Manga (Генерална Дискусија)

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.657
Поени од реакции
7.236
ok
berserk
claymore
bleach
naruto
one piece
shingeki no kyojin
black lagoon
drifters
btoom
arachind
fairy taill
dragonball
highschool of the dead
beelzebub
the world only god knows
kimi ni todoke
bloody cross
school shock
trinity blood
shigurui
devil may cry
hell blade
jack frost
guin saga
некои сум ги завршил некои уште не а некои уште не сум ги почнал но се препорака од некого
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1
E

Epsilon

Гостин
Само што ја дочитав мангата пред неполн ден, и почувствував "внатре" како нешто ме тера да ја препорачам (читам и @ob1 бара предлог за манга) негде, без разлика дали на форум, фејсбук или во реалност. :D

Мангата се вика Gantz, се состои од 3 главни аркови, односно фрази. Секоја често на авторот Hiroya Oku, особено со последниот арк/фраза која достигнала продажба од околу 19.5 милиони копии!

Жанрот е seinen, horror, sci-fi action, но и ecchi.
-Самиот автор има изјавено: "I would say my favorite things right now are girls in manga with girlish faces and huge tits that just jump out at you!"
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.840
Поени од реакции
24.270
Само што ја дочитав мангата пред неполн ден, и почувствував "внатре" како нешто ме тера да ја препорачам (читам и @ob1 бара предлог за манга) негде, без разлика дали на форум, фејсбук или во реалност. :D

Мангата се вика Gantz, се состои од 3 главни аркови, односно фрази. Секоја често на авторот Hiroya Oku, особено со последниот арк/фраза која достигнала продажба од околу 19.5 милиони копии!

Жанрот е seinen, horror, sci-fi action, но и ecchi.
-Самиот автор има изјавено: "I would say my favorite things right now are girls in manga with girlish faces and huge tits that just jump out at you!"
Ја имам читано, ама ја преќинав. Ја завршија скроз, готово?
Добра беше, многу ми се свиѓаше како почна, али ја упропастија кога ги донесоа тие џиновите што јадеа луѓе. До тамо негде стигнав и ја прекинав. Иначе ја на тебе би ти ја препорачал Psyren. Слична е на Gantz, кратка е зашто ја прекинаа бидејќи беше критикувана зашто била копија на Gantz.
 
E

Epsilon

Гостин
Ја имам читано, ама ја преќинав. Ја завршија скроз, готово?
Добра беше, многу ми се свиѓаше како почна, али ја упропастија кога ги донесоа тие џиновите што јадеа луѓе. До тамо негде стигнав и ја прекинав. Иначе ја на тебе би ти ја препорачал Psyren. Слична е на Gantz, кратка е зашто ја прекинаа бидејќи беше критикувана зашто била копија на Gantz.
Да, завршена е. Претпоставувам дека и крајот нема да ти се допадне, но кога ќе ја дочиташ пиши мислење. :D
 
E

Epsilon

Гостин
Сето ова време мислев дека Claymore спаѓа во seinen жанровите поради бруталните сцени, но да ти била shounen. :eek:

Доколку е заинтересиран/а некој/а за добро склопена приказна, балансирани борби, разновидни карактери низ цел серијал, интересни заплети и не толку лош крај, слободно дајте и шанса на оваа манга.

Genre: dark fantasy, action, па би рекол и horror.



Кога веќе е сместена во shounen, би рекол дека сите други автори на shounen приказни треба да ги инспирира токму оваа манга.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.657
Поени од реакции
7.236
Сето ова време мислев дека Claymore спаѓа во seinen жанровите поради бруталните сцени, но да ти била shounen. :eek:

Доколку е заинтересиран/а некој/а за добро склопена приказна, балансирани борби, разновидни карактери низ цел серијал, интересни заплети и не толку лош крај, слободно дајте и шанса на оваа манга.

Genre: dark fantasy, action, па би рекол и horror.



Кога веќе е сместена во shounen, би рекол дека сите други автори на shounen приказни треба да ги инспирира токму оваа манга.
заборави Tragedy Царе :pos:
 
E

Epsilon

Гостин
заборави Tragedy Царе :pos:
Делумно се согласувам, иако заврши со (пре)среќен крај, дури и да не ти се верува. :)

Се изненадив на крајот кога ја видов Ирена жива. Али откако ја запознавме малку повеќе Рафаела и нејзините намери, па можеби само поразговарале.
 
Последно уредено од модератор:

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.657
Поени од реакции
7.236
Делумно се согласувам, иако заврши со (пре)среќен крај, дури и да не ти се верува. :)

Се изненадив на крајот кога ја видов Ирена жива. Али откако ја запознавме малку повеќе Рафаела и нејзините намери, па можеби само поразговарале.
мислам затоа што умре Тереса се рачуна за трагедија :)
 
E

Epsilon

Гостин
Новата манга на Oku Hiroya (авторот на Gantz), Inu Yashiki е доста брутална.


Имам такво чувство што ми се чини дека во тинејџерските години авторот бил во таква средина каде што владеело само насилство, секс и дрога.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.840
Поени од реакции
24.270
Ја има некој читано Alice in Borderland, да каже збор-два?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom