MAKE UP (Шминка)?

Член од
25 мај 2015
Мислења
17
Поени од реакции
4
Фала, направив некои тестови и испаднав cool :) Ќе пробам пак да ги скријам, пробав и со црвен и со праска и со жолто. Ми остана ушто со зелено да пробам :). Можда ми треба подобар коректор, овој од авон не е баш најсјајен.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Здраво на сите.
Google-ав и случајно ја најдов темава и се израдував ко мало дете.
Веќе подолго време се мачам, па можда некој ќе помогне/ каже каде грешам.
Приказнава е следна :)
Цел живот носам наочари со диоптрија(ова прави огромни подочњаци) и решив да си купам контактни. Кога ги ставив, беше страшно. Како што @Magde пишала во горните постови, некако добивав сива боја.
Основата на подочнаците ми е виолетова накај темно плава. Прво пробав со корална боја на кармин (како што е прикажано на https://www.youtube.com/watch?v=OXr1PxrBors ). Потоа пробав со 4-та од палетава
http://www.aliexpress.com/item/2015-New-Arrival-Special-Makeup-Professional-5-Nude-Color-Concealer-Palette-Camouflage-Free-Shipping-HJ1052W-5/32374292352.html
и никако не ми успева, дури изгледа и пострашно. Иначе имам бел жолтеникав тен со зелени очи.
Користам следново:
Пример -- my primer 3+ (http://www.bellaoggi.com/util/image.php?width=354&height=529&cropratio=354:529&image=http://www.bellaoggi.com/media/primer.jpg)
Пудра -- revlon colorstay, нијанса 220 natural beige
Коректор -- течниот на авон.
Кажете ако имате некој совет или што правам грешно.
Пред некое време правев муабет со професиинална шминкерка и според неа, најдобар коректор е оној на Ив Сен Лорен. Скап е, ама ако веќе користиш коректор, тој е најдобар. И вели дека добар коректор прави чуда :)


 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.352
Јас па разбрав дека овој бил добар и не само што прикривал, туку и ја затегал кожата и помагал во редуцирањето на подочниците, а и цената си е соленка. Да не го рекламирам, не зборувам од сопствено искуство, само имав намера да го пробам затоа што и јас си патам од истиот проблем. Пред да го купам барам начин како да ги отстранам без да имам потреба од коректори и чуда, иако сум скептична, си ги носам веќе 15 години.

 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Агде, подочњаците според мене, се дел од шармот и нема потреба да се прикриваат. Иначе ептен се чудотворни: затегаат кожа, хидрираат, не знам дали отвараат трече око :)
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Препорака за ваков кармин/молив најсличен со нијансава на овој од Mac ?

Сте ги пробале овие на аура мат кармини? Дали се баш мат и колку се долготрајни? Еднаш во дм ги испробав на рака, не ми изгледаа баш најдобро, ама ваљда на уста е друго. :toe:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.352
Препорака за ваков кармин/молив најсличен со нијансава на овој од Mac ?

Сте ги пробале овие на аура мат кармини? Дали се баш мат и колку се долготрајни? Еднаш во дм ги испробав на рака, не ми изгледаа баш најдобро, ама ваљда на уста е друго. :toe:
Еј, бојава! :love:
Чекај да се сликнам да видиш каков имам, нешто слично овака беше...
Матно, од телефон.

Порозевкасто е. Сега ми најде работа, ќе мешам бои за да добијам слично како на сликава. :D
Инаку овој што го имам на мене е на макс фактор, 306 пинк роус и си стои подолго време без проблем.

Ја добив бојава со мешање, бдв! :D
 
Последно уредено:
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Препорака за ваков кармин/молив најсличен со нијансава на овој од Mac ?

Сте ги пробале овие на аура мат кармини? Дали се баш мат и колку се долготрајни? Еднаш во дм ги испробав на рака, не ми изгледаа баш најдобро, ама ваљда на уста е друго. :toe:
Јас имам многу сличен, Golden Rose Lip Liner nr 207
Не е кармин тукуу е моливче ама трае многу долго и е мат.
:love:
Во Сити Мол ГР имаат штанд и може да ги пробаш на рака да видиш нијанси.

@Agda Beata ако имате таму INGLOT оди и купи си сфе!
Најдобра пупдра шо сум имала евер и имаат нова линија на кармини кои се баш мат и си купив два а сега посакувам да ги имам сите :love:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.352
Јас имам многу сличен, Golden Rose Lip Liner nr 207
Не е кармин тукуу е моливче ама трае многу долго и е мат.
:love:
Во Сити Мол ГР имаат штанд и може да ги пробаш на рака да видиш нијанси.

@Agda Beata ако имате таму INGLOT оди и купи си сфе!
Најдобра пупдра шо сум имала евер и имаат нова линија на кармини кои се баш мат и си купив два а сега посакувам да ги имам сите :love:
Ќе барам. Сакам мат!
Ќе ти биде тешко да се сликаш со моливчето на тебе?
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Ќе барам. Сакам мат!
Ќе ти биде тешко да се сликаш со моливчето на тебе?


Немам ниту асална светлина моментално ниту асален апарат така да ова е се со можев да добијам.
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Еј, бојава! :love:
Чекај да се сликнам да видиш каков имам, нешто слично овака беше...
Матно, од телефон.

Порозевкасто е. Сега ми најде работа, ќе мешам бои за да добијам слично како на сликава. :D
Инаку овој што го имам на мене е на макс фактор, 306 пинк роус и си стои подолго време без проблем.

Ја добив бојава со мешање, бдв! :D
Нелии?? Кога ја видов бојава се заљубив :love:
Добро си ја измешала бојава (y)
Иначе вака ич не ме бива за бирање нијанси коа купувам.. секад ги утињам и кога ќе дојдам дома да си ставам не ми се свиѓа, затоа барам со точна бројка од некоја фирма :D @Magde. Баш ќе го ѕирнам тој на golden rose

Не знам зошто у претходниот пост не ми се ставила сликата.. за овие на аура мислев
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.352


Немам ниту асална светлина моментално ниту асален апарат така да ова е се со можев да добијам.
Оваа во средина е најубава.

@Chovek, еве ја мешана. Потемна е од ова на сликава и покафенкаста. Скоро како таа ти што ја стави. Ама телефонов...
12476059_960715480684455_944356116_n.jpg
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Нелии?? Кога ја видов бојава се заљубив :love:
Заборавив да пишам во претходниот пост.
Многу луѓе бараат слични нијанси особено на поскапите фирми ко што е МАС и тие се викаат "dupe(s)"
Ако изгуглаш ќе најдеш, јас тоа што најдов у 1 минута гуглање е


Plum lip pencil… by mac
DUPE

  • Prestige Lip Pencil – Deep Plum
  • Revlon Colorstay – Plum


    Ревлонот би требало да го има во Македонија само зависи колку пари си спремна да дадеш нели.
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Заборавив да пишам во претходниот пост.
Многу луѓе бараат слични нијанси особено на поскапите фирми ко што е МАС и тие се викаат "dupe(s)"
Ако изгуглаш ќе најдеш, јас тоа што најдов у 1 минута гуглање е


Plum lip pencil… by mac
DUPE

  • Prestige Lip Pencil – Deep Plum
  • Revlon Colorstay – Plum


    Ревлонот би требало да го има во Македонија само зависи колку пари си спремна да дадеш нели.
Да бее.. како не ми текна на dupes :facepalm:
Ја така си имам најдено dupes на naked палетата :)
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
26
Поени од реакции
0
zdravo. moze da mi preporacuvate kade da kupam dobri cetki? i onlajn sitovi za da poracam makeup od stranstvo sto gi donesat i vo Mk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom