MAKE UP (Шминка)?

Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Сакам да почнам да користам крема со заштитен фактор како база пред шминкање? Користи некој? Препорака некоја :pipi:
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.917
Поени од реакции
12.405
Дајте препорака за некој професионален шминкер шо не зема 2000+ -.-
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Дајте препорака за некој професионален шминкер шо не зема 2000+ -.-
Студио ГАГА - Сарај, 750ден шминка(+трепки) и фризура, само шминка мислам дека е 300-400 ден
Студио Вале - Чаир 1000ден шминка и фризура, само шминка не знам колку е :pipi:
 
Член од
23 мај 2016
Мислења
25
Поени од реакции
25
Шминка и не користам многу и кога користам повеќе за некое искачање на пр. гледам тоа да е колку што може поприродно, некои нежни или nude бои зошто шминката според мене е за истакнување на цртите и вештината е да направиш да изгледаш природно а не како да носиш маска. Не е поентата кога ќе ја извадиш шминката да си ко друг човек. :)
 
Член од
7 април 2013
Мислења
183
Поени од реакции
325
Чупиња, ај мала помош, ми треба предлог течна пудра за сува кожа и таа бледичка. Се мислам помеѓу Max Factor Miracle Match & Bourjois healthy mix, само што мислам дека втората нема многу покривна моќ.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Чупиња, ај мала помош, ми треба предлог течна пудра за сува кожа и таа бледичка. Се мислам помеѓу Max Factor Miracle Match & Bourjois healthy mix, само што мислам дека втората нема многу покривна моќ.
Јас топло ја препорачувам Max Factor Ageless Elixir, втора најдобра пудра што сум ја користела (прва Clinique). Добро покрива.
Само што не знам дали ќе си најдеш боја, мене нивната најсветла ми е темна. И не користи пудра во прав/камена ако ти е сува кожата.
 
Член од
11 октомври 2016
Мислења
31
Поени од реакции
29
Чупиња, ај мала помош, ми треба предлог течна пудра за сува кожа и таа бледичка. Се мислам помеѓу Max Factor Miracle Match & Bourjois healthy mix, само што мислам дека втората нема многу покривна моќ.
Мене Буржоа ми е врвот.
Ако не ти е покривна доволно, земи Буржоа 123 perfect foundation :)
Чим имаш сува кожа, текстурата е одлична, пигментирана е, за боја нема да утнеш, се вклопува со тен.
 
Член од
7 април 2013
Мислења
183
Поени од реакции
325
Magde, Yolanda, ви благодарам за коментарите. Ја земав таа на Буржоа, бидејќи на Макс Фактор ми беа темни нијансите, убаво ми пиша Магде. Ја земав 51 најсветлата, се познава дека ми е маалку темна, но многу природно делува и супер покрива. Се на се сум многуу задоволна. Совршена е за сува кожа! Ќе ја пробам 123перфект.
Магде, не ставам пудра во прав, имам една од Гош мислам дека рокот и е одамна поминат. :')
 
Член од
11 октомври 2016
Мислења
31
Поени од реакции
29
Девојки, со топло срце да ви ја препорачам пудрата на Catrice HD Liquid , особено за нормална до мрсна кожа. Совршена покривност, од средна до целосна ( зависи колкава количина ставате) текстура феноменална и долготрајна што е најбитно. Интересно и пакување , за 460ден , солидна цена а делува луксузно. Е сега маана е што нијансите се многу светли. Најтемна нијанса земав , среќа се погоди. :)
 
R

Redhead

Гостин


Дали ја имате испробано пудрава? Сега користам од Авон ама не сум многу задоволна па налетав на нет на оваа...
 
Член од
7 април 2013
Мислења
183
Поени од реакции
325


Дали ја имате испробано пудрава? Сега користам од Авон ама не сум многу задоволна па налетав на нет на оваа...
Redhead, другарка ја користи истата. Таа има комбинирана кожа. Но не ми се свиѓа како и стои. Има многу жолт подтон. Далеку е од природна, но доста покрива. :)
 
М

Мала Госпоѓица

Гостин
Девојкиии ми треба пудра покривна посветла нијанса да може да ги покрие акните..што ми препорачувате?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom