiler Free

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.794
Поени од реакции
24.057
*НАПОМЕНА: Како што пишува и во насловот, темава како за WandaVision така и за секоја нова серија што ќе се дискутира во темава ќе биде SPOILER FREE, што значи да не се посетува додека не се изгледа најновата епизода која е излезена.

За прв пат, пред неколку месеци ни најавија дека MCU во Phase 4 ќе биде збогатен и со ТВ серии.
Најавија се и сешто, за некои сме повеќе возбудени, за некои сме помалце, но сепак мислам дека ќе успеат сите убаво да ги вклопат во универзумот.
Првата таква серија која ни ја покажаа и која направи апсолутен БУМ (до сега немам налетано на ниту една негативна критика) е:

WandaVision

MV5BYjJiZmE5ZDgtYWUxZi00MWI1LTg2MmEtZmUwZGE2YzRkNTE5XkEyXkFqcGdeQXVyMTkxNjUyNQ@@._V1_.jpg



Од каде да се почне?
Реално, првите три епизоди се доста мачни за гледање, али неопходни за да се направи сетапот за тоа отпосле што ќе следува.
Малце разочаран што не успеаа да вметнат некој друг позначаен лик од Универзумов или некој од X-Men универзумот.
Дури и камеото на Пиетро, на крај успеаа да го направат дека не е брат и туку обичен жител на градчето.

Од друга страна КОНЕЧНО ја добивме Scarlet Witch, со ова мислам дека и официјално станува најјакиот Авенџер, поготово после изјавата во последната епизода на Агата кога кажува дека легендата вели дека Scarlet Witch е појака дури и од Supreme Sorcerer (Dr. Strange).
Иако е доста посакуван карактер од страна на фановите и публиката, многу би сакал да имаат храброст и да ја направат апла негативец да биде.
Единствено нешто што не ми беше јасно, бидејќи не ми текнуваше, што беше причата помеѓу Monica Rambeau и Carol Danvers од Captain Marvel.

Како и да е, со WandaVision направија одлична потпора за филмовите Doctor Strange in the Multiverse of Madness и за Captain Marvel 2.

Следно нешто што излага за неколку дена е Falcon and the Winter Soldier, без разлика на тоа, слободно може да се коментира и за WandaVision, за финалето, за сите easter eggs и прашања кои ги отвори серијата, како и што е следно за Wanda и Vision?
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.533
Поени од реакции
52.307
Феноменално беше ова. Мене баш и првите епизоди ми беа ептен интересни и ме навлекоа да продолжам да гледам. Предобро одеа низ декадите, прикажувајќи го стилот на ситкомите од истите и сето тоа не беше онака направено и супер се вклопи на крај кога објаснија што точно се случува.
Многу интересно беше да се следи неделно затоа што интернетот беше преполн со теории. На крај некои останаа незадоволни затоа што не се случи се што сакаа, ама не е кривица на серијата што не им се исполниле стотиците теории кои ги смислувале секоја недела. Ова си е приказна за Ванда и како она се справува со се што и се случи во филмовите, но и покрај тоа успеа да ни прикаже делови од пошироката слика и што може да очекуваме понатаму.

Иначе вреди да се изгледа и документарецот што го пуштија завчера. Мислам дека ќе има за секоја серија.

Кога ги најавија сите овие серии, не планирав да ги гледам и покрај тоа што сум фан на филмовите затоа што очекував да се нешто просечно со кое ќе го пополнуваат времето меѓу филмовите само за да прават уште повеќе пари. Ама згрешив.
А и општо за Марвел мислам дека ова беше раскрсница после феноменалниот крај со Ендгејм каде многу лесно можеа да влезат во период на презаситеност на публиката и паѓање на рејтингот доколку пробаа да вадат се на стара слава, без посебен труд. Но, ова имаше обратен ефект и хајпот е повторно на ептен високо ниво. Едвај чекам да гледам се што ќе излезе годинава.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
WandaVision будџет 250милиони
Falcon and Winter 150 милки

Дизни не се заебава
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Ja gi staviv na hold superherojskive, ama zboram za wonder woman, x man mutants horrorot itn... Pasledno od Avengers mi e 2riot del od Avengers, dali treba nesto drugo od seriive da izgledam pred da pocnam wanda vision bidejki gledam rastura so kritikite?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Најдобро е што не се оптеретуваат со траење фиксно на епизодите, слично беше и со Мандалориан, ако треба епизодата ќе трае 20, а ако треба 40. Тоа прави епизодите да се интересни и убаво вклопени, немаш чуство како да трае прекратко или предолго да те замара со драми и глупости да пополни време. Единствено што одјавната шпица траеше 10 минути, се друго беше совршено, 250милки well spent.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.533
Поени од реакции
52.307
Ja gi staviv na hold superherojskive, ama zboram za wonder woman, x man mutants horrorot itn... Pasledno od Avengers mi e 2riot del od Avengers, dali treba nesto drugo od seriive da izgledam pred da pocnam wanda vision bidejki gledam rastura so kritikite?
Немаш гледано Инфинити и Емдгејм?
 

THE-Boss

The Winter is coming
Член од
5 јануари 2014
Мислења
699
Поени од реакции
975
Ja gi staviv na hold superherojskive, ama zboram za wonder woman, x man mutants horrorot itn... Pasledno od Avengers mi e 2riot del od Avengers, dali treba nesto drugo od seriive da izgledam pred da pocnam wanda vision bidejki gledam rastura so kritikite?
Дефинитивно треба да ги изгледаш Авенџерс 3 и 4 пред оваа, за да можеш да ја следиш оваа, а и дека тие се најдобри два филма од цел серијал.
 
D

dobramuzika

Гостин
ноу хејт, дали се што е од марвел и диси е преценето или јас неам вкус?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Gi gledav, na poslednite 2 mislev, vikam nesto u serii dali imam ispusteno pred da se vpustam a da e bitno :D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
вот, спреми се добро прво, повтори па гледај, да не промашиш некој истер ег.
Ma neka pusat kur Marvel.

Just when I thought I was out... They pull me back in.

Ja bingenav snosti, na momenti deluva kako nekoja malku pokvalitetna tinejdz supernatural drama, nesto nalik under the dome ili Riverdale... Ne znam sto serija e Riverdale, no zvuci kako nesto sto mozam da go iskoristam za opis.

Ama mamata zabavna. Me opusti, uzivav, me vsmukna povtorno vo univerzumot i posakav da ima uste i uste. Lowkey sakam Wanda da me kidnapira i da si igrame house so nea, mi gali nekoi tocki za koi ne znaev deka postojat i se draznat za nea.

Prikaznata okej. Jas sum poveke od zadovolen, fala vi za hype-ot, nikad nemase da ja pustam. Barem ne u skoro, se dodeka ne trebase da izleze nekoj nov Avenger.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom